שתף קטע נבחר

שטייניץ: "גנץ לא מבין את משמעות המשבר"; הורוביץ: "נתניהו גורם נזק"

שר האנרגיה מהליכוד טען באולפן ynet כי בקשת כחול לבן להחליף את יו"ר הכנסת היא "משחקים פוליטיים", וכי עליהם להכיר במשבר ולהצטרף לממשלת חירום ברשות נתניהו. יו"ר מרצ השיב: "מי שמתעסק בפוליטיקה עלובה זה נתניהו. גם בזמן משבר צריך לשמור על הדמוקרטיה"

 

 

 

ברקע הטלת המנדט להרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ, טען הבוקר (יום ב') שר האנרגיה יובל שטייניץ (ליכוד) באולפן ynet כי משבר הקורונה מחייב הקמת ממשלת חירום בראשות בנימין נתניהו. מנגד טען יו"ר מרצ ניצן הורביץ באולפן כי "גם בשעת משבר יש קודם כל לשמור על הדמוקרטיה".

 

 

יובל שטייניץ וניצן הורוביץ' (צילום: אבי מועלם)
יובל שטייניץ וניצן הורוביץ(צילום: אבי מועלם)

"גנץ עוד לא התעורר", טען שטייניץ בעקבות העובדה שיו"ר כחול לבן לא נענה לקריאתו של נתניהו להצטרף לממשלת חירום בראשותו." הוא עוד לא הבין את משמעות המשבר המקומי והגלובלי וההשלכות שלו על האוכלוסייה והכלכלה. הוא לא מבין איזה מצב חירום לאומי ועולמי מתפתח כאן".

 

הוא טען כי בקשת כחול לבן לקיים בחירות ליו"ר כנסת חדש היא "משחקים פוליטיים": "אני קורא להם להפסיק את זה. וגם את כל המשחקים האלה של חקיקה, והחלפת יושב ראש הכנסת לפני שברור מי הולך להיות ראש הממשלה הבאה".

 

-למה משחקים? זו לא פעם ראשונה, זה הליך רגיל.

"יש נוהג שלא ממנים יו"ר כנסת חדש, וגם וועדות קבועות לפני שיודעים מי היא הממשלה ומי הוא ראש הממשלה. כי תמיד יו"ר הכנסת והיו"רים של הוועדות המרכזיות, היו מהמפלגה של ראש הממשלה. כחול לבן משחקת עם המנגנונים הפוליטיים כדי ליצור עמדת מיקוח ומנסה לעשות תקדים שלא מקובל בדרך כלל. אני קורא להפסיק עם הקשקוש הזה".

 

הוא הוסיף: "ישנה הסתה פרועה נגד ראש הממשלה, שכרגע כל יום, לילות כימים, עוסק בהצלת המדינה מהמגיפה הזאת. אני מציע לשים את ההסתה הזאת בצד, להצטרף לממשלת אחדות לאומית או ממשלת חירום פריטטית. בלי משחקים בלי חשבונות, בלי ניסיונות להדיח את יו"ר הכנסת שמרעילים את האווירה. אני לא מכיר את החוק מספיק טוב, אבל וודאי מנוגד לנוהל ולמסורת בכנסת שלא בוחרים יו"ר כנסת לפני שיודעים מי יהיה בממשלה הבאה. הגיע הזמן לקצת פחות רפש והסתה, וקצת יותר אחדות וגיבוי".

 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ לא התרשם: "מי שמתעסק בפוליטיקה עלובה והפך אותה לדבר בזוי זה ראש הממשלה שנאשם בפלילים וגרם אותנו שנה וחצי למשבר חסר תקדים. הוא הזניח יותר מעשר שנים את מערכת הבריאות, כבר שנתיים לא עבר תקציב במדינה הזאת".

 

 

 

-אתה חושב שזה אחראי להחליף ראש ממשלה בזמן כזה?

"מה שאחראי וחיוני למדינה שלנו, בטח בשעת חירום, זה לשמור על היסודות הבסיסיים של דמוקרטיה. אני מקווה שהמחלה הזאת תחלוף במהרה, אבל אם חלילה השלטון שלנו ישבר לרסיסים והחירויות הבסיסיות ירמסו, אח"כ לתקן את זה יקח שנים רבות".

 

הורוביץ התייחס לסוגיית בחירתו של יו"ר כנסת חדש: "יו"ר כנסת שמכהן חמש שנים ויש רוב להחליפו והוא מודיע שהוא לא ירשה להתכנס כי רוצים להחליף אותו זו דיקטטורה. זה מה שקורה שאדם מנצל את המצב בשביל להשתלט על מוסדות דמוקרטיים. אני צריך תת לזה גיבוי? יש לזה קשר להתמודדות עם המחלה? אנחנו רוצים להקים בכנסת ועדות שיהיה אפשר להתחיל לטפל במשבר ברצינות. בשביל זה צריך לתת לכנסת לעבוד. אבל הוא חוסם הכל בגלל שהוא מבין שברגע שהוא נפרד מהכיסא הוא הולך. זה הדבר הנפשע. שמעתי את השר שטייניץ איך הוא מגלגל את זה כאילו אנחנו משחקים בפוליטיקה והוא בא מתוקף ערכים נאצלים. מה, אנחנו לא מגויסים למשבר הקורונה? זה שאין כנסת, אין ועדת כספים, ואין תקציב זה פשוט דבר לא הגיוני בשעה הזו".

 

-אתם בעד להחליף את הממשלה לממשלת מיעוט?

"הממשלה שמכהנת היא ממשלת מיעוט כבר הרבה מאוד זמן. אתמול קרה דבר, גנץ קיבל 61 ממליצים, זה רוב חברי הכנסת, היום הוא יקבל את המנדט, היום תושבע הכנסת החדשה, אנחנו רוצים להחליף את היו"ר, כך יוצאים לדרך. מי שינסה לחסום את התהליכים האלה ולגרום נזק למדינה שלדעתי הוא יותר חמור מהנזק של הקורונה זה ראש הממשלה".

 

-להחליף ראש ממשלה, שר בריאות ושר אנרגיה תוך כדי המשבר?

"זה לא פתאום, אנחנו אחרי מערכת בחירות שלישית. אני רוצה לתרום להתמודדות עם המשבר, מי שלא מאפשר להעביר תקציב מסודר זו הממשלה, איך הממשלה יכולה לעבוד בלי תקציב. יש מאות אלפי אנשים שלא עובדים, מה יעשו כל הגופים שעסוקים בקורונה ולא נותנים מענה לבעיות הרגילות? יגיע חולה, לא עם קורונה, יקבל טיפול כמו שצריך, תהיה תאונת דרכים, המשטרה תגיע בזמן או שתהיה עסוקה בקורונה? צריך לטפל בדברים האלה ויש דרכים לטפל רק ראש הממשלה לא נותן. אסור גם בזמן חירום לוותר על דברים בסיסיים של דמוקרטיה שהם ההגנה החשובה ביותר על האזרח, גם בזמנים של מחלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שטייניץ והורוביץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים