שתף קטע נבחר

מגעים לממשלה? בכחול לבן תוקפים: "נתניהו מעביר הצעות רק לתקשורת"

במפלגתו של גנץ יש חילוקי דעות חריפים לגבי הצטרפות ל"ממשלת חירום" בראשות נתניהו. אשכנזי וגנץ מוכנים למהלך, אך מקורביהם מסבירים שאין התקדמות: "נתניהו מסרב לפגישה של צוותי המו"מ. הוא עושה תרגיל מלוכלך כדי למנוע מהרשימה המשותפת להמליץ עלינו"

בני גנץ משה יעלון  (צילום: AFP)
חילוקי דעות חריפים. צמרת כחול לבן(צילום: AFP)

בצמרת כחול לבן יש חילוקי דעות חריפים לגבי ההצטרפות ל"ממשלת חירום" בראשות בנימין נתניהו. בעוד משה (בוגי) יעלון ויאיר לפיד מתנגדים בחריפות, יו"ר כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי כבר מוכנים לכך. עם זאת, בכחול לבן מציינים כי למרות שמיום שישי בבוקר התקיימו כבר כמה שיחות בין אשכנזי לנתניהו - אין התקדמות כלשהי בנושא.

 

 

מקורבי גנץ הבהירו הבוקר כי "לא קיבלנו שום הצעה לממשלת אחדות או חירום. נתניהו מסרב לקיים פגישה של צוותי המו"מ, את ההצעות הוא מעביר לתקשורת אבל לא אלינו". גורמים בכחול לבן הוסיפו בעניין שיחות נתניהו ואשכנזי כי "היה ניסיון לבדוק את יש הצעה כלשהי, אבל נתניהו לא אמר דבר מעבר להצעתו הפומבית בתקשורת. אנחנו לא יודעים אפילו מה הוא מציע".

 

מקורבי גנץ הוסיפו: "נתניהו עושה תרגיל מלוכלך כאילו יש הצעה או מו"מ לאחדות - כדי למנוע מחברי הרשימה המשותפת להמליץ על גנץ".

 

ברקע ההכרזה על מצב חירום במערכת המשפט - שגרמה לדחייה בהתחלת משפטו של נתניהו עד חודש מאי - תקף הבוקר (יום א') יעלון בחשבון הטוויטר שלו: "כחול לבן מגוייסת למיגור נגיף הקורונה, ללא תנאי או שיקול פוליטי. כחול לבן לא יכולה להיות שותפה לחיסול הדמוקרטיה במדינתנו, על ידי נאשם הבורח ממשפט". 

 

 

אתמול כתב בעקבות ההנחיות החדשות להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה: "כל מי שביקר אותנו כשהזהרנו מפני הפיכתנו לטורקיה של ארדואן, שיעכל ויפנים את הניצול הציני של משבר הקורונה לצרכים פוליטיים אישיים של נאשם לפני משפט". 

 

מנגד, חבר הקוקפיט ומספר 4 ברשימה, גבי אשכנזי, אינו מסתיר את הביקורת על יעלון ולפיד. יש לו בטן מלאה והוא סבור שממשלת מיעוט צריכה להיות האופציה האחרונה לפני שהולכים לבחירות בפעם הרביעית. "היינו פסיכים שלא לקחנו את ההצעה ההיא" - כך, לדברי גורמים במפלגה, אמר להם אשכנזי על מתווה האחדות והרוטציה שהוצע בסיבוב הקודם.

גבי אשכנזי (צילום: מוטי קמחי)
"לא ארים את היד עם בל"ד". אשכנזי(צילום: מוטי קמחי)

צריך יותר משתי כפות ידיים כדי לספור את הח"כים בכחול לבן שמכים היום על חטא האחדות שפוספסה. סביר להניח שאילו התסריט הזה היה מתרחש, ובהנחה שנתניהו היה עומד בהסכם, גנץ היה יושב היום בבלפור.

 

בשיחותיו הלא-רבות עם חברי מפלגתו מספר אשכנזי שקשה לו עם ממשלת מיעוט שנתמכת על ידי הרשימה המשותפת. לא בגלל הערבים, אלא בשל חוסר היכולת למשול ולתחזק ממשלה מצומקת וקואליציה שברירית. על אחת כמה וכמה אם מדובר בממשלת מיעוט המושתתת על קולותיהם של שלושת חברי בל"ד. "אני לא ארים את היד עם בל"ד", מצטטים גורמים בכחול לבן את שאמר להם אשכנזי. "ממשלה צרה לא טובה למדינת ישראל".

 

אשכנזי ניסה לשכנע את חבריו לקוקפיט לפעול להקמת ממשלת אחדות, גם אם נתניהו יכהן כראש הממשלה חלק מהזמן. הרי ההצעה הזאת כבר הוצגה לכחול לבן בבחירות הקודמות, אז למה לא עכשיו? גורמים בכחול לבן טוענים כי אשכנזי לא אהב את ההתנהלות של הקוקפיט, בעיקר בדרך קבלת ההחלטות. התחושה הייתה שלפיד - שמתנגד נחרצות לישיבה בממשלה תחת נתניהו - שולט על סדר היום של כחול לבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גנץ, יעלון, לפיד ואשכנזי
צילום: AFP
מומלצים