שתף קטע נבחר

גנץ צפוי לקבל את המנדט, ריבלין זימן אותו ואת נתניהו לשיחה דחופה

61 ח"כים ממליצים על יו"ר כחול לבן בני גנץ שצפוי לקבל את המנדט להרכבת הממשלה הבאה. הנשיא זימן את נתניהו וגנץ לשיחה דחופה הערב בבית הנשיא. ליברמן לריבלין: "הדבר הכי חשוב זה למנוע מערכת בחירות רביעית". אדלשטיין סירב לדרישה לבחור מחר יו"ר כנסת: "מחטף פוליטי"

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו ובני גנץ. זומנו אל הנשיא(צילום: רויטרס)

יו"ר כחול לבן בני גנץ צפוי לקבל מנשיא המדינה ראובן ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה לאחר שהשיג רוב של 61 תומכים. לצד זאת, נשיא המדינה ריבלין זימן אליו לשיחה דחופה הערב (א') את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יו"ר כחול לבן בנוגע לאפשרות להקמת ממשלה מיידית. השניים ייפגשו עם הנשיא יחד. ריבלין מתכוון להטיל את המנדט על אחד מהם כבר מחר, עוד לפני השבעת הכנסת.

 

סביר להניח שלאור 61 הממליצים על גנץ, הנשיא ריבלין יעניק לו את המנדט להרכבת הממשלה. הטלת המנדט צפויה להציב את גנץ בתנאי פתיחה נוחים להחלפת יו"ר הכנסת אדלשטיין כחלק מהמלך המתוכנן שלו, ובהמשך גם להעברת השליטה בוועדה המסדרת לידי כחול לבן. מדובר במוקדי כוח מרכזיים שיהיו בידי מפלגתו של גנץ, אולם ליו"ר כחול לבן עדיין אין יכולת להרכיב ממשלה במתכונת הנוכחית.

 

גנץ אמנם גיבש רוב נגד נתניהו בכנסת, אולם בעזרת הרוב שהתגבש אינו יכול להרכיב ממשלה משום שהרשימה המשותפת ממילא לא תשב בכל ממשלה שהיא ובפרט עם ליברמן. נכון לרגע זה מבקשים בכחול לבן להמשיך את התהליכים בכנסת - ובמסגרת זו מפלגת ישראל ביתנו הגישה בקשה רשמית לקיום הצבעה מחר על החלפת יו"ר הכנסת, שאותה שלחה ליו"ר הכנסת הנוכחי יולי אדלשטיין.

יולי אדלשטיין במסיבת העיתונאים (צילום: עמית שאבי)
מסרב לקיים הצבעה על החלפתו. אדלשטיין(צילום: עמית שאבי)

אדלשטיין טען בתגובה כי "צו השעה עבור מדינת ישראל היא ממשלת אחדות רחבה. הצורך בממשלה כזו איננו רק בגלל משבר הקורונה. מהלכים פוליטיים חפוזים, כמו בחירת יו"ר כנסת קבוע והעברת חקיקה שנויה במחלוקת, מטרתם לסתום את הגולל על האפשרות לאחדות שאותה העם רוצה. הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר. לא אתן יד למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים".

 

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן הגיב בחריפות: "אם אחרי שבאישון לילה אוחנה ביטל את המשפט של ביבי היה צריך עוד הוכחה שהליכוד השתגע, הגיעה הודעתו של יולי אדלשטיין שמונע באמצעים לא חוקיים את החלפתו. הודעתו המבישה של אדלשטיין לא תעמוד במבחן משפטי, לא במבחן הציבור וגם לא במבחן ההגינות. זהו ניצול מחפיר של מעמדו. יולי לא יוכל יותר לעולם לטעון שהוא 'ממלכתי'. היום הוא גמר להיות כזה. כל דקה שהכנסת לא מפקחת על הממשלה מהווה מחדל עצום לטיפול במשבר הקורונה ופגיעה אנושה בדמוקרטיה".

 

מוקדם יותר, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן היה זה שהעניק לגנץ את 61 הממליצים, לאחר שהמליץ לנשיא המדינה להטיל על גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה. "אנחנו במערכת בחירות אחרונה. אמרנו שהדבר הכי חשוב זה למנוע מערכת בחירות רביעית. אנחנו גם הודענו שאנו מאוד תומכים בממשלת חירום לאומית", אמר ליברמן.

 

הוא הוסיף: "במדינת ישראל אמנם היה תקדים אחד לממשלת חירום כשבגין הצטרף לממשלה. אמרתי הדבר הכי הגיוני הוא שתי מפלגות גדולות - ביחד 69 מנדטים. יש להם רשת ביטחון לפחות של סיעת ישראל ביתנו. עוד שבעה מנדטים. יש רוב מוחץ. אפשר לחסוך את התהליך המסורבל של הקמת ממשלה. להערכתי, זו צריכה להיות ממשלת חירום".

אביגדור ליברמן וראובן ריבלין (צילום: לע
ליברמן בבית הנשיא. המליץ על גנץ(צילום: לע"מ )

 

 

 

לדברי יו"ר ישראל ביתנו, "המצב מבחינת הפאניקה בציבור, תורים של קילומטרים. כל עם ישראל מתנפל על כל דבר. בעלי המרכולים הזעיקו משטרה לעשות סדר. חטפו עגלות. זה מעיד על פאניקה ומצד שני מצב כלכלי. לא יודע כמה ימותו מקורונה אבל לדעתי יהיו יותר התאבדויות של אנשי עסקים שפושטים רגל. הבעיה שלנו היא מפגש המשבר הפוליטי עם משבר הקורונה ברגע שהקופה בגירעון של מינוס 50 מיליארד שקל".

 

לפי שעה, לגנץ יש כאמור 61 תומכים, לאחר ש-33 נציגי מפלגתו, שישה משבעת נציגי העבודה-גשר-מרצ, 15 מנציגי הרשימה המשותפת וכאמור שבעת נציגי ישראל ביתנו המליצו עליו. לראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים להיות 58 ממליצים - נציגי הליכוד, נציגי ש"ס, נציגי ימינה ונציגי יהדות התורה שיגיעו בהמשך הערב לבית הנשיא. 

 

 

מוקדם יותר התייצבו בבית הנשיא נציגי הרשימה המשותפת. יו"ר המפלגה ח"כ איימן עודה אמר כי הרשימה המשותפת החליטה להמליץ פה אחד להטיל את הרכבת הממשלה על גנץ, דבר שלא היה צפוי מראש.

 

עודה ציין כי "בקרב הרשימה המשותפת היה ויכוח לא קל. ישבנו עד חצות, התווכחנו, לחלק מהחברים שלנו לרבות מפלגת בל"ד הייתה עמדה מאוד ברורה שהיא מתנגדת לכל המלצה. יחד עם זאת, בל"ד קיבלו החלטה אמיצה שמבחינתם העיקר זה אחדות הרשימה המשותפת, העיקר לכבד את החלטת הרוב".

 

יו"ר גשר, אורלי לוי-אבקסיס, נמנעה מההשתתפות בהיוועצות בבית הנשיא לאחר שאמרה שלא תמליץ על גנץ - בניגוד מוחלט להתחייבות שהייתה לה במהלך מערכת הבחירות. בריאיון ל"ידיעות אחרונות" אמרה לוי-אבקסיס כי לא תמליץ גם על בנימין נתניהו. מבית הנשיא נמסר לה כי עמדתה תילקח בחשבון.

 

נתניהו: "ממשלת חירום"; גנץ: "כשתהיה רציני נדבר"

הבוקר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי בשל "מצב החירום העולמי והלאומי", הוא העביר הצעה לבני גנץ וכחול לבן להצטרף לממשלת חירום בראשותו למשך שישה חודשים. גנץ טען בתגובה כי מדובר בתרגיל של נתניהו.

 

 

"אנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות", אמר נתניהו. "הממשלה תכהן שישה חודשים ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בראש הממשלה. בגמר התקופה נחזור למצב הקיים היום".

 

נתניהו הוסיף: "לחלופין, אני מוכן לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. בממשלת אחדות זו אמשיך לכהן בשנתיים הקרובות כראש הממשלה, ובזמן הזה בני גנץ יכהן כממלא מקום ראש הממשלה עם אותה חלוקת שרים שיוויונית ואותם כללים לממשלה. בעוד שנתיים בני גנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה והממשלה תכהן 4 שנים. אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו"מ כדי להקים ממשלה. אני קורא לעמיר פרץ ואביגדור ליברמן לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים".

  

גנץ ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP עודד בלילטי
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: AFP עודד בלילטי
מומלצים