שתף קטע נבחר

פאניקה, פייק ניוז ומחדל דוברות בלתי נסלח

בסופ"ש נשטפה המדינה בגל שקרים על אודות ההתנהלות הצפויה מול נגיף הקורונה. ככה זה בממשלה שכבר שנים פועלת ללא דובר מוסמך

 


במהלך היומיים האחרונים נשטפה מדינת ישראל בגל חסר תקדים של דיווחים שקריים על התפשטות נגיף הקורונה וסביב צעדי ממשלה דרקוניים, ללא כל שחר. בעקבות כך, הציבור נכנס לפאניקה – והסתער על הסופרמרקטים. ואולם, לממשלה לקח שעות להתעשת ולהבהיר לציבור שכל המרכולים ורשתות הפארם יישארו פתוחים בכל מקרה, ושלא צפוי כל מחסור במזון.

 

 

במהלך השבת הופצו בקבוצות הוואטסאפ והפייסבוק השונות כמויות אדירות של פייק ניוז. בין השאר, דווח על כך ש"הסתיימה ישיבה אצל ראש הממשלה ובה הוחלט שבמוצאי שבת תוכרז סגירה של המשק למעט שירותים חיוניים". לאותה הודעה נוסף עוד סעיף: "מידע מסווג: החל מיום שני הקרוב, בשעה 07:00 בבוקר, מדינת ישראל תיכנס לסגר מוחלט. אין רכבות, אין אוטובוס, איסור יציאה מהבית. כוחות משטרה, מג"ב וצבא יפטרלו ברחובות ויאכפו ביד חזקה את הסגר המוחלט, הסגר יימשך 14 יום שלמים. נא להיערך בהתאם".

 


קניון איילון (צילום: מוטי קמחי )
הפייק ניוז חגג, המדפים התרוקנו(צילום: מוטי קמחי )
 

קניון איילון (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

על פי הודעה כוזבת אחרת, "יוטל עוצר כללי על תנועת אזרחים חופשית בכל יום החל מהשעה 19:00 ועד 07:00 למחרת".

 

ההודעות הללו התפשטו והגיעו לישראלים רבים, מה שגרר תוצאה מיידית: אלפים הסתערו על החנויות והמרכולים, ותמונות התורים הארוכים שהשתרכו העצימו את הפאניקה. לצד זאת, התלוו גם דיווחים סותרים בכמה כלי תקשורת סביב השבתת המשק וסגירת כל מקומות העבודה – מה שגרם לבהלה בקרב הציבור, שמא רבים יפוטרו ממקומות עבודתם. למעשה, חוסר הוודאות פשוט הטריף את הציבור.

 

ואולם, בממשלה לא היה מבוגר אחראי שיקום ויעשה סדר. למעשה, מאז פרץ משבר הקורונה, אין למדינת ישראל דובר בכיר שינהל את המשבר. כל התקשורת עם הציבור מתנהלת דרך מסיבות העיתונאים של ראש הממשלה והודעות של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

קניון איילון (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

 

אחרי שעות של הפצת הודעות כוזבות, רק בסביבות השעה 16:00 אתמול, פרסם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודעה שבה קרא לציבור שלא להסתער על הסופרים, למרות שזה כלל לא נוגע לתחומי האחריות של משרדו. "אזרחי ישראל, הסופרים יישארו פתוחים נקודה. אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים יישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך", קרא בר סימן טוב.

 

אל מנכ"ל משרד הבריאות הצטרפה דוברת ראש הממשלה שיר כהן, שהפיצה הודעה חריגה בשבת. "מפעלי המזון בישראל ממשיכים וימשיכו לעבוד כסדרם. יש מלאים גדולים לרשתות המזון. ייבוא המזון לישראל נמשך. כל אלה יוצרים מלאי גדול ולכן אין צורך או הצדקה באגירת מזון", מסרה כהן. "כמו כן, הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך".

 

למעשה, מאז 2015 לא מינתה הממשלה ראש מערך הסברה לאומי או ממלא מקום, מאז שראש מערך ההסברה האחרון לירן דן עזב את התפקיד.

 

אחרי דן מילא את התפקיד בועז סטמבלר, שמונה ליועץ התקשורת של ראש הממשלה נתניהו, אך בשנת 2017 הוא מונה לראש לשכת הפרסום הממשלתי, והוחלף בשיר כהן – יועצת התקשורת של נתניהו. היא משמשת בפעול גם ראש מערך ההסברה ללא מינוי רשמי כממלאת מקום. גם ראש מטה ההסברה הלאומי ירדן ותיקאי עזב את תפקידו לפני כמה חודשים וטרם מונה לו מחליף.

 

  • איתמר אייכנר הוא הכתב המדיני של ynet ו"ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דודפור
הציבור הסתער על הסופרמרקטים
צילום: בני דודפור
מומלצים