שתף קטע נבחר

משרד רה"מ יחשוף את הדו"ח הסודי על מפרץ חיפה

בעקבות עתירה, הוחלט במשרד ראש הממשלה לפרסם את ממצאי דו"ח מקנזי, אך להשחיר חלקים הכוללים מידע ביטחוני. לבז"ן יהיו 45 ימים להגיש ערעור על ההחלטה

משרד ראש הממשלה החליט לחשוף את דו"ח מקינזי, העוסק בעתיד התעשיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירת עמותת "הצלחה - לקידום חברה הוגנת". העתירה התקבלה גם לאחר בקשות חופש מידע של ynet וארגון "אדם טבע ודין". גם עמותת "הצלחה" הגישה בקשת חופש מידע, ולאחר שזו לא נענתה הגישה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

בעתירה נטען כי למרות בקשות חופש מידע שהוגשו למשרד ראש הממשלה, לא מצאו לנכון למסור את המידע המבוקש. חברת בז"ן פירסמה ביוני 2019 חלק ממצאי דו"ח מקינזי, שנכתב עבור המועצה הלאומית לכלכלה בנוגע לעתיד התעשיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה. לפי הפרסום החלקי, חברת הייעוץ קבעה כי החלופה של סגירה מלאה של הפעילות במתחם בזן, שנבחנה במועדים שונים שהמאוחר ביותר שבהם הוא שנת 2030, תניב את הערך הכלכלי הגבוה ביותר.

 

Factories in Haifa's Bay  (Photo: Ido Erez)
מפרץ חיפה. ארכיון(Photo: Ido Erez)
 

 

בנובמבר 2019 הצהירו במשרד להגנת הסביבה כי על הממשלה להוביל את תהליך סגירת בתי הזיקוק בחיפה, והסבירו כי היעדר החלטה הוא גרוע סביבתית וכלכלית. במסמך של המשרד להגנת הסביבה בנוגע לעתיד המפרץ עלה כי על פי עבודת מקינזי, הרווחיות של בז"ן צפויה לרדת משמעותית החל משנת 2025, וכי עלות פירוק התשתיות במקום מוערך בחצי מיליארד דולר.

 

כאמור, בעקבות העתירה הוחלט במשרד ראש הממשלה לפרסם את ממצאי הדו"ח, אך להשחיר חלקים הכוללים מידע ביטחוני של מדינת ישראל, ומידע מסחרי ועסקי הנוגע לצדדים שלישיים. להחלטה ניתן תוקף של פסק דין בבית המשפט המחוזי ירושלים, לפיו העתירה תימחק ומשרד ראש הממשלה ישלם לעמותה הוצאות משפט בסך 4,000 שקלים.

 

מסירת המידע תעוכב לפרק זמן של 45 יום, על מנת לתת לחברת בז"ן שהות לעתור נגד ההחלטה, אם תחליט שברצונה לעשות כן. אלעד מן, היועץ המשפטי של "הצלחה", מסר בתגובה כי "החלטת משרד ראש הממשלה היא צעד חיובי שהגיע לאט מידי ותוך תחושה של חוסר רצון בולט לקבל החלטה, ורק תחת איום ההליך המשפטי הוחלט מה שהוחלט. מדובר במידע בעל ערך ממשי לציבור, שהמשרד היה צריך לפעול מיוזמתו כדי לפרסם ולא להמתין לפניות עיתונאיות ושל עמותות שונות".

 

עו"ד לי-היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה ומשאבי טבע באדם טבע ודין, הוסיפה: "התנגדות בז"ן לחשיפת דו"ח מקינזי לציבור הרחב הינה שערוריתית, בין היתר לאור טענותיהם לאורך כל הדרך בדבר חשיבות הדו"ח מבחינה ציבורית ובדבר החובה לחשוף אותו. אין ספק שלאור הזיהום והתקלות החוזרות ונשנות של קבוצת מפעלי בז"ן, יש צורך בהול לבחון את סגירת המפעלים, ובפרט אלו שאינם נחוצים למשק, בכדי להגן על בריאות הציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מפרץ חיפה. ארכיון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים