שתף קטע נבחר

ריבלין תקף את פסילת הקול הערבי ואמר: "המתווה בתוקף"

הנשיא קיבל את תוצאות הבחירות לכנסת ומתח ביקורת חריפה: "אין במדינת ישראל חצאי אזרחים". על המתווה שהציג לאחר הבחירות הקודמות אמר: "אני קשוב לביקורת, ומסכים עם חלקה. אבל חשבתי אז שלא הייתה דרך אחרת, וכנראה שגם היום המצב לא השתנה בהרבה"

 

רבלין מקבל את תוצאות הבחירות (צילום: מארק ניימן לע
הנשיא מקבל את תוצאות הבחירות(צילום: מארק ניימן לע"מ)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית ניל הנדל את תוצאות הבחירות לכנסת ה-23, ובדבריו תקף את פסילת הקול הערבי, אמר כי "אין חצאי אזרחים" ופנה לראשי הסיעות. "כל מתווה שתצליחו לגבש עבור ממשלה יציבה שתקבל אמון כנסת יבורך", אמר הבוקר (יום ד') הנשיא ריבלין. "בין היתר, מונח לפניכם המתווה שאותו הצעתי בבחירות הקודמות. אני קשוב בהחלט לביקורת הרבה שספג המתווה אותו הצעתי בזמנו, יש מהביקורת שאני מסכים איתה. ועם זאת, חשבתי אז שלא הייתה דרך אחרת וכנראה שגם היום לא השתנה המצב בהרבה".

 

"במשוואה היהודית והדמוקרטית כל קול נחשב", אמר ריבלין להנדל, כשהוא מבקר בחריפות את פסילת הקול הערבי, בין היתר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אין במדינת ישראל חצאי אזרחים. יש חילוקי דעות עמוקים, אבל אין חצאי אזרחים", אמר הנשיא.

רבלין מקבל את תוצאות הבחירות (צילום: מארק ניימן לע
הנשיא ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות הנדל(צילום: מארק ניימן לע"מ)

רבלין מקבל את תוצאות הבחירות (צילום: מארק ניימן לע
(צילום: מארק ניימן לע"מ)

 

 
הנשיא הוסיף: "רבים נושאים לכאן עיניים בתקווה שמבית זה תבוא הישועה. תפקידו של הנשיא לחבר, להביא למפגש. אבל התפקיד של הישועה היא בידי מי שהעם בחר כמנהיגיו והרינו שוב מוסרה לפתחם. כולי תקווה שהכנסת ה-23 שתושבע בשבוע הבא תאריך ימים, ושהנשיא שיעמוד כאן במעמד הגשת הבחירות לכנסת ה-24 יהיה אדם אחר"

 

יו"ר ועדת הבחירות הנדל, שמסר כאמור לנשיא את תוצאות הבחירות הרשמיות, אמר: "החשיבות של טוהר הבחירות נובעת מעיקרון הדמוקרטי של שוויון. כל קול שווה וכל קול חשוב. והפעם למרות שאלו בחירות שלישיות, הצביעו יותר אנשים מכל מערכת בחירות מזה 20 שנה. זה אות כבוד למדינה. זה מלמד שאנשים רוצים להשתתף בבחירות ויש להם אמונה בבחירות, זה דבר יקר ערך ויש לשמור עליו. ועדת הבחירות סיימה את תפקידה ועכשיו הגענו לשלב הבא: נושא הרכבת הממשלה שרק הנשיא אחראי עליו. אנחנו סומכים על חוכמתך, ניסיונך ותבונתך".

 

עם תום ספירת 4,612,007 הקולות, ועדת הבחירות המרכזית פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות. לפי התוצאות הללו הליכוד עם 36 מנדטים, לכחול לבן 33, הרשימה המשותפת 15, ש"ס 9, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 7 וימינה עם 6 מנדטים. לגוש הימין יש רק 58 מנדטים, ולפיכך לבנימין נתניהו אין רוב להרכבת ממשלה.

 

שיעור ההצבעה הסופי בבחירות היה 71.46% - עלייה לעומת הבחירות הקודמות שנערכו בספטמבר, ובהן הצביעו 69.8% מבעלי זכות הבחירה. מתוך 6,453,255 מהאזרחים שהיו רשומים בפנקס הבוחרים הגיעו לקלפיות 4,612,007 איש. 25,053 מהקולות היו פסולים. אחוז החסימה, שהוא 3.25%, עמד על 149,004 קולות. 37,897 קולות נדרשו לכל מנדט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן לע"מ
ריבלין והנדל
צילום: מארק ניימן לע"מ
מומלצים