שתף קטע נבחר

צילום: EPA

הצעד הבא שנשקל: סגירת מקומות עבודה לא חיוניים

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-143, שלושה מהם במצב קשה ו-8 במצב בינוני. בממשלה שוקלים החרפת צעדים, ייתכן שכבר בשבוע הבא, בהם מגבלות תנועה והגדרה ולפיה רק "עובדים חיוניים" יידרשו לצאת לעבודה. ל-ynet נודע שנעשו צעדים התחלתיים לברר כמה עובדים ייכללו בהגדרה זו

תחנת רכבת נתב
לקראת מגבלות על תנועה? עם מסכה בתחנת רכבת(צילום: עמית הובר)

בגופי הממשלה המטפלים במשבר הקורונה שוקלים להחריף בקרוב את הצעדים במאבק במחלה, ייתכן שכבר בשבוע הבא, ואלו עשויים לכלול מגבלות על תנועה וסגירת מקומות עבודה לא חיוניים, קניונים ובתי קולנוע - כפי שקרה במדינות שנאבקו בהתפרצות רחבה של הנגיף. בין היתר, נבדקו כבר אפשרויות שכוללות הגדרה ולפיה רק "עובדים חיוניים" יידרשו לצאת לעבודה. ל-ynet נודע שכבר נעשו צעדים התחלתיים לברר כמה עובדים ייכללו בהגדרה זו. ממשרד הבריאות, מהמטה לביטחון לאומי (מל"ל) וממשרד התחבורה לא נמסרה תגובה.

 

כל זאת, בין היתר, על רקע הודעת משרד הבריאות אחר הצהריים (יום ו') על עליית מספר הנדבקים בנגיף בישראל ל-143 (ארבעה כבר החלימו). מבין 139 הנותרים, שלושה מוגדרים במצב קשה - שניים מאושפזים במרכז הרפואי שיבא ואחד באיכילוב (בשיבא טוענים מנגד שאצלם מאושפז רק חולה אחד במצב קשה).

 

נהג האוטובוס של הצליינים, שאושפז במרכז הרפואי פדה-פוריה, בכל מקרה אינו אחד מהשלושה הללו, מאחר שמצבו השתפר בימים האחרונים והוא מוגדר כעת בינוני. הוא אחד משמונה חולים בישראל במצב בינוני. מבין החולים במצב קל, 23 מאושפזים בבתיהם ולא בבתי חולים.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים:

  

אחד החולים החדשים הוא חייל צה''ל בן 23 שאושפז אחר הצהריים במצב קל בבית החולים וולפסון.

 

וירוס קורונה טורינו איטליה בית חולים בתי חולים נגיף (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד תקפה מוקדם יותר שוב את ההחלטה להשבית את מערכת החינוך מלבד גני הילדים בגלל הקורונה, והבהירה כי בכוונתה להמשיך לפעול נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עד שהמסגרות עבור הילדים הצעירים ותלמידי החינוך המיוחד ייסגרו. "דווקא האוכלוסיות האלה, של ילדי הגנים והחינוך המיוחד - אלה האוכלוסיות ששומרות פחות על היגיינה", הסבירה. "גננת או מורה בחינוך המיוחד לא יכולה לשמור מטר מהילד, אלה אוכלוסיות שזקוקות לחיבוק. בחינוך המיוחד, גם בחינוך המיוחד הקשה, יש ילדים עם בעיות רגשיות".

 

200 ערכות לזיהוי הנגיף הוכנסו לעזה

היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, בראשות אלוף כמיל אבו רוקון, הכניסה היום לרצועת עזה כ-200 ערכות בדיקה לזיהוי נגיף הקורונה דרך מעבר ארז. זאת במסגרת שורת מאמצים שמקדמת היחידה בחודש האחרון למיגור התפשטות הנגיף ברשות הפלסטינית ולמניעת התפרצותו ברצועת עזה.

 

אלוף אבו רוקון אמר כי "לנגיפים ולמחלות אין גבולות - ועל כן מניעת התפשטות נגיף הקורונה ברצועת עזה ומיגור התפרצותו בשטחי יהודה ושומרון הם אינטרס ישראלי מהמעלה הראשונה. התפרצות מסוג זה עלולה לסכן את בריאותם של תושבי מדינת ישראל".

 

הוא הוסיף כי "היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ומשרד הבריאות ימשיכו במאמצים לסייע לרשויות הפלסטיניות למגר את התפשטות הנגיף בשטחים, זאת מתוך אינטרס ישראלי ומתוך חשיבה הומניטרית".

  (צילום: דוברות מתפ״ש)
אחת מערכות הבדיקה שהוכנסו לרצועה(צילום: דוברות מתפ״ש)

מוקדם יותר הנחה שר הביטחון נפתלי בנט את מערכת הביטחון להקים שלושה מרכזי בידוד שיתופיים לחולי קורונה שמצבם קל - כחלופה לאשפוז ביתי. זאת על רקע העלייה במניין הנדבקים בנגיף בישראל, שהגיע אחר הצהריים ל-127, ובשל העובדה שבתי החולים לא יכולים להכיל את כולם. בתוך כך, חולה מס' 21, גבר בן 32 מאזור חוף הכרמל, שאושפז לפני שבוע במצב קל בבית החולים רמב"ם - החלים לחלוטין ושוחרר לביתו. מדובר בחולה הרביעי בארץ שהחלים עד כה.

 

בתום התייעצות עם משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי, הנחה השר להיערך, לאתר, לצייד ולהכין שלושה מתקנים שייפתחו בצפון, בדרום ובמרכז כדי לקלוט חולים כבר בימים הקרובים. העלות נאמדת בכמה עשרות מיליוני שקלים. מלשכתו נמסר שמטרת המתקנים תהיה לרכז את החולים הקלים אשר נושאים את הנגיף - על מנת לאפשר בידוד אפקטיבי, למנוע סכנת הדבקה לבני המשפחה, להקל על המבודדים במישור החברתי ולהעניק מענה רפואי מידי לחולים במקרה של החמרה.

 

במערכת הביטחון בוחנים אפשרות להקים את שלושת המרכזים על תשתית של מלונות (ברמת כוכב 1), אתרי נופש של האגודה למען החייל, כפרי נוער ריקים או אכסניות שיכילו בשלב הראשון כ-1,000 נשאים.

 

 

"בישראל יש כ-130 נשאי קורונה ידועים, אבל אנחנו לא יודעים כמה נשאים יש שאינם ידועים", הסביר בנט. "זה יכול להכפיל או לשלש את עצמו. החשש שלנו היא מתסמונת שהזינוק יהיה לא לינארי ונערכים למצב של הדבקה רחבה והמונית. המטרה הלאומית זה להשטיח את הגרף ולהגיע למצב שבו נוכל לפרוס את ההדבקות על פני תקופה ארוכה כדי שמערכת הבריאות תוכל לטפל בנפגעים עם תסמונות חמורות".

 

השר בנט אמר כי הוא התנגד לאשפוז ביתי בגלל זמן ההחלמה הארוך שאורך כחמישה שבועות: "חושבים שאשפוז ביתי זה שבועיים, אבל מי שנושא את הנגיף צריך להיות חמישה שבועות בבית בבידוד מוחלט. זה זמן שבו אנשים יכולים להדביק את כל בני המשפחה שלהם. הניסיון הסיני והדרום קוריאני מראה שאשפוז ביתי מדביק את המשפחה והמשפחה מדביקה את כולם".

 

בנט אמר כי אשפוז ביתי גורם ללוגיסטיקה להיות מסובכת, מאחר שיש צורך לנטר את המאושפזים. בנוסף, העובדה שנשאים יהיו ביחד תסייע להם להיות במעגל חברתי.

 

 
20 אנשי קבע צעירים שהיו בחופשת סקי באנדורה חזרו לפני שבוע לארץ. אחד מהם, חולה מספר 64, גילה בטיסה תסמינים, נבדק עם נחיתתו ונמצא כאמור נושא את הנגיף. חברו, תושב השומרון שחש ברע וחום גופו עלה, התקשר למד"א כדי לבצע בדיקה - אך עד היום לא נבדק.

 

כל חבריו לחופשה של חולה קורונה מספר 64 נמצאים בבידוד. אחד מהם, סמ"ר בקבע תושב השומרון, גילה בימים האחרונים חום של כ-38 מעלות. הוא התקשר למד"א והוריו התחננו לבדיקת קורונה, אך לדבריהם במד"א אמרו שייקח אקמול להורדת החום ודחו את בקשתם. "רופא מחוזי יחליט מחר", נאמר להם לטענתם.

 

ממד"א נמסר כי ההחלטה את מי לדגום נתונה בידי משרד הבריאות בלבד, ולהם אין כל שיקול דעת בנושא: "אנו פועלים על פי ההנחיות והנהלים שנקבעו".

 

בניגוד להנחיות: כאלף מתפללים הצטופפו במסגד אל אקצה

למרות שהשייח עומר אל-קסוואני, מנהל מסגד אל אקצה, פרסם אתמול כמה הנחיות לגבי התפילות במסגד על רקע הקורונה, כ-1,000 מתפללים הגיעו למסגד בהר הבית כדי לקיים את תפילות יום השישי. בניגוד להנחיות של ממשלת ישראל ואף של הווקף, התפילות היו בתוך המסגדים - בעיקר בעקבות מזג האוויר הסוער. במקביל, אנשי ההגנה האזרחית של הרשות הפלסטינית נצפו בשטח ההר מחלקים חומרי חיטוי למתפללים.

 

מוקדם יותר השבוע, הורה השייח אל-קסוואני כי על כל מתפלל להביא עימו שטיח תפילה אישי. על פי הוראתו, התפילה אמורה להתקיים בחצרות ובמסדרונות החיצוניים של מסגד אל אקצה, ולא בתוך המבנה עצמו. הוא אף הזהיר את המתפללים שלא להצטופף. השייח אמר כי על הקשישים והחולים להימנע מלהשתתף בהתקהלויות גדולות בתוך המסגד ושיש לשמור על היגיינה אישית.

מתפללים בהר הבית ()
למרות ההנחיות. מתפללים מצטופפים היום במסגד אל אקצה

מתפללים בהר הבית ()

"ההפקרות שבה נוהגים אנשי הווקף עוד תעלה לנו בחיי אדם", אמר מאור צמח, יו"ר ארגון "לך ירושלים". "אני קורא לממשלת ישראל ולמשטרת ירושלים לשים סוף להתנהלות הווקף וגורמים ברשות הפלסטינית הנוהגים בחוסר אחריות ועל גב תושבי ירושלים ובריאותם, ומתנהלים בהפקרות מוחלטת בהר הבית. אני קורא לגורמים האחראיים לא לאפשר חריגה מהנחיות הרשויות כדי לשמור על שלום הציבור".

 

חולה מס' 127 שאותר היום הוא גבר בשנות ה-30 לחייו מירושלים, אשר בא במגע עם חולה אחר שכבר אובחן. ממשרד הבריאות נמסר כי המגעים הקרובים של החולה החדש אותרו ומתודרכים באופן פרטני. במשרד הבריאות פרסמו את מסלולו בימים האחרונים, ומסרו כי כל מי שהיה במקומות ובקווי התחבורה הרלוונטיים בזמנים שצוינו מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות, במוקד *5400 או במוקדי קופות החולים:

 

15 איש מהצוות הרפואי של מחלקת הילדים בהדסה עין כרם נכנס לבידוד בשל חשיפה לנושאת קורונה - מלווה של אחד הילדים במחלקה, שלא ידעה שהיא נושא את הנגיף. מאז חלפו שמונה ימים. כעת בית החולים עובד על גיוס אחיות ממחלקות אחרות כדי למלא את מקומן של אלה שנכנסו לבידוד. לאף אחד מה-15 אין תסמינים של המחלה.

 

23 מחולי הקורונה בארץ כבר מאושפזים בביתם. ככל שעולה מספר חולי הקורונה בישראל, משרד הבריאות מנחה את קופות החולים להיות מוכנות לאשפוז ביתי של חולים קלים. על פי התכנון עוד לפני החלטת בנט, החולים יהיו במעקב של קופת החולים שבה הם מבוטחים, יבדקו מדדים לעצמם, יקיימו שיחות וידאו יומיות עם הרופאים שלהם ורק במקרה של החמרה או הרעה במצבם - הם יפונו לטיפול בבית חולים.

 

מדובר למעשה בשלב הבא שאליו התכוננה מערכת הבריאות, במקרה של עלייה במספרי חולי הקורונה, מאחר שבתי החולים לא יכולים להכיל את כל החולים ובכירים אף התריעו מפני קריסה תחת העומס.

 

בינתיים, חברת התעופה ההודית "אייר אינדיה" החליטה לצמצם בחצי את טיסותיה בקו תל אביב-דלהי החל מהשבוע הבא. בהודעת החברה נמסר כי עד 30 באפריל היא תפעיל שתי טיסות בלבד בשבוע, בימים שני ושישי.


פורסם לראשונה 13/03/2020 17:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית הובר
עם מסכות ברחובות
צילום: עמית הובר
מומלצים