שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

צה"ל: ערוכים לפתוח ממחר את "מלונות הקורונה"

מפקד פיקוד העורף אמר ש"דן פנורמה" בת"א ו"דן" בירושלים ייפתחו החל ממחר ויקלטו חולים: "מו"מ עם שני מלונות נוספים - בחיפה ובדרום". באגף התקציבים באוצר לוחצים על נתניהו לא להטיל בינתיים סגר מלא בשל חשש מההשלכות. המשטרה הקימה יחידה הכוללת לוחמי מג"ב לאכיפת הבידוד

 

 

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, אמר הערב (שני) כי בצה"ל ערוכים לפתוח את "מלונות הקורונה" - בהם דן ירושלים ודן פנורמה בתל אביב - כבר מחר. "הכשרנו את שני המלונות לכך. המלונות יאובטחו על-ידי ההנהלה, בתיאום משטרת ישראל ויוטפלו על-ידי משרד הבריאות".

 

אלוף ידעי הוסיף כי "משרד הביטחון מימן עד כה את פתיחת שני המלונות הללו ומתקיים משא ומתן עם שניים נוספים - בחיפה ובדרום הארץ. בכל אחד משני המלונות יש כ-500 חדרים וניתן לשכן בכל חדר שני חולים - כך שכבר ממחר יינתן מענה לכ-2,000 חולים".

 

המלחמה בקורונה - עדכונים אחרונים:

  • משרד הבריאות: ייתכן שנבקש לא לצאת מהבית
  • משרד הבריאות הודיע בטעות על 89 חולים נוספים
  • מספר הנדבקים בישראל עדיין עומד על 255
  • צה"ל החל לשפוט חיילים בתוך כלא 4 כדי להימנע משינוע שלהם לבתי הדין
  • נשקלת החרפת ההגבלות על האזרחים בישראל
  • יותר מעשרים אנשי צוות רפואי נדבקו בנגיף
  • חברות ישראליות יוציאו טיסות חילוץ מברזיל ומזרח אירופה
  • וול סטריט מתרסקת ב-8%, הנפט צולל

 

לדבריו, שר הביטחון נפתלי בנט גם הנחה את מערכת הביטחון לייצר עוד בדיקות לקורונה מהארץ או מחו"ל. "אנו ערוכים לפעול לפי מודל של דרום קוריאה בעמדות בידוק מהירות לציבור".  

מלון דן פנורמה תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
מלון דן פנורמה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

 

 

אינפו הנחיות קורונה חדשות ()

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הקים מפקדה משימתית, משולבת בשוטרים ולוחמי מג"ב, שיפעלו לאכיפת צו הבריאות. לשוטריה הוא אמר במהלך ההכנות: "זוהי שעת חירום לאומית ועלינו מוטלת האחריות להיות בחזית ולסייע בהגנה על שלומם, ביטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל".

 

בין התרחישים שתרגלו השוטרים במסגרת אימון המפקדה היו הפרת בידוד או הסגר של חשוד נשא קורונה, פינוי רפואי לבית חולים, סיוע לאזרחים במצוקה על ידי חלוקת מזון ותרופות, טיפול בעצורים/מעוכבים נשאי הנגיף, ניסיונות פגיעה בשוטרים, טיפול באירועי ביזה ועוד.

 

סגר מלא או החמרת ההגבלות? הדיונים נמשכים

ההיערכות נמשכת גם באוכלוסייה הכללית. מוקדם יותר ציין גורם ממשלתי בכיר שדרישת משרד הבריאות להשבתה כללית של המשק נמצאת עדיין בדיונים. "צפויות החמרות בהגבלות, אך לא סגר כללי", אמר.

 

אגף התקציבים באוצר הוא זה שמונע את ההחלטה להטיל סגר מלא, והתרחיש שצייר בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו שכנע אותו לא לקבל בינתיים החלטה דרמטית.

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הוסיף: "אנחנו מתכננים לפעול בפיקוח מוגבר על אוכלוסייה מעל גיל 70, שהיא בסיכון. ייתכן שנבקש מאנשים פחות לצאת מהבית אלא לסידורים הכרחיים. בממשלה שוקלים סגר על כלל האזרחים ואם זה יקרה אז כל שכבות הגיל יתבקשו להישאר בביתם עד שייאמר אחרת. מדובר בכמה ימים עד שבוע, בשביל שנוכל לעשות הערכות מצב נוספות כדי להבין אם ההנחיות שהוטלו בשבת עוזרות להפחית את מספר הנדבקים או שנידרש להחמיר את ההנחיות לסגר כללי".

 

לדבריו, "אנחנו נערכים כעת מבחינת בתי החולים שיוכלו להכיל חולי קורונה שזקוקים לטיפול, ורוב החולים הקלים יהיו באשפוז בית - אלא אם יהיו מצבים שבהם הם לא יוכלו להיות באשפוז בית מסיבות משפחתיות או סוציו-אקונומיות".

 

 

אנשים עם מסיכות בטיילת תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
הטיילת בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

בית חולים ייעודי לחולי קורונה (צילום: שחר גולדשטיין )
בית חולים ייעודי לחולי קורונה בראשל"צ(צילום: שחר גולדשטיין )

ירושלים (צילום: EPA)
ירושלים מושבתת.רחוב בימי קורונה(צילום: EPA)

פרופ' גרוטו התייחס גם לשימוש באמצעים דיגיטליים למעקב אחרי נדבקים בקורונה: "בוועדת חוץ וביטחון דנים בעניין הטכנולוגי במטרה לאשר לנו לעקוב אחר מקומות שבהם היו חולי קורונה. כרגע זה עובד באופן חלקי, רק במקרה של חולים שהדביקו הרבה אנשים".

 

על המשך הלימודים בחלק מהמוסדות החרדיים אמר: "אחת המטרות שלנו בהטלת סגר זה לגרום לאנשים להבין שמדובר פה במצב חירום, בלי יוצא מן הכלל. גם לא הישיבות".

 

לדברי פרופ' גרוטו, ההנחיה לצוותים הרפואיים היא שרק מי שבמגע עם חולה עם תסמינים יהיה ממוגן: "לא רואים צורך שאנשים יסתובבו עם מסכות כל הזמן. נתנו הנחיות למצבים שכן יש צורך. אנחנו מעדיפים לשמור את זה לשלב יותר מתקדם. מנהלי הארגונים הונחו למנוע שימוש לא יעיל של המסכות. אחת הסיבות שיש יותר חולים מהצוות הרפואי זה לא כי הם נדבקים יותר אלא כי הם נבדקים יותר".

 

 

בצעד חריג החל צה"ל לשפוט בתוך הכלא 4 שבצריפין עשרות חיילים שעצורים בעבירות שנחשבות קלות, כגון סמים ועריקויות. זאת במטרה להימנע משינועם לדיונים בבית הדין הצבאי ביפו. בנוסף, כדי להקטין את הצפיפות הקיימת בלאו הכי בבתי הכלא הצבאיים, זכו החיילים שנשפטו לענישה מקלה יחסית, של כמה שבועות מאסר בפועל. מחר יתקיימו משפטים נוספים במתכונת דומה, על ידי שופטים צבאיים שנשלחים למתקני הכליאה.

 

חולה קורונה המאושפז בבית החולים וולפסון הפר את תנאי הבידוד שלו, שבר את החלון ופרץ את דלתות חדר הבידוד. לאחר הגעת כוח משטרתי, ובסיוע צוותי בית החולים, הוא הוחזר לחדרו ולאחר מכן הועבר למחלקת הבידוד שנפתחה בבית החולים.

 

במקרה אחר, למרכז הרפואי העמק פנתה ביום שישי בת 25 בהריון עם תלונות על סחרחורות וכאבי גב. בתשאול שערכו אנשי הצוות, המטופלת לא עמדה בקריטריונים קליניים לקורונה ובצילום חזה לא נצפתה דלקת ריאות. היא טופלה במחלקת נשים לצורך המשך בירור. לאחר שפיתחה שיעול, הוחלט לבצע בדיקה לקורונה שנמצאה חיובית. תחקיר אפידימיולוגי על מגעים של אנשי צוות מתקיים כעת על ידי היחידה למניעת זיהומים, והעובדים שהיו בחשיפה יכנסו לבידוד. הצעירה (חולה 254) תועבר אל המתחם המבודד המיועד לחולי קורונה במרכז הרפואי העמק.

 

במשרד התחבורה הורו היום לחברות המפעילות את התחבורה הציבורית להכין תוכנית תפעולית לחירום המתבססת על צמצום של 25% ממצבת האוטובוסים, למקרה של מחסור בכוח אדם בעקבות נהגים שיכנסו לבידוד. בנוסף נשקלת כל העת האופציה של צמצום קווי תחבורה ציבורית בהתאם לביקושי הנוסעים. עם זאת, מומחים מזהירים מצמצום יתר של קווי תחבורה ציבורית, שעלול דווקא להגביר את סיכויי ההדבקה בקורונה ומהפגיעה האפשרית באוכלוסיות מוחלשות ובקשישים שנסמכים על קווי האוטובוס.

 

מספר הנדבקים בישראל עומד עדיין על 255. מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות בטעות על זינוק ל-344 נדבקים, אך כעבור זמן קצר תיקן את עצמו. "ישנה תקלה בישומון שדיווח על מספר החולים על כן הדיווח האחרון אינו נכון. דיווח מאומת מייד יצא במסודר", מסר דובר המשרד. מבין 255 החולים המאומתים 21 אנשי צוותי רפואה.

 

ביממה האחרונה התגלו שלושה מקרים של אנשי צוות רפואה שחלו בווירוס: רופא מתמחה במחלקה האורולוגית באיכילוב, ומנהלת מחלקה באותו בית חולים, שאת הידבקותה חשפנו לראשונה ב-ynet. גם סגנית מנהלת המעבדה המרכזית לבדיקות לגילוי קורונה של משרד הבריאות בשיבא נדבקה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דן פנורמה בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים