שתף קטע נבחר

צה"ל: יצרן היסעור הסתיר כשל שגרם לשריפתו באוויר

האשמה חריגה וחמורה של חיל האוויר נגד סיקורסקי, מיצרניות המסוקים הגדולות בעולם: 3 חודשים לאחר נחיתת החירום בדרום של המסוק שעלה באש, פורסם התחקיר ולפיו היצרנית "זיהתה ליקוי, אך לא העבירה את המידע לגביו". מפקד החיל שיבח את הטייסים: "הצילו חיים"

  

 

האשמה רשמית וחמורה ביותר של צה"ל נגד אחת מיצרניות המסוקים המובילות בעולם: בתחקיר שפורסם היום (ו') על ידי חיל האוויר, כשלושה חודשים לאחר נחיתת החירום של מסוק יסעור בטיסת אימונים, נכתב כי הממצאים העלו שהתאונה בדרום נגרמה בעקבות כשל טכני שגרם להתפרקות ממסר המנוע השמאלי, שהובילה להתלקחות המסוק. הליקוי בממסרים, שאותם סיפקה היצרנית - החברה האמריקנית "סיקורסקי", הוביל לפי התחקיר לשחיקה מהירה.

  

בתחקיר צוין כי "אף שהליקוי זוהה על ידי החברה, לא הועבר המידע לידי חיל האוויר. בנוסף, מצא צוות התחקיר כי תהליכי האחזקה בחיל לא הצליחו לזהות את הכשל בממסר". הדו"ח המסכם של צוות תחקיר המומחים לגבי התאונה ב-29 בנובמבר אשתקד הוצג שלשום למפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. את תחקיר המומחים הוביל אל"מ א', והוא בוצע בשיתוף "סיקורסקי" וארך כמה חודשים.

מסוק יסעור בנחיתת חירום בקיבוץ רוחמה (צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה)
היסעור עלה באש(צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה)

מסוק יסעור בנחיתת חירום בקיבוץ רוחמה (צילום: בראל אפרים)
שרידי המסוק(צילום: בראל אפרים)

The aircraft's burning remains  (Photo: Barel Efraim)
(Photo: Barel Efraim)

המסוק נשרף באוויר והטייסים - שנחתו נחיתת חירום - הצליחו להביא לפינוי מהיר של הלוחמים והצוות האווירי שהיו במסוק בטרם התלקח. מפקד חיל האוויר אמר כי תפעול התקלה החריגה על ידי צוות המסוק בתנאי אי ודאות, בחושך, עם לוחמים בבטן המסוק, בוצע בצורה ראויה לציון והוביל להצלת חיים.

 

בחודשים האחרונים בוצעו עבודות אחזקה ובדיקות מקיפות למערך מסוקי היסעור בחיל האוויר, בתיאום עם סיקורסקי ועם חילות נוספים מהעולם אשר מתפעלים מסוקים דומים. מסוקי היסעור חזרו לטיסות אימונים לפני כחודשיים. מפקד חיל האוויר קיבל את התחקיר והממצאים שהוצגו לו, וציין כי תהליך החקירה היה ראוי ומקצועי.

 

אלוף נורקין ציין כי מדובר בתקלה חריגה. הוא חזר על תפיסתו שכל תאונה היא בת מניעה, וציין כי לחיל האוויר הערכה רבה לסיקורסקי על שיתוף הפעולה לאורך השנים וגם בחקירה זו. עם זאת, אמר, "קיימת ציפייה שמוצר שמגיע לחיל האוויר ומשמש אותו, יעמוד בבקרת האיכות והסטנדרט הגבוהים ביותר".

 

עוד ציין כי מדיניות האחזקה ההדוקה שנקבעה לאחר האירוע והפעולות המקצועיות שבוצעו על ידי אנשי המערך הטכני יאפשרו תפעול בטוח של מערך היסעור בחיל האוויר. בצה"ל אמרו כי חיל האוויר הוא משתמש מוביל במסוקי היסעור אשר נדרש למתארים מבצעיים מורכבים, ללא פשרות על בטיחות הטיסה.

 

מחברת סיקורסקי נמסר בתגובה: "נמשיך לפעול עם רשויות החקירה של חיל האוויר הישראלי באשר לאירוע, ונשתף כל מידע מאומת עם צוותי התפעול הישראלים. בשלב זה אין לנו תגובה נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה
היסעור שעלה באש
צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה
מומלצים