שתף קטע נבחר

ארגון הבריאות: נגיף הקורונה - מגפה עולמית

ראש ארגון הבריאות העולמי מגדיר את נגיף הקורונה כמגפה עולמית. הוא הביע דאגה מקצב ההידבקות ומהתגובה בעולם. הנגיף הגיע ל-114 מדינות. יותר מ-118 אלף נדבקו, 4,291 מתים. רק ביממה האחרונה: 196 קורבנות באיטליה

 

ארגון הבריאות העולמי הכריז הערב (יום ד') על נגיף הקורונה כעל מגפה עולמית. עד כה הגיע הנגיף ל-114 מדינות ברחבי העולם. יותר מ-118 אלף נדבקו, 4,291 מתו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"אנחנו נמצאים במצב הזה ביחד, וצריכים לעשות את הדבר הנכון", אמר ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדנום גברייזוס, בהצהרה מיוחדת בז'נבה. הוא הוסיף שבארגון מודאגים מאוד מקצב ההתפשטות של הנגיף ברחבי העולם - וגם מחוסר המעש בעולם בתגובה להתפשטות.

 

"כל המדינות עדיין יכולות לשנות את מסלולה של המגפה הזאת. אם המדינות יזהו, יבדקו, יטפלו, יבודדו, יעקבו וירתמו את האזרחים שלהן לתגובה", אמר ראש ארגון הבריאות. הוא ציין שמדובר ב"משבר שפוגע בכל המגזרים".

נגיף קורונה איראן בדיקות בעיר אהוואז (צילום: AP)
נדבקים ב-114 מדינות ברחבי העולם(צילום: AP)
 

ארגון הבריאות מגדיר מגפה עולמית כ"התפרצות של פתוגן חדש שמתפשט בקלות מאדם לאדם ברחבי העולם". טדרוס אדנום גברייזוס אמר שבשבועיים האחרונים מספר הנדבקים מחוץ לסין עלה פי 13 ומספר המדינות שבהן יש נדבקים עלה פי 3.

 

על ההגדרה המעודכנת אמר ראש ארגון הבריאות: "מגפה עולמית זו לא מילה שאפשר להשתמש בה בקלות או ברשלנות. זו מילה שאם משתמשים בה לא נכון היא יכולה לגרום לפחד מוגזם או להשלמה בלתי מוצדקת שהמאבק נגמר – מה שמוביל לסבל לא הכרחי ולמוות". הארגון מגדיר מגפה עולמית כ"התפרצות של פתוגן חדש שמתפשט בקלות מאדם לאדם ברחבי העולם".

ראש ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדנום גברייזוס (צילום: AFP)
ראש ארגון הבריאות העולמי, הערב(צילום: AFP)
 

בסין, שבה התפרץ נגיף הקורונה בסוף השנה שעברה, מתו עד כה יותר מ-3,100 איש. ב-30 בינואר הכריז ארגון הבריאות על מצב חירום בינלאומי, כשמחוז לסין היו פחות מ-100 נדבקים. אותה הגדרה נועדה לשפר את התיאום בין המדינות.

 

גורמים בארגון הבריאות העולמי אמרו בשבועות האחרונים שהם עשויים להשתמש במונח "מגפה עולמית", אך ציינו שבניגוד ל"מצב חירום" להגדרה הזו אין משמעות מיוחדת בפועל.

 

אחרי סין המדינה שבה מניין הקורבנות הוא הגבוה ביותר היא איטליה. המדינה הטילה סגר על כל מחוזותיה כדי לבלום את התפשטות הנגיף, אך מספר הקורבנות ממשיך לעלות בקצב מסחרר: הערב דיווחה המדינה שמניין המתים זינק ביממה האחרונה מ-631 ל-827 - 196 בני אדם, זינוק של 31%.  

 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הערב שבמחוז לומברדיה בצפון איטליה, המחוז שממנו התפשט הנגיף לשאר המדינה, מתו רק ביממה האחרונה 149 בני אדם. בסך הכל מתו בלומברדיה 617 בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בדיקות קורונה באיראן
צילום: AP
מומלצים