שתף קטע נבחר

חשיפה: מנהלת מחלקה באיכילוב נדבקה בקורונה, החולים בבידוד

מנהלת המחלקה, שחשה ברע בימים האחרונים, נדבקה בנגיף הקורונה. עם היוודע תוצאת הבדיקה החיובית הועברו כל החולים - קשישים במצב גופני ירוד - לבידוד במחלקה אחרת בבית החולים, והצוות נשלח לבידוד ביתי

מנהלת מחלקה בבית החולים איכילוב, שבה אושפזו חולים החשודים כנשאי קורונה, נדבקה בנגיף. כל החולים וצוות המחלקה מועברים לבידוד במחלקה אחרת בבית החולים, הצוות נשלח לבידוד ביתי והמחלקה שבה מדובר תעבור חיטוי מסיבי.

 

במחלקה אושפזו במהלך השבוע האחרון כמה חולים שנחשדו כחולים בקורונה. הם אושפזו בחדר עם לחץ אוויר שלילי, אך מבקרים במחלקה טענו כי הבידוד לא נשמר, כי הצוות שמטפל בהם מטפל גם בשאר החולים, וכי אחת המאושפזות שנחשדה כחולה אף יצאה להסתובב במסדרונות המחלקה והוחזרה לחדרה באיומים של אנשי ביטחון.

בית חולים איכילוב (צילום משי בן עמי)
בית החולים איכילוב בתל אביב. ארכיון (צילום משי בן עמי)

הערב התברר כי מנהלת המחלקה, שחשה ברע בימים האחרונים, נדבקה בנגיף הקורונה. עם קבלת הבדיקה החיובית הודיע בית החולים למשפחות החולים כי הם עוברים באופן מיידי למחלקה פנימית אחרת, שם ישהו בבידוד במשך שבועיים יחד עם צוות המחלקה שנחשף אף הוא לנגיף. צוות המחלקה שנחשף יישלח לבידוד ביתי.

 

ככל הידוע, גם בעלה של הרופאה הבכירה חש ברע וייתכן שהדביק אותה. למרות זאת, היא הסתובבה במשך יומיים במחלקה, שבה מאושפזים עשרות קשישים במצב גופני ירוד.

 

לפני שבוע נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי משרד הבריאות הורה לבתי החולים לאשפז את החולים הקורונה בחדרים בעלי לחץ שלילי, שהאוויר שמצוי בהם אינו יוצא החוצה, כדי להגן על שאר החולים מפני הדבקה. אולם בפועל, רוב החדרים הללו מצויים במחלקות הפנימיות, שבהן מאושפזים חולים קשישים הסובלים ממחלות רבות, הנמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר לחלות באופן קשה ואף למות כתוצאה מהנגיף.

 

בימים האחרונים מאושפזים חולים קורונה בבתי החולים הכלליים ברחבי הארץ. חולים כאלה אושפזו באיכילוב, הדסה, בילינסון, פוריה, סורוקה ועוד. בני משפחה של חולים במחלקה פנימית באחד מבתי החולים במרכז נדהמו לגלות כי למחלקה שבה מאושפז אביהם הקשיש הוכנס חולה ממוגן החשוד כחולה קורונה. החולה אושפז בחדר בכניסה למחלקה, וסמוך למיטתו נכתב 'בידוד מגע, טיפתי ואוויר', שהם כל סוגי הבידודים האפשריים, ואף הוסף שלט: "אין כניסה, מעבר למורשים בלבד".

 

"החולה הוכנס לחדר במהירות, ומרגע שהוכנס לחדר הכוחות הסיעודיים מסתובבים במחלקה במסיכות", מספר בנו של החולה. "הוסבר לנו שמדובר בחולה החשוד כחולה קורונה, ולכן ננקטו צעדי זהירות, אבל בפועל אותם צוותים רפואים וסיעודיים שמטפלים בו מטפלים גם בחולים הרגילים. חולה אחרת אושפזה בבידוד, אבל נמצאה משוטטת במסדרונות המחלקה. היא הוכנסה לחדרה רק אחרי צעקות ואיומים בהזמנת אנשי ביטחון".

 

מנהלי בתי חולים התריעו 

בן משפחה אחר במחלקה שבה אושפז חולה קורונה סיפר: "אבי קשיש וחולה מורכב, שמצא את עצמו מאושפז בשל סיבוכים במחלקה פנימית. ללא קשר לחששות שליוו אותו מרגע הכניסה לבית החולים, היומיים האחרונים היו קשים במיוחד, והכניסו אותו לחרדות וחששות כבדים שלא ייצא חי מהמחלקה בגלל חולי הקורונה שנמצאים בה. הוא ועוד מספר רב של חולים לא מבינים כיצד ייתכן שדווקא הם, שנמצאים בקבוצת הסיכון הכי גבוהה לפתח את סיבוכי הנגיף, מוצאים עצמם כשמרחק מטרים ספורים ממיטתם מאושפזים חולי קורונה. הוא פוחד, ואני לא מוצא את המילים להרגיע אותו".

 

מנהלי בתי החולים, שנדרשו לאשפז חולים בקורונה במחלקות הפנימיות, התנגדו להחלטת משרד הבריאות. "הכריחו אותנו להכניס חולה שמצבו קל מאוד והוא לא סובל משום תסמינים למחלקה כזו, שבה מאושפזים החולים הכי קשים", כועס אחד מהם. "נכון שבחדרים כאלה יש לחץ אוויר שלילי אבל עם כל הבידוד - הדבקה תמיד יכולה לקרות. טעות הכי קטנה, אחות שיוצאת וניגשת לחולה אחר, וזה מתפשט כמו אש. מה נגיד למשפחות של חולים קשישים, שיידבקו אצלנו בקורונה? משרד הבריאות היה צריך להשאיר חולים כאלה במעקב טלפוני בבית, ולא לסכן מאושפזים קשישים".

 

מנהל איכילוב, פרופ' רוני גמזו, אמר: "על פי ההגדרות המחמירות המחמירות ביותר של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב, יש לאשפז חולי קורונה בחדר עם לחץ אוויר שלילי ומבואה. כל חולי הקורונה בישראל מאושפזים כעת בתנאים כאלה, חלקם עם צוות ייעודי שעובד רק איתם. אני חושב שלא צריך להתרגש מחולה שנמצא בתנאים כאלה בתוך מחלקה פנימית, שבה מאושפזים גם חולי שחפת ומחלות מידבקות אחרות. חייבים לתרגל את בתי החולים בטיפול בחולי קורונה, כדי שהצוותים לא יחששו".

 

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "מנהלת מחלקה בבית החולים סבלה מתסמינים מינימליים, ומיד בעליית חום נכנסה לבידוד ונבדקה. תוצאות הבדיקה אימתו שהיא חיובית לקורונה. בהמשך לחקירה אפידמיולוגית לכל המטופלים במחלקה נלקחה בדיקה, ואותרו המטופלים שנחשפו ושוחררו. אנשי הצוות שהיו במגע נמצאים בבידוד מרגע קבלת התשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום משי בן עמי
בית החולים איכילוב
צילום משי בן עמי
מומלצים