שתף קטע נבחר

גנץ ונתניהו סיכמו על פתיחת מו"מ להקמת ממשלת אחדות

הנשיא ריבלין נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שסיכמו כי צוותי המו"מ של המפלגות ייפגשו בהקדם. בית הנשיא הודיע כי מחר תוטל הרכבת הממשלה על גנץ שהשיג 61 תומכים

ריבלין נתניהו וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
גנץ, ריבלין ונתניהו. מו"מ לאחדות(צילום: קובי גדעון לע"מ)

נשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל מחר (יום ב') בצהריים את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ. כך הודיע בית הנשיא. הערב נועד ריבלין לפגישה משולשת עם גנץ ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא קידם את פניהם במפגש מרפקים במקום בלחיצת יד לנוכח ההנחיות למניעת התפשטות הקורונה.

 

בתום הפגישה נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ הודו לנשיא המדינה על הזמנתו לפגישה המשותפת. השניים סיכמו כי צוותי המשא ומתן ייפגשו בהקדם ויחלו במו"מ להקמת ממשלת אחדות. גורמים בכחול לבן אמרו כי פגישת צוותי המשא ומתן תתקיים לאחר הטלת המנדט על גנץ. גורמים המעורים בתוכן הפגישה הבהירו כי השניים לא דנו בעניין הרוטציה ולא נכנסו לפרטים.

 

 

בהודעת בית הנשיא מוקדם יותר נאמר כי "בתום סבב ההתייעצויות המליצו בפני נשיא המדינה 61 חברי כנסת על יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ בני גנץ, לעומתם 58 חברי כנסת המליצו על ראש הממשלה המכהן ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו. חברת כנסת אחת בחרה שלא להמליץ. מחר בשעות הצהריים יטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ". טקס הטלת המנדט על גנץ צפוי להיערך מחר ב-12:00.

ריבלין וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
בלי לחיצת יד בגלל הקורונה. הנשיא ובני גנץ(צילום: קובי גדעון לע"מ)

ריבלין ונתניהו (צילום: קובי גדעון לע
ריבלין ונתניהו(צילום: קובי גדעון לע"מ)
  

על גנץ המליצו חברי כחול לבן, שישה מתוך שבעת חברי הכנסת של העבודה-גשר-מרצ, 15 חברי הרשימה המשותפת ושבעת חברי ישראל ביתנו. יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס נמנעה מההשתתפות בהיוועצויות בבית הנשיא לאחר שאמרה שלא תמליץ על גנץ - בניגוד מוחלט להתחייבות שהייתה לה במערכת הבחירות. בריאיון ל"ידיעות אחרונות" אמרה לוי-אבקסיס כי לא תמליץ גם על בנימין נתניהו.

 

לנתניהו יש 58 ממליצים - 36 חברי הליכוד, תשעה חברי ש"ס, שבעה חברי יהדות התורה ושישה חברי ימינה.

 

הטלת המנדט על גנץ צפויה להציב אותו בתנאי פתיחה נוחים להחלפת יו"ר הכנסת אדלשטיין כחלק מהמהלך המתוכנן שלו, ובהמשך גם להעברת השליטה בוועדה המסדרת לידי כחול לבן. מדובר במוקדי כוח מרכזיים שיהיו בידי מפלגתו של גנץ, אולם ליו"ר כחול לבן עדיין אין יכולת להרכיב ממשלה במתכונת הנוכחית.

 

אדלשטיין: "הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר" 

נכון לרגע זה מבקשים בכחול לבן להמשיך את התהליכים בכנסת - ובמסגרת זו מפלגת ישראל ביתנו הגישה בקשה רשמית לקיום הצבעה מחר על החלפת יו"ר הכנסת, שאותה שלחה ליו"ר הכנסת הנוכחי יולי אדלשטיין.

 

אדלשטיין טען בתגובה כי "צו השעה עבור מדינת ישראל היא ממשלת אחדות רחבה. הצורך בממשלה כזו איננו רק בגלל משבר הקורונה. מהלכים פוליטיים חפוזים, כמו בחירת יו"ר כנסת קבוע והעברת חקיקה שנויה במחלוקת, מטרתם לסתום את הגולל על האפשרות לאחדות שאותה העם רוצה. הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר. לא אתן יד למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים".

יאיר לפיד (צילום: אבי מועלם )
"ניצול מחפיר של המעמד". לפיד(צילום: אבי מועלם )

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, הגיב בחריפות לדברי אדלשטיין: "אם אחרי שבאישון לילה אוחנה ביטל את המשפט של ביבי היה צריך עוד הוכחה שהליכוד השתגע, הגיעה הודעתו של יולי אדלשטיין שמונע באמצעים לא חוקיים את החלפתו", ציין לפיד. "הודעתו המבישה של אדלשטיין לא תעמוד במבחן משפטי, לא במבחן הציבור וגם לא במבחן ההגינות.

 

"זהו ניצול מחפיר של מעמדו. יולי לא יוכל יותר לעולם לטעון שהוא 'ממלכתי' היום הוא גמר להיות כזה. כל דקה שהכנסת לא מפקחת על הממשלה מהווה מחדל עצום לטיפול במשבר הקורונה ופגיעה אנושה בדמוקרטיה".

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "המהלך האחרון של אדלשטיין כיו"ר הכנסת הוא לנסות לעצור את הכינוס של רוב אזרחי להחלפתו".

 

בכנסת ביקרו את החלטתו של אדלשטיין וטענו כי בכנסת ה-21 הוא מיהר להביא לאישור בהסכמה את בחירתו לתפקיד היו"ר. בכחול לבן הודיעו שיפנו ליועץ המשפטי של הכנסת לצורך גיבוש חוות דעת בנושא.

 

נתניהו: "ממשלת חירום"; גנץ: "כשתהיה רציני נדבר"

הבוקר התנגחו גנץ ונתניהו, ששעות קודם לכן עוד דנו בהקמת ממשלה משותפת. נתניהו אמר הבוקר כי בשל "מצב החירום העולמי והלאומי", הוא העביר הצעה לבני גנץ וכחול לבן להצטרף לממשלת חירום בראשותו למשך שישה חודשים. גנץ טען בתגובה כי מדובר בתרגיל.

 

 

"אנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות", אמר נתניהו. "הממשלה תכהן שישה חודשים ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בראש הממשלה. בגמר התקופה נחזור למצב הקיים היום".

 

נתניהו הוסיף: "לחלופין, אני מוכן לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. בממשלת אחדות זו אמשיך לכהן בשנתיים הקרובות כראש הממשלה, ובזמן הזה בני גנץ יכהן כממלא מקום ראש הממשלה עם אותה חלוקת שרים שיוויונית ואותם כללים לממשלה. בעוד שנתיים בני גנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה והממשלה תכהן 4 שנים. אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו"מ כדי להקים ממשלה. אני קורא לעמיר פרץ ואביגדור ליברמן לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים".

 

גנץ ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר".


פורסם לראשונה 15/03/2020 18:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון לע"מ
בני גנץ וראובן ריבלין
צילום: קובי גדעון לע"מ
מומלצים