שתף קטע נבחר

בשל הסערה: "חשש לנזקים אדירים לאלמוגים באילת"

אקולוג מרחב אילת ברשות הטבע והגנים מעריך כי הסופה האחרונה גרמה לנזק רב לשונית הצפונית בעולם: "נראה שהנזקים הם משמעותיים מאוד. נדע להעריך את הנזקים לאחר שהסופה תסתיים וניתן יהיה לצלול ולנטר את השוניות"

הסערה, שפקדה בין היתר את אזור מפרץ אילת בימים האחרונים, גרמה לנזקים עצומים לשונית האלמוגים - השונית הצפונית בעולם. כך מעריכים בסוף השבוע ברשות הטבע והגנים.

 

 

ד"ר אסף זבולוני, אקולוג מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, אמר ל-ynet: "נכון לרגע זה, לא ניתן להעריך את הנזקים שנגרמו למערכת האקולוגית של מפרץ אילת, בעיקר לשוניות האלמוגים הרגישות כל כך, אך נראה שהנזקים הם משמעותיים מאוד. נדע להעריך את הנזקים לאחר שהסופה תסתיים וניתן יהיה לצלול ולנטר את השוניות".

 

לדבריו, הוא אינו אופטימי. "אין לי ספק שנזקי הסופה לשוניות האלמוגים שיתגלו לעין בשבועות הקרובים יהיו אדירים", הוסיף ד"ר זבולוני. "לעומת זאת, למערכות אקולוגיות ימיות יכולת שיקום עצמית טובה וכעת נותר לנו לאפשר למערכת האקולוגית לשקם את עצמה. יכולת התחדשותה של השונית תלויה במאמצנו להגן על הסביבה הימית ולסלק גורמי הפרעה מקומיים, לרבות שמירה על איכות המים ומניעת זיהומים מסוגים שונים".

 

אילת (צילום: מאיר אוחיון )
הסופה באילת, אתמול(צילום: מאיר אוחיון )

שמורת האלמוגים באילת  (צילום: חן טופיקייאן רשות הטבע והגנים)
שמורת האלמוגים באילת. ארכיון(צילום: חן טופיקייאן רשות הטבע והגנים)

 

בנוגע ל"זיהומים השונים", אחד מהדברים שבלטו לעין, בעקבות הסערה באזור, היא כמויות הפסולת האדירות, בעיקר פסולת פלסטיק, שנפלטו מהים לחופי העיר. "אנו צופים שייקח זמן רב לטפל בנזקי הסופה שפקדה את אילת", אמר ד"ר זבולוני. "לעומת זאת, קיימת כאן הזדמנות להשקיע מאמצים, להירתם ולצאת לניקיון חופים ובעתיד להימנע משימוש בכלים חד-פעמיים שאינם מתכלים ומזהמים את הסביבה, את הים ואת שוניות האלמוגים הנדירות שיש לנו בארץ".

 

ב־20 השנים האחרונות הולך ומידרדר מצבן של שוניות האלמוגים בעולם כתוצאה משינוי האקלים והתחממות מי הים. שוניות אלמוגים מתפקדות, כמו זו הנמצאת באילת, הופכות כיום לאוצר טבע נדיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמרי עומסי רשות הטבע והגנים
הסערה במפרץ אילת
צילום: עמרי עומסי רשות הטבע והגנים
מומלצים