שתף קטע נבחר

נתניהו: "ממשלת חירום בראשותי לחצי שנה"; גנץ: "מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט"

ראש הממשלה הודיע שהעביר הבוקר הצעה לכחול לבן להצטרף לממשלת חירום בראשותו למשך שישה חודשים, והצהיר שמוכן לדון בממשלת אחדות עם רוטציה כשהוא ראשון. ברקע הודעת דחיית משפטו של נתניהו השיב גנץ: "מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט, כשתהיה רציני נדבר"

בני גנץ  בנימין נתניהו  (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (ראשון) כי בשל "מצב החירום העולמי והלאומי", הוא העביר הצעה לבני גנץ וכחול לבן להצטרף לממשלת חירום בראשותו למשך שישה חודשים. גנץ טען בתגובה כי מדובר בתרגיל של נתניהו.

 

"אנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות", אמר נתניהו. "הממשלה תכהן שישה חודשים ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בראש הממשלה. בגמר התקופה נחזור למצב הקיים היום".

 

 

נתניהו הוסיף: "לחלופין, אני מוכן לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. בממשלת אחדות זו אמשיך לכהן בשנתיים הקרובות כרה״מ, ובזמן הזה בני גנץ יכהן כממלא מקום רה״מ עם אותה חלוקת שרים שיוויונית ואותם כללים לממשלה. בעוד שנתיים בני גנץ ייכנס לתפקיד רה״מ והממשלה תכהן 4 שנים. אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו״מ כדי להקים ממשלה. אני קורא לעמיר פרץ ואביגדור ליברמן לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים".

 

גנץ ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר".

 

בצמרת כחול לבן יש חילוקי דעות חריפים לגבי ההצטרפות ל"ממשלת חירום" בראשות נתניהו. בעוד משה (בוגי) יעלון ויאיר לפיד מתנגדים בחריפות, יו"ר כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי כבר מוכנים לכך. עם זאת, בכחול לבן ציינו הבוקר כי למרות שמיום שישי בבוקר התקיימו כבר כמה שיחות בין אשכנזי לנתניהו - אין התקדמות כלשהי בנושא.

בני גנץ משה יעלון  (צילום: AFP)
חילוקי דעות חריפים. צמרת כחול לבן(צילום: AFP)

מקורבי גנץ הבהירו מוקדם יותר כי "לא קיבלנו שום הצעה לממשלת אחדות או חירום. נתניהו מסרב לקיים פגישה של צוותי המו"מ, את ההצעות הוא מעביר לתקשורת אבל לא אלינו". גורמים בכחול לבן הוסיפו בעניין שיחות נתניהו ואשכנזי כי "היה ניסיון לבדוק את יש הצעה כלשהי, אבל נתניהו לא אמר דבר מעבר להצעתו הפומבית בתקשורת. אנחנו לא יודעים אפילו מה הוא מציע".

 

מקורבי גנץ הוסיפו: "נתניהו עושה תרגיל מלוכלך כאילו יש הצעה או מו"מ לאחדות - כדי למנוע מחברי הרשימה המשותפת להמליץ על גנץ".

 

ברקע ההכרזה על מצב חירום במערכת המשפט - שגרמה לדחייה בהתחלת משפטו של נתניהו עד חודש מאי - תקף יעלון בחשבון הטוויטר שלו: "כחול לבן מגוייסת למיגור נגיף הקורונה, ללא תנאי או שיקול פוליטי. כחול לבן לא יכולה להיות שותפה לחיסול הדמוקרטיה במדינתנו, על ידי נאשם הבורח ממשפט". 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לקריאת נתניהו וכתב בחשבון הפייסבוק: "אני חייב להודות שתחושתי, מההופעות של ראש הממשלה בימים האחרונים, קשה ביותר. הודעתי שבכל הנוגע למאבק בקורונה ישראל ביתנו תתמוך בכל הצעדים הנחוצים ללא קשר למצב הפוליטי. אני מצפה מנתניהו שיפרסם את כל הצעדים שבכוונתו לנקוט, ויציין במיוחד את אותם צעדים שבהם הוא זקוק לסיוע של ישראל ביתנו בכנסת ובכלל, ונשמח לעמוד לרשותו. לגבי ממשלת חירום לאומית - במידה ואכן מדובר בקריאה אמיתית ולא במצג שווא, חייבים להקים אותה משתי המפלגות הגדולות בלבד ואת כל שאר המפלגות להשאיר בחוץ".

 

 

 

אתמול כתב בעקבות ההנחיות החדשות להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה: "כל מי שביקר אותנו כשהזהרנו מפני הפיכתנו לטורקיה של ארדואן, שיעכל ויפנים את הניצול הציני של משבר הקורונה לצרכים פוליטיים אישיים של נאשם לפני משפט". 

 

מנגד, חבר הקוקפיט ומספר 4 ברשימה, גבי אשכנזי, אינו מסתיר את הביקורת על יעלון ולפיד. יש לו בטן מלאה והוא סבור שממשלת מיעוט צריכה להיות האופציה האחרונה לפני שהולכים לבחירות בפעם הרביעית. "היינו פסיכים שלא לקחנו את ההצעה ההיא" - כך, לדברי גורמים במפלגה, אמר להם אשכנזי על מתווה האחדות והרוטציה שהוצע בסיבוב הקודם.

גבי אשכנזי (צילום: מוטי קמחי)
"לא ארים את היד עם בל"ד". אשכנזי(צילום: מוטי קמחי)

צריך יותר משתי כפות ידיים כדי לספור את הח"כים בכחול לבן שמכים היום על חטא האחדות שפוספסה. סביר להניח שאילו התסריט הזה היה מתרחש, ובהנחה שנתניהו היה עומד בהסכם, גנץ היה יושב היום בבלפור.

 

בשיחותיו הלא-רבות עם חברי מפלגתו מספר אשכנזי שקשה לו עם ממשלת מיעוט שנתמכת על ידי הרשימה המשותפת. לא בגלל הערבים, אלא בשל חוסר היכולת למשול ולתחזק ממשלה מצומקת וקואליציה שברירית. על אחת כמה וכמה אם מדובר בממשלת מיעוט המושתתת על קולותיהם של שלושת חברי בל"ד. "אני לא ארים את היד עם בל"ד", מצטטים גורמים בכחול לבן את שאמר להם אשכנזי. "ממשלה צרה לא טובה למדינת ישראל".

 

אשכנזי ניסה לשכנע את חבריו לקוקפיט לפעול להקמת ממשלת אחדות, גם אם נתניהו יכהן כראש הממשלה חלק מהזמן. הרי ההצעה הזאת כבר הוצגה לכחול לבן בבחירות הקודמות, אז למה לא עכשיו? גורמים בכחול לבן טוענים כי אשכנזי לא אהב את ההתנהלות של הקוקפיט, בעיקר בדרך קבלת ההחלטות. התחושה הייתה שלפיד - שמתנגד נחרצות לישיבה בממשלה תחת נתניהו - שולט על סדר היום של כחול לבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
מומלצים