שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

בכיר משרד הבריאות: "יותר מדי יוצאים מהבית"

מאות מתגייסים והוריהם תועדו מתקהלים בשערי הבקו"ם, בזמן שפרופ' גרוטו אמר באולפן ynet: "אנשים מתנהגים כאילו זה חופש. שבו בבית". עם זאת, הבהיר: "מותר לצאת, אם אתם לבד אפשר ללכת לגן שעשועים עם הילדים". הוא הודה: "יש ויכוח אמיתי מול האוצר, לדעתנו צריך להחמיר יותר"


 

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות קורא לאנשים להישאר בבתים ולשמור על מרחק של שני מטר זה מזה, אבל דווקא בגיוס לצה"ל נראות תמונות שבמשרד הבריאות מאוד לא ירצו לראות: גיוס מחזור מרץ שהחל שלשום נמשך כשמאות מתגייסים ובני משפחותיהם מצטופפים זה ליד זה. צפו בתיעוד מהבקו"ם.

 

304 חולים, עוד עובדת במעבדה לנגיפים נדבקה

מי עובד ומי לא? המדריך להנחיות החדשות

 

הפעם הצפיפות, שתועדה על ידי ynet, פשוט "דילגה" מרחבת המתגייסים המסורתית בבקו"ם שבבסיס תל השומר אל רחבת החניה הנושקת למחנה. שם, במשך דקות ארוכות ולעיני שוטרים שככל הנראה נקראו לשמור על הסדר, עמדו בצמידות מאות בני משפחה כדי להיפרד מבניהם, רגע לפני שיחלו את שירותם הקרבי.

 

 

גיוס בצל הקורונה (צילום: ניצן דרור )
מצטופפים בבקו"ם(צילום: ניצן דרור )

גיוס בצל הקורונה (צילום: ניצן דרור )
(צילום: ניצן דרור )

גיוס בצל הקורונה (צילום: ניצן דרור )
(צילום: ניצן דרור )

 

בצה"ל אסרו על כניסת בני המשפחה הפעם לתוך הבקו"ם, אך המראות לא השתנו ממחזורי גיוס קודמים, אלא החליפו מיקום. חיילים תשאלו את המלש"בים שנכנסו לבסיס האם נחשפו לאחרונה לחולי קורונה או שהו בחו"ל, ושרשרת החיול בפנים עברה התאמות להגבלות משרד הבריאות - אך הדוחק נשאר כשהיה.  

 

 בריאיון לאולפן ynet הודה פרופ' גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, כי יש עימות מול משרד האוצר שמתנגד לסגר כללי: "יש ויכוח אמיתי, אני חושב שאנחנו צריכים להחמיר יותר. קיבלו את ההנחיות שלנו לגבי המשרד הציבורי, שרק עובדים חיוניים יעבדו, וזה טוב מאוד. עדיין לדעתי בחלק העסקי וגם בנוגע להתנהגות האוכלוסייה אנחנו עדיין לא שם ועדיין אנשים יוצאים יותר מדי מהבית".

 

 

 

 

"השינוי התודעתי עדיין לא הופנם", הוסיף גרוטו. "אנחנו כרגע עובדים על הודעה מסודרת לאנשים על איך בדיוק להתנהג, ויכול להיות שזה יבוא מכיוון האנשים, אולי מקום העבודה ירצה להמשיך לעבוד, אבל העובדים שלו לא יגיעו".

 

הוא התייחס להתקהלויות ואמר: "התמונות שרואים בים, בפארקים - אנשים בעצם מתייחסים לזה כאילו זה איזה יום חופש או יום שבתון של יום העצמאות או הבחירות. אנחנו ממליצים שאנשים יישבו בבית, זה הכול. לצאת החוצה מותר, זה לא שאסור לצאת החוצה, מותר לצאת לזמן קצר. חלק מהתנהגות זה גם לשמור על טיפול גופני כדי שלא נתאבן, אבל יחד עם זאת שוב לפי הכללים - לא יותר מעשרה אנשים במקום אחד". גרוטו לא שלל אפשרות לצאת עם הילדים לגן שעשועים: "אם אתם לבד, רק המשפחה שלך, אין שום בעיה עם זה. זה כמו שאתם בבית".

 

 

 

סמנכ"ל משרד הבריאות תמך באשפוז חולים בביתם, ולמרות הודעת ארגון הבריאות העולמי אמר: "חולים קלים צריכים להיות מטופלים בבית. אם כל המשפחה בריאה, אז אין שום בעיה להמשיך בבידוד כרגיל. ארגון הבריאות העולמי הוא ארגון גלובלי, שמתעסק ב-193 מדינות שהשונות ביניהן גבוהה מאוד. יש מקומות שלהישאר בבית זה לא באמת מענה, אבל אנחנו מדינה מודרנית ומתוקנת ובבבתים יש אפשרות לקבל את כל הדברים והאספקה, אז בן אדם חולה לא צריך לצאת לסופר או למכולת. יחד עם זאת חשוב להדגיש שיש אנשים שזה לא יכול להתאים להם, לכן אנחנו בונים את המתקנים".

 

 

 

גרוטו ציין כי בקרוב יתקיימו יותר מ-2,000 בדיקות ביום, "ובהמשך היעד שלנו כרגע מדבר על סדר גודל של עשרת אלפים בדיקות ביום. אין טעם לבדוק את כולם כי המצב הוא דינמי. כרגע אנחנו לא מדברים על הכפלות שאנחנו רואים באירופה, קצב הגידול אצלנו באופן יחסי איטי ואני מקווה שאנחנו מקבלים את התמונה בצורה נכונה ואמינה, אבל אם זה אכן כך אנחנו בהחלט עדיין נמצאים במצב של שליטה נכון להיום. אנחנו עושים צעדים שבאיטליה לא עשו בזמן הזה, ולכן אני יותר אופטימי".

 

טקסי יום הזיכרון ייערכו ללא קהל

שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי במסגרת המאבק לבלימת התפשטות נגיף הקורונה, טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו השנה ללא קהל. בנוסף, יבוטלו הטקסים בבתי העלמין, ובמקומם יוצב "משמר נר" של חיילי צה"ל. הטקסים המרכזיים ברחבת הכותל המערבי בערב יום הזיכרון ובהר הרצל ביום הזיכרון יתקיימו כמתוכנן אך ללא קהל ויועברו בשידור חי באמצעי התקשורת.

 

בנוסף, הטקסים המקומיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ יבוטלו במתכונתם הרגילה ובמקומם יוצב 'משמר נר' של חיילי צה"ל, העומדים לצד אבוקת זיכרון, הצדעת מפקד וחזן צבאי עם אמירת קדיש. שתי הצפירות של ערב ויום הזיכרון עצמו יישמעו כסדרן.

 

"אנו פועלים ברגישות רבה מול המשפחות השכולות ובתיאום גם עם המשפחות שנוהגות להגיע מחו"ל מדי שנה, אך השנה יוגבלו בגלל הנחיות הבידוד", אמר סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף משפחות, אריה מועלם, "נבקש לא להגיע אך נזכור גם שבתי העלמין הם מקומות ציבוריים ופתוחים. נקיים הערכות מצב לקראת המועד ונעדכן את המשפחות", הוסיף.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
ההתקהלות בשערי הבקו"ם
צילום: ניצן דרור
מומלצים