שתף קטע נבחר

בן 21 פגע וברח – ונידון לעבודות שירות בלבד

הנהג ביצע עקיפה מסוכנת ופגע ברוכב אופניים שנסע בשוליים. המדינה דרשה 7 שנות מאסר, אבל השופטת התחשבה בהודאתו ובהליך השיקומי

בית המשפט לתעבורה באשדוד גזר לאחרונה שמונה חודשי עבודות שירות בלבד על נהג בן 21 שפגע עם מכוניתו ב-2018 ברוכב אופניים ונמלט מהמקום. השופטת ליאת שמיר הירש התחשבה בכך שהוא לקח אחריות ועבר הליך שיקומי משמעותי.

 

על פי כתב האישום, הנהג עקף משאית שנסעה לפניו ואז עקף מימין ג'יפ ופגע עם חזית רכבו ברוכב אופניים שנסע בשוליים. כתוצאה מהפגיעה נגרמו לרוכב שבר בצלעות, דימום קל בירך שמאל ושפשופים. לאחר התאונה נטש הנהג הנאשם את המקום מבלי להזעיק עזרה. הוא הואשם בהפקרה אחרי פגיעה, גרימת חבלה של ממש, נהיגה בחוסר זהירות וגרימת נזק.

 

במסגרת הסדר טיעון הודה הנהג בעבירות. בתסקיר שירות המבחן נכתב כי ככל הנראה הוא פעל כפי שפעל בשל מנגנון הגנתי של התכנסות בעצמו וניתוק רגשי. עוד עלה מהתסקיר כי הנאשם שולב בהצלחה בהליך טיפולי ו"עשה רושם של בחור רציני העורך חשבון נפש ומביע נכונות לשינוי".

 

המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד חנה מוצ'ה, טענה כי בהתחשב בחומרת העבירות ובמיוחד בהתייחס לפגיעה בערך קדושת החיים בשל אי מתן עזרה, יש להטיל על מאסר בפועל של 8-7 שנים.

 

הסנגור עו"ד לירון סעד ביקש מנגד להקל עם הנהג וטען בין היתר שיש להביא בחשבון את הודאתו המיידית, את עברו הנקי ואת הבעת החרטה ולקיחת האחריות. הוא הדגיש הסנגור שהנאשם היה "בגיר-צעיר" בעת ביצוע המעשים וכי מדובר בחייל מצטיין שאמור היה להישאר בשירות קבע אך שירותו הופסק בשל ההליך הפלילי.

 

הסנגור הפנה לתסקירי שירות המבחן ואל נסיבותיו המשפחתיות והאישיות של הנאשם אשר הובילו אותו לביצוע המעשה. הוא ביקש להטיל עליו עונש מאסר קצר שירוצה בעבודות שירות יחד עם פסילה של 24 חודשים ועונשים נלווים עליהם סוכם בהסדר.

ילד שנפצע ברכיבה על אופניים (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

השופטת ליאת שמיר הירש הדגישה שעבירת הפקרה אחרי פגיעה היא מן החמורות שבעבירות התעבורה, שכן אין מדובר רק באי ציות לחוקי התנועה, אלא בעבירה מוסרית של הפקרת אדם שנפגע. היא הוסיפה שככלל, בגין עבירה מסוג זה יש להטיל מאסר בפועל כשיקול הרתעתי ובמקרים חריגים בלבד להסתפק בעבודות שירות.

 

עם זאת, השופטת הביאה בחשבון את הודאתו המיידית של הנאשם, לקיחת האחריות והבעת החרטה מצדו. היא ציינה כי גם גילו הצעיר בעת התאונה מהווה גורם שיש להביאו בחשבון.

 

מעבר לכך שקלה השופטת לחיוב את ההליך השיקומי שעבר הנהג במסגרת "צדק מאחה" בו השתתף גם נפגע העבירה. "שוכנעתי כי יהיה בשליחתו של הנאשם למאסר ממש משום השפעה ממשית על המשך חייו, כאשר הוא מצליח עד עתה לנהל אורח חיים נורמאטיבי", כתבה.

 

בנסיבות אלה גזרה השופטת על הנהג שמונה חודשי עבודות שירות, פסילת רישיון לשלוש שנים, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי וקנס בסך 900 שקל. עוד נקבע כי הוא ישלם לנפגע פיצוי בסך 5,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים