שתף קטע נבחר

השביט שהשמיד כפר סורי

לפני 12,800 שנה, בטמפרטורות של 2,200 מעלות: כפר נחרב בן רגע, החוקרים סבורים כי פיצוץ כוכב שביט באטמוספירה גרם לכך

 

סוריה אבו חוריירה פיצוץ כוכב שביט השמיד כפר ()
עדויות לפיצוץ - באירופה, ברחבי אמריקה ובמזה"ת

 

 

התיישבות קדמונית עתיקה נחרבה בפיצוץ כוכב שביט לפני 12,800 שנה. כך עולה ממחקר חדש. השביט השמיד כפר שהתגלה באתר החפירות אבו חוריירה בסוריה. על הקרקע התגלו שברי זכוכית מותכת שלפי המדענים היו "כה חמים עד שיכלו להתיך מכוניות" – אם כמובן הן היו קיימות אז.

 

המומחים סבורים כי הפיצוץ האדיר של השביט באטמוספירה היה מהגורמים שהביאו לנפילת תרבות קלוביס בצפון אמריקה (תרבות אינדיאנית פרהיסטורית) והוביל גם לעידן של התקררות גלובלית. לצד שברי הזכוכיות שנמצאו באבו חוריירה התגלו גם שרידי עצמות, חומרי בניין וצמחים שהובאו על ידי הנוודים הראשונים שהתיישבו על מנת לגדל יבולים.

 

 

סוריה אבו חוריירה פיצוץ כוכב שביט השמיד כפר ()
ניתוח שברי הזכוכיות באבו חוריירה

 

"התגליות החדשות שלנו מהוות עדויות חזקות בהרבה לטמפרטורות כה גבוהות שיכולות להיות מקושרות אך ורק לאירוע קוסמי", אמר מוביל המחקר, הגאולוג ג'יימס קנט מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה.

 

אתר אבו חוריירה נמצא בקצהו של שדה YDB - אזור נרחב המשתרע על חלקים גדולים מכדור הארץ וכולל 30 אתרים באירופה, ברחבי יבשת אמריקה ובחלקים מהמזרח התיכון. אותו שדה מאופיין בסימנים לשריפות עצומות ולשכבה עשירה בפחמן ופלטינה שמכילה מיליוני ננו-יהלומים וכדורי מתכת קטנטנים שנוצרו לפי ההערכה בחום עז.

 

מומחים סברו כבר זמן רב כי כל זה נגרם מאירוע קטסטרופלי עצום – תיאוריה שהתחזקה בעקבות גילוי של מכתש מתחת לקרחון בגרינלנד. במחקר שלהם, פרופ' קנט ושותפיו ניתחו את הזכוכית שנמצאה באבו חוריירה כדי לקבוע את ההרכב שלה, המבנה והטמפרטורה שבה נוצרה. לפי המחקר, זה קרה בטמפרטורות שהגיעו עד ל-2,200 מעלות.

 

סוריה אבו חוריירה פיצוץ כוכב שביט השמיד כפר ()
שברי הזכוכיות הכילו חומרים משביט - וחומרים אורגניים מההתיישבות

 

 

"לשם השוואה, טמפרטורה שכזו הייתה מתיכה רכב תוך פחות מדקה", אמר קנט. "אם זה אכן מה שהיה, כפר אבו חוריירה הושמד בן רגע". המסקנה נתמכת על ידי הנוכחות בזכוכיות המותכות של מינרלים עשירים כברום, ברזל, ניקל, סולפיד, טיטניום ואפילו פלטינום ואירידיום.

 

"נדיר מאוד לראות זאת בטמפרטורות רגילות, אבל זה נפוץ באתרים שכאלה", אמר קנט. החוקרים מצאו כי הזכוכיות המותכות באבו חוריירה הכילו הן חומרים מהשביט, והן אדמה, סחופת וחומרים אורגניים מההתיישבות בכפר, שהתקררו באופן מיידי לזכוכית.

 

החוקרים מצאו גם כי הזכוכית באתר הסורי זהה מבחינה כימית לחומרים שנמצאו באתרים אחרים בשדה YDB, מה שמרמז כי כל אלו הן תוצאה של מפיצוץ בודד של שביט באטמוספירה. "אסטרואיד בודד לא היה יכול לגרום לכך", ציין קנט. הממצאים המלאים פורסמו במגזין Scientific Reports.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים