שתף קטע נבחר

בגלל מצב ההורים – סבתא מונתה כאפוטרופוס

האם מתמודדת עם הידרדרות נפשית ואשפוזים והאב צפוי להיכנס לכלא: שופטת אישרה בקשה חריגה כדי לדאוג לפעוט בן כשנה וחצי

הורים לבן שנה וחצי הגישו במשותף עם סבתו (אם האב) בקשה למינויה הזמני כאפוטרופוס נוסף לפעוט, משום שבתקופה הקרובה לא יצליחו לטפל בו לבד: האם נקלעה להידרדרות במצבה הנפשי והאב צפוי למאסר בעקבות הרשעתו בעבירות סמים. שופטת בית המשפט למשפחה בתל אביב, תמר סנונית פורר, שקיבלה לאחרונה את הבקשה הייחודית, הביעה הערכה עמוקה כלפי הסבתא, שנכונה לקחת על עצמה אחריות לא פשוטה.

 

בבקשה שהוגשה לפני כחודשיים פירטו ההורים את נסיבות חייהם הקשות ואת המצב הנוכחי, שלטענתם לא יאפשר להם לקבל החלטות באופן קבוע ושוטף למען בנם. בין היתר צוין כי האם נקלעה למצב נפשי מורכב ונאלצת להיכנס תכופות לאשפוזים בבתי חולים פסיכיאטריים. בנוסף, בסוף החודש הקרוב האב ייכנס למאסר של שנה לאחר שהודה והורשע בעבירה של ייבוא, ייצוא ואספקה של קנאביס.

 

ההורים הבהירו כי הם מתגוררים עם הסבתא שמסייעת להם רבות לא רק בטיפול בילד אלא גם מבחינה כלכלית. היועץ המשפטי של משרד הרווחה אמנם הביע התנגדות לבקשה אך אישר אף הוא כי הסבתא תומכת בבני המשפחה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

השופטת סנונית פורר הגיעה למסקנה כי המינוי הכרחי בנסיבות המורכבות של המקרה. היא ציינה שמדובר במשפחה חמה ומלוכדת שערה לקשיים ולאתגרים הצפויים לה בשנה הקרובה, ואין לה ספק שהבקשה האמיצה הוגשה לטובת הקטין. "סבורה אני כי העובדה שבקשה זו הינה יוזמה של ההורים והסבתא מהווה גילוי של אחריות ומימוש החובה ההורית במונה הפשוט, אך שאינו מובן מאליו", כתבה.

 

מבחינת הדין ציינה השופטת כי חוק הכשרות והאפוטרופסות מסמיך את בית המשפט למנות אפוטרופוס נוסף על ההורים כשקיימת לכך סיבה מיוחדת. השופטת הפנתה לחוקים נוספים שמכירים באפשרות של מינוי אפוטרופוס בהם חוק הנוער (טיפול והשגחה) וחוק אומנה לילדים.

 

"בחינת כל החוקים הללו ובפרט הקבוע בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוס הביאה אותי למסקנה כי הבקשה עולה בקנה אחד עם טובתו של הקטין, משקפת את מציאות חייו ותאפשר ליתן לו את התנאים המטיבים ביותר בשנה הקרובה", כתבה.

 

לפני סיום הוסיפה השופטת כי התרשמה שהסבתא מחויבת לילד ומבינה היטב את האחריות שנדרשת ממנה, וכי נכונותה לקחת על עצמה אחריות זו ראויה להערכה. לפיכך היא הורתה על מינוי הסבתא כאפוטרופוס נוסף לילד למשך שנה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יוסף גביזון
מומלצים