שתף קטע נבחר

גיא הראל: "מצידי שנשחק עם חליפות חלל"

למרות הודעת המינהלת על הפסקת הפעילות בליגת העל, מנכ"ל הפועל ירושלים מנסה לשמור על תקווה שהכדורסל הישראלי ישוב העונה ומתייחס לנזקים הכלכליים: "מדובר בהמון כסף, אין לנו עדיין תשובות בנוגע למשכורות". ומה יהיה בעתיד? "מקווה שבשנה הבאה נעשה העתק-הדבק לכל הקבוצה"

  

יום אחרי שמינהלת ליגת העל בכדורסל הודיעה על הפסקת פעילות עד להודעה חדשה, מנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל, מספר בראיון מיוחד על התחושות הקשות, על הציפיות הגבוהות שהיו מהעונה הנוכחית ועל הנזקים הכלכליים הכבדים כתוצאה מעצירת הליגה. למרות סימני השאלה הרבים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, הראל מביע תקווה שעונת הכדורסל תגיע לסיומה. 

 

"התחושות קשות מאוד", טוען הראל. "גם במובן הבריאותי וגם מכיוון שמדובר במשבר עולמי. אנחנו מדברים על ספורט וזה קשה ומבאס. זה משהו שכולנו אוהבים ונהנים ממנו".

 

סולימאן בריימו (צילום: עוז מועלם)
"קבוצה מיוחדת מדי כדי שזה ייגמר כך"(צילום: עוז מועלם)

 

העונה הנוכחית אמורה הייתה להיות חלומית מבחינתה של הפועל ירושלים, שזכתה בגביע המדינה, הביסה את מכבי תל אביב במשחקה האחרון בליגת העל ובנוסף עלתה לרבע גמר ליגת האלופות. ."אני באמת מקווה שיקרה נס", טוען המנכ"ל. "נפגשתי כבר עם הזרים והיום אפגש עם הישראלים. מגיע לקבוצה הזאת לסיים את הדרך הספורטיבית שלה בכל צורה שלא תהיה על המגרש. זאת הייתה קבוצה מיוחדת מדי כדי שזה יגמר ככה".

 

"כולם מבולבלים ומאוכזבים"

הראל סיפר על התחושות שהביעו הזרים של הקבוצה בפגישה איתו: "כולם מאוד מבולבלים באופן טבעי ומאוכזבים בצורה יוצאת דופן. כיף לנצח בספורט והייתה תמימות דעים שהרבה יותר כיף לנצח עם הקבוצה שיש לנו, כי יש אצלנו אנשים מדהימים שנהנו אחד מהשני. אתן את הדוגמא הכי טובה: שני השחקנים שהגיעו אלינו לאחרונה, עמנואל טרי ושלווין מאק. נכון ששניהם הגיעו לקבוצה לא עם אותו הסטטוס, אבל שניהם הגיעו עם ציפיות גבוהות מעצמם, והם לא שחקנים משלימים באופי שלהם. עמנואל אמנם עוד צעיר ולא שחקן בכיר, אבל הוא רואה את עצמו כשחקן משמעותי. על שלווין בכלל אין מה לדבר".

 

"בשיחות שלי איתם לפני שהם הגיעו אמרתי להם שיש כבר שחקנים מובילים בעמדה שלהם, אבל שהשחקנים שנמצאים בקבוצה ישמחו שאנחנו מביאים אותם. בא שחקן כמו שלווין, שהוא בעל רזומה יותר מכל מה שיש בהפועל ירושלים, ואם לא היה מגיע למועדון שחקן כמו אמארה סטודמאייר אז הוא בעל הרקורד הכי טוב שנחת כאן. אבל פתאום אתה צריך להודיע לו שהוא לא יתלבש בשבוע הגביע. הוא קיבל את זה, אבל יותר מכך, הוא מרגיש מהרגע שהוא בא שכולם שמחים שהוא פה ועוזרים לו להתאקלם. זה פשוט לא טבעי".

 

הראל לא מאמין (צילום: אורן אהרוני)
הראל בחגיגות הזכייה בגביע המדינה(צילום: אורן אהרוני)

 

כל העונה דיברתם על השחקנים נטולי האגו. זה מה שעזר לכם מקצועית?

"חד משמעית. מעל הכול יש אצלנו את הצוות שעוזר לשחקנים להרגיש בנוח. יש את עודד (קטש) שמכבד מאוד את השחקנים שלו, והוא גם נותן להם להתבטא על המגרש, מה שנותן להם המון ביטחון".

 

איך אתה מתמודד עם הנזקים הכלכליים הצפויים?

"זאת התמודדות מאוד לא פשוטה. מדובר פה מעבר לכדורסל. זה משהו שקשור לכל הכלכלה העולמית. הולכים להיות פה גזרות מאוד קשות. יש לנו בעלים חזקים ומועדון חזק, אז נהיה בסדר. זה יעלה הרבה כסף, אני אפילו עוד לא יודע להעריך כמה, כי יש עוד הרבה החלטות שצריכות להתקבל. אבל בכל השיחות שלי עם אייל (חומסקי) ושאר השותפים, זה לא שלא היה אכפת להם מהכסף, אבל פי אלף יותר כואב להם שהעונה אולי נגמרה. אני מעריך שהם היו מוכנים לשלם את אותו הכסף ואפילו קצת יותר כדי שהעונה תימשך".

 

הפועל ירושלים חוגגת (צילום: ראובן שוורץ)
"היה כיף לנצח עם השחקנים שלנו"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מה בנוגע למשכורות של השחקנים?

"יש המון בעיות וסימני שאלה. אמרתי את זה בצורה הכי פתוחה לזרים, ואני הולך להגיד את אותו הדבר גם לישראלים. אין לנו תשובות להכל, אבל לאף אחד אין תשובות. אנחנו כרגע לומדים את החומר. הכל מושהה ומוקפא וגם ההכנסות שלנו מוקפאות. הם כנראה ידאגו לאינטרסים שלהם, אבל יאמר לזכותם שזה לא היה הדבר הראשון שהיה אכפת להם. כולם מבינים שיש פה משהו שהוא יותר גדול מהכל, ושזה הולך לעלות להרבה אנשים הרבה כסף".

 

"אבל לא מדובר רק בשחקנים, אני לא יודע מה יקרה עם עובדי המועדון. אני לא מזלזל בכסף של השחקנים, אבל לעובדים זה יכול להיות הכסף לחשמל בבית. בהפועל ירושלים יש בעלי בית. לא יהיה מצב שבן אדם צריך כסף כדי לחיות ולא יהיה לו. שכר השחקנים הוא חשוב, גם להם יש התחייבויות ואני ממש לא מזלזל בו. אמרתי גם לשחקנים שהם טובים ובשנה הבאה תהיה להם עבודה".

  

חשבתם להתחיל את העונה הבאה עם אותו הסגל?

"אני מקווה שבשנה הבאה נעשה העתק-הדבק לכל הקבוצה, מהראשון ועד האחרון ולא רק בשחקנים, אלא בהכל. אבל גם אם לא, לכולם תהיה עבודה. יש לנו שחקנים מספיק טובים שיוכלו להרוויח כסף. יש המון אנשים בארץ ובעולם, שאני לא בטוח שתהיה להם עבודה אחרי הסיפור הזה. אני מרגיש שאני עושה פה סיכום לעונה, אבל עדיין יש בי תקווה. אני מאוד מקווה שהשנה עוד נשחק כדורסל, ואם לא, אז באמת שנעשה מאמצים לראות בעונה הבאה בדיוק את אותה הפועל ירושלים".

 

גיא הראל (צילום: אורן אהרוני)
"הלוואי שנעשה קופי פייסט לקבוצה בעונה הבאה". הראל(צילום: אורן אהרוני)

 

אתה רואה את הליגה עומדת על הרגליים?

"מי יודע לענות על שאלה כזו? אני לא יודע להגיד".

 

איך אתה מעריך את הנזקים הכלכליים של כל הליגה?

"המון כסף. מן הסתם בקבוצות הגדולות מדובר על כסף הרבה יותר גדול, אבל בקבוצות הקטנות, שבהן מדובר על כסף יותר קטן, זה כסף קיומי. מדובר על הרבה קבוצות שמוחזקות ע"י תקציב עירוני, והעיריות יצטרכו להחליט מה הן עושות. אבל אי אפשר לדעת כלום עדיין, גם בשיחות שלנו כמעט שלא דיברנו על זה, אלא דיברנו רק על כדורסל ואיך דואגים לכך שאולי עוד יהיה פה כדורסל".

 

אתם באמת מאמינים בזה?

"אני רק יכול להגיד בוודאות שאם תהיה אפשרות לשחק העונה כדורסל באיזושהי מתכונת, זה מה שכולם יעשו. היוזמה שחיים אוחיון (בעלי גלבוע/גליל) העלה עם הבידוד לקבוצות ואח"כ טורניר בזק היא אולי נשמעת תלושה, אבל כל יוזמה היא מבורכת. אמרתי שאם פיב"א ונאס"א יאשרו, מצידי לשחק עם חליפות חלל במאדים. אנחנו חייבים לנסות לשחק כדורסל ולא לפסול שום רעיון, הזוי ככל שיהיה".

 

 

אוהד הפועל ירושלים (צילום: ראובן שוורץ)
אוהד הפועל ירושלים. יצטרך להסתדר בלי כדורסל(צילום: ראובן שוורץ)

 

מה עולה בשיחות עם פיב"א בנוגע למשחקים בליגת האלופות?

"גם הם בבעיה. השארנו את הליגה בארץ ללא טווח זמן ונבדוק את המצב לפי הזמן, אבל יש עוד מדינות בשלב של רבע הגמר כמו ספרד ויוון. מדובר אמנם על תחרות בפני עצמה, אבל היא נגזרת של ליגות מקומיות שכרגע לא פעילות. אני לא יכול לתת לשחקנים להתאמן, כי לפי הוראות המדינה האימונים חייבים להיות ללא מגע וגם אין לנו אפילו את המתקנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
גיא הראל
צילום: אורן אהרוני
מומלצים