שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: EPA

  בצל הקורונה: מסתמן שפועלים פלסטינים ישוכנו בבתי מלון ובמשקים חקלאיים

  במשרד הביטחון שוקלים לאפשר היתרי שהייה לעשרות אלפי פלסטינים תושבי הגדה שמועסקים בארץ בענפי הבנייה והחקלאות. נשיא התאחדות האיכרים: "סגר על העובדים הפלסטינים עלול להוביל לקריסה"

  משבר הקורונה והחשש ממחסור בידיים עובדות: ישראל בוחנת דרכים לחיזוק ענף החקלאות והבנייה ויתכן כי תאפשר באופן חסר תקדים שהייה למשך חודשיים עבור עשרות אלפי פלסטינים מהגדה המערבית. זאת במטרה למנוע את חדירת הנגיף לישראל מהרשות הפלסטינית, ולצד זאת למנוע את קריסת ענף החקלאות והבנייה.  

  פועלים פלסטינים במחסום קלנדיה. ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  פועלים פלסטינים במחסום קלנדיה. ארכיון(צילום: גיל יוחנן)
   

  מדי יום נכנסים לשטח ישראל כ-120 אלף עובדים פלסטינים מהגדה. הם מועסקים בענפי החקלאות, בניין, תעשייה, מלונאות ועבודות מזדמנות אחרות. מדובר בכוח עבודה משמעותי למשק שאין לו תחליף. אותם עובדים בעלי היתרי עבודה שבים מדי יום לבתיהם בגדה המערבית.

   

  ייתכן כי כבר בימים הקרובים שר הביטחון, נפתלי בנט, יטיל סגר כללי על הגדה המערבית כדי למנוע את המשך התפשטות נגיף הקורונה, ובמקביל יחריג את אותם עשרות אלפי העובדים. על פי ההחלטה, העובדים מהגדה יקבלו היתר שהייה למשך חודשיים ברצף ולא יוכלו לשוב לבתיהם כבשגרה. לצורך כך, החלו בענפי הבנייה והחקלאות להיערך להלנת אותם עובדים פלסטינים למשך תקופה ממושכת. בענף הבנייה החלו לבחון אפשרות של הלנתם במלונות שונים בארץ, ואילו בענף החקלאות יתבקשו החקלאים למצוא עבור העובדים פתרונות לינה ביחידות דיור במשקים. כל זאת, כאמור ייצא לפועל, בכפוף להטלת סגר על הגדה המערבית. המהלך נעשה בתיאום ובאישור הממ"ל והשב"כ.

  דובי אמיתי ()
  נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי
   

  שי חג'ג' ראש המועצה האזורית מרחבים ויו
  שי חג'ג': "להבטיח אספקת מזון טרי לאזרחי ישראל"(צילום: ישראל יוסף)

   

  יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג' התייחס למהלך: "יש לנו משימה לאומית והיא להבטיח את אספקת המזון הטרי לאזרחי ישראל. כדי שהחקלאות הישראלית תוכל להמשיך ולייצר את המזון וכדי להבטיח את ביטחון המזון, אנו זקוקים לכוח עבודה. אני מודה למשרד הביטחון שהוביל את המהלך".

   

  דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי ויו"ר התאחדות האיכרים, אמר: "ענפים רבים במגזר העסקי כמו ענפי התיירות והמלונאות, עסקים קטנים ועצמאיים על סף קריסה וסגר על העובדים הפלסטינים עלול להקריס ענפים נוספים, לכן אנו חייבים לעשות הכל על מנת לאפשר עבודה רציפה. המגזר העסקי ימשיך לפעול, כפי שהוא עושה בכל התחומים הדורשים טיפול לאור המשבר שנוצר עם התפשטות נגיף הקורונה על מנת להמשיך להניע את גלגלי המשק בהתאם למגבלות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מעבר קלנדיה. ארכיון
  צילום: AFP
  מומלצים