שתף קטע נבחר

נשיאת הקהילה היהודית ברומא: "הקהילה היהודית באיטליה במצב החמור מאז מלחמת העולם"

הקהילה ברומא, שמונה 15 אלף יהודים דיווחה על בעיה קשה של הצטיידות במזון ובתרופות. "יש פה אי ודאות מוחלטת. אנחנו מנסים לייצב את המצב אך קיים פה לחץ עצום עד כדי סכנת קריסה", אמרה נשיאת הקהילה רות דורגלו. בסוכנות ובקרן היסוד נרתמים כעת לעזרת הקהילה

העוצר האיטלקי ממשיך: "הקהילה היהודית ברומא שמונה 15 אלף יהודים נמצאת בגלל משבר הקורונה במצב הקשה ביותר בו היינו במאה השנים האחרונות למעט מלחמת העולם השנייה. יש פה אי ודאות מוחלטת. אנחנו מנסים לייצב את המצב אך קיים פה לחץ עצום עד כדי סכנת קריסה וקיימת תחושה כללית קשה מאוד. אנחנו יודעים שיש אור בקצה המנהרה אך איננו יודעים מה אורך המנהרה". כך אמרה נשיאת הקהילה היהודית של רומא, רות דורגלו, בשיחה עם יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ויו"ר קרן היסוד סם גרונדוורג.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

הרצוג וגרונדוורג שוחחו בימים האחרונים עם מנהיגי הקהילות היהודיות במקום, כדי להביע סולידריות עם הקהילות היהודיות באיטליה, לאור משבר הקורונה  שפוקד את העולם כולו  - ובמדינה זו במיוחד. ראשי הקהילות היהודיות תיארו את האתגר והאיומים הניצבים בפני הקהילות לאור המצב הקשה ואת צרכיהם המיידיים . 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הקהילה היהודית ברומא - שנחשבת לקהילה העתיקה בעולם ומונה 15 אלף נפש - דיווחה שאין בינתיים קורבנות או הידבקויות מקרב היהודים אך יש בעיה קשה של הצטיידות במזון ותרופות, ובתי האבות בהסגר. כעת היא נערכת להתמודדות עם המשבר המשבר שתימשך חצי שנה לפחות. בקהילה היהודית במילאנו דווח על 4 נדבקים בקורונה.

 

  

נגיף קורונה סגר מילאנו איטליה (צילום: AP)
מילאנו, איטליה(צילום: AP)

 

נשיא הקהילה היהודית במילאנו, מילו חצבני, שאחראי על קהילה של כ-7,000 יהודים אמר: "בתי הספר אצלנו נסגרו ל-3 שבועות, כולל בתי האבות. אנחנו מארגנים סוגי סיוע שונים במטרה לעזור לחברי הקהילה ובמיוחד עבור הקשישים שמחויבים להימצא בהסגר ולא יכולים לצאת למרכולים. אנחנו מארגנים למידה מרחוק לתלמידים, משקיעים באמצעי חיטוי ומכינים את הצוות הביטחוני של הקהילה לכל תרחיש. זה תמיד טוב לדעת שישראל נמצאת איתנו בכל מצב, במיוחד הסוכנות היהודית והסיוע שהיא מעניקה".

 

על פי jta,  התפרצות הנגיף באיטליה, שאוכלוסייתה מונה כ-60 מיליון, שיבשה את שיגרת חייהם של איטלקים רבים. נראה כי היהודים באיטליה נפגעים במיוחד, משום שלרבים מהם יש ילדים וקרובי משפחה בישראל ובמדינות אחרות."כדי להמשיך לבקר את אמי בת ה-94, הייתי צריכה להפסיק להתראות עם כל האנשים האחרים שבחיי", מספרת קלאודיה בניירלי, מורה יהודייה לבלט ממילאנו. שכדי שלא להסתכן בהדבקת אמה בנגיף, נכנסה לבידוד עצמי לפרק זמן בלתי מוגבל.

 

"הרבה יהודים במילאנו לא יכולים לראות את ילדיהם", אומרת שרה מודנה, אם לשלושה ממילאנו. "זה מפריד משפחות".

 

הסוכנות נערכת לסיוע בקהילות היהודיות

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר: "היו לי שיחות מרגשות עם מנהיגי הקהילות היהודיות באיטליה, שהן קהילות קטנות ומבוגרות יחסית, שנתקלות מזה 100 שנה באתגר שלא ידעו כמותו מאז השואה. סיכמנו על הקמת צוות מיוחד לבחינה מיידית של הצרכים החיוניים של הקהילה היהודית באיטליה וביחד עם קרן היסוד נפעל לסייע לקהילה בהקדם האפשרי. אנו נפנה לארגונים יהודיים מקבילים ולקהילות ברחבי תבל שיתגייסו במידת האפשר והצורך. האתגרים של קהילות כאלה מגוונים: בתי הספר, גני הילדים, הביטחון, הסיוע לקשישים, ניצולי השואה והנזקקים, שימור בתי הכנסת, בתי העלמין וצרכים חברתיים ועוד צרכים הקיימים בעצם בכל קהילה בעולם". 

 

 

 

"אנחנו פועלים לסייע ב-3 מישורים על פי הצרכים שאופיינו: סיוע לבתי אבות, התקנת מערכות למידה מרחוק עבור התלמידים והמורים שנמצאים בהסגר - שאף יאפשרו לתקשר עם תלמידים בישראל וסיוע בהקמת קו חם לאנשים שנמצאים בבידוד. קרן היסוד והסוכנות היהודית, שעובדות בשיתוף פעולה הדוק בנושא, ממתינות לקבל את רשימת הצרכים המלאים של הקהילה. ועל פי זה נפעל להעניק את הסיוע הנדרש. צוות מיוחד בראשות מנהל היחידה לעלייה וקליטה, שי פלבר, מטעם הסוכנות היהודית - ואלכס קרנר - שליח קרן היסוד באיטליה, ירכזו את הטיפול", נמסר בנוסף מהסוכנות.

 

יצחק הרצוג וסם גרונדוורג שלחו מכתב מיוחד לקהילות היהודיות בו הביעו את הסולידריות של העם היהודי כלפי הקהילה באיטליה. במכתב הם כותבים כי לאור התפיסה ש"כל ישראל ערבין זה לזה", העולם היהודי מביע סולידריות ותמיכה  בקהילה היהודית באיטליה בתקופה הקשה בעת הזו, וכי ייעשה מאמץ לסייע לה יחד עם ארגונים וקהילות יהודיות ברחבי העולם.

 

סאם גרונדוורג  יו"ר קרן היסוד: "הקשר בין הקהילות היהודיות בעולם לישראל הוא דו כיווני. אחינו בעולם היהודי פועלים במסירות למען החברה הישראלית כל השנים, בשגרה ובעתות חירום. מובן מאליו שבתקופת הקשה שעוברת על יהודי איטליה, נתייצב לצדם".

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 12/03/2020 12:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מגפת הקורנה משתוללת -
צילום: רויטרס
מומלצים