שתף קטע נבחר

תחזית משרד הבריאות: עד מאות חולי קורונה ביום, אלפים עלולים למות

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר כי ממחר נראה עלייה בקצב הנדבקים: "מאה חולים ביום, אולי מאות. לצערנו יכולים להיות אלפים רבים מאזרחי ישראל שימותו מהמחלה". נתניהו אמר שמספר הבדיקות יגיע מחר ל-3,000 ביום ויאותרו יותר נדבקים: "זה לא חופש גדול"

 

 

 

אחרי ההודעה על החמרת ההגבלות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר הערב (שלישי) את התחזית הקודרת להתפשטות הנגיף בישראל. לפי המשרד, קצב אבחון נדבקי הקורונה יעלה ממחר למאה חולים חדשים ביום - והוא עלול לעלות למאות ביום ולאלפי ישראלים שעלולים למות מהנגיף. נכון לערב, בישראל ישנם 337 חולי קורונה מאובחנים.

 

התקהלויות בתל אביב למרות הנחיות משרד הבריאות (צילום: AP)
(צילום: AP)

בר סימן טוב אמר בהצהרה היומית לציבור כי "אנחחנו רגילים לחשוב שהדברים לא יקרו לנו, שזה יקרה במדינות אחרות ולאנשים אחרים, שזה אירוע שיחלוף עם בוא הקיץ. זו לא המציאות שאנחנו נערכים אליה. אנחנו מבינים שאנחנו חייבים להיערך לתרחישים אחרים, והאפשרות שלנו למנות תרחישים קיצוניים תלויה בהתנהגות שלכם".

 

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

 

"אנחנו נראה עלייה במספר החולים ועליה בקצב העלייה. נראה 100 חולים חדשים ליום, והמספרים עוד ימשיכו ויעלו. אולי נגיע למצב של מאות חולים חדשים ליום ואולי גם אנשים שימותו מהמחלה. אנחנו רוצים להביא את מספר החולים והמתים למספר נמוך ככל שניתן. אם נקפיד על הצעדים, נשטח את העקומה כמה שיותר כדי שנוכל להגיע לכל אחד מהחולים", הוסיף המנכ"ל.

התקהלויות בתל אביב למרות הנחיות משרד הבריאות (צילום: AP)
תל אביב, היום(צילום: AP)
  

3082 ()
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב
 

"זה לא משחק", המשיך בר סימן טוב. "לא דאגנו לכם לחופשה, אנחנו רוצים שתישארו בבית ותצמצמו מגע עם אנשים אחרים. ככל שנצמצם יותר ויותר מגע עם אנשים אחרים, ככה נדביק ונידבק פחות. זה לא הזמן ללכת לפארק או לחוף הים, זה לא הזמן לבקר את סבא וסבתא. לכולנו יש הורים ואנחנו מתקשים עם הצעד הזה, אבל בעת הזו הדרך שלנו לשמור על סבא וסבתא ועל אבא ואמא זה לא ללכת לבקר אותם, לשמחתנו יש דרכים אחרות לשמור על קשר".

 

בר סימן טוב הדגיש כי "אם אתם מרגישים לא טוב - אתם חייבים להיות בבית. שואלים אותנו אם אלה הנחיות או המלצות, אז אנחנו מעדיפים שתקיימו את ההמלצות ותראו בהם הנחיות מחייבות. זו הדרך שלנו להבטיח את הבריאות שלכם. אנחנו רוצים להיות בטוחים שנגיע לכל אחד מהחולים וניתן לו טיפול מצוין. אם צריך - נפעיל אמצעי אכיפה, אבל אנחנו לא רוצים להגיע לשם".

 

נתניהו: נגביר דרמטית את הבדיקות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי המדינה נערכת להגדלת מספר הבדיקות שיאבחנו את הנגיף בקרב ישראלים. למרות הסערה שהתחוללה סביב העניין, נתניהו לא התייחס לכוונה לעקוב אחר החולים באמצעים טכנולוגיים של שב"כ . 

 

 

"אלפים בעולם מתו. ראינו מה קורה במדינות אחרות שלא נקטו את הצעדים הללו", אמר נתניהו בפתח דבריו. "זו מגפה קשה, זה לא משחק ילדים. זה עניין של חיים או מוות". ראש הממשלה אמר כי המדינה נערכת להגברה דרמטית של איתור ובידוד הנדבקים בקורונה, וכי הדבר ייאכף "ללא פשרות", כדבריו.

 

"זהו מהלך קריטי להאטת ההתפשטות", אמר נתניהו. "אנחנו מגדילים את מספר הבדיקות ל-3,000 בדיקות לפחות, אפילו עד 5,000", המשיך ראש הממשלה וציין כי "ביחס לאוכלוסיה זהו מספר הבדיקות הגדול בעולם". נתניהו אמר כי המהלך השלישי הוא הגברת ההיערכות בבתי החולים לקליטת חולים קשים.

 

בנימין נתניהו ()
בנימין נתניהו

"אני מבקש מכם משמעת ואחריות", קרא רה"מ. "כל הצעדים שאנו נוקטים בימים האחרונים שמים את ישראל בקדמת המדינות בעולם. כל הצעדים לא יעזרו כהוא זה אם לא תהיה משמעת ואחריות מצדכם. אני אומר בצער שיש רבים שלא מבינים את גודל הסכנה. אני רואה את ההתקהלות בחופים ואת התורים הצפופים ולא מאמין למה שאני רואה. יש בעיה של הפנמה. "היום אני יכול להגיד שאהבה זה ריחוק", אמר ראש הממשלה. "אתם אוהבים את היקרים לכם מכל - שמרו על מרחק מבני המשפחה כמיטב יכולתכם".

 

ראש הממשלה הוסיף כי למרות שהדבר טרם פורסם כהנחיה רשמית - הוא מבקש להישאר בבית ככל הניתן. "כרגע אני אומר זאת כהמלצה, כבקשה ולא הנחיה. זה עוד יכול להשתנות", אמר נתניהו. "אני מבקש לצמצם את היציאות רק ליציאות נחוצות מבקש שתאמצו את 'ביתי הוא מבצרי'. הישארו בבית, דברו אחד עם השני בטלפון, באינטרנט ובסקייפ. השיא עוד לפנינו. אין לנו כוונה להרים ידיים. ניאבק בכל האמצעים עד שנמצא לו מזור".

 

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה בהצהרה כי "אנחנו נמצאים באירוע קשה ומורכב. אירוע מתגלגל ודינמי וקימת אי-ודאות גדולה, אבל אנחנו מתמידים באסטרטגיה קבועה. אסטרטגיה דורשת הפנמה ושינוי הרגלים, זה טבעי שלוקח זמן להפנים את השינוי. זה שינוי אדיר.כשאנחנו כותבים את ההנחיות אנחנו מוצאים את עצמנו בהרבה מצבים שבהם צריך לעצור את עצמנו. צריך להפנים שיש שוני שילווה אותנו.

 

"התחלנו מביצוע בדיקות בסיכון גבוה, ואנחנו ממשיכים ביצוע בדיקות ניטור. כבר בשבוע שעבר התחלנו לבדוק אנשים חולים בבתי החולים ובקופות החולים", אמרה סדצקי. "ערכן של הבדיקות באנשים שהם א-סימפטומטים למעשה לא קיים, כי אדם יכול להיות שלילי ולמחרת חיובי לנגיף. יחד עם זאת, אנחנו מרחיבים את הבדיקות ונשנה את מדיניות הבדיקות עם האירוע המתגלגל. המצב קשה ולא פשוט, אבל אנחנו כעם וכאומה עמדנו בפני מצבים קשים ונעמוד גם באתגר הזה בהצלחה".

 

הערב הודיע משרד התחבורה על ביטולם של 200 קווים בינעירוניים החל ממחר בבוקר, והרשימה עוד צפויה להתעדכן. כמו כן, הודיעו במשרד התחבורה שכל קווי 900 של חברת נתיב אקספרס מתבטלים ממחר. במשרד מדגישים כי אפליקציות המידע היעודיות מתעדכנות ממערכות המידע הפנימיות של משרד התחבורה, אולם בשל משך הזמן שבו מתבצע התהליך - הציבור נדרש להתעדכן במוקד השירות הטלפוני *8787.

 

 

אמבולנסים עם חולי הקורונה מגיעים לדן פנורמה (צילום: מוטי קמחי)
חולים ראשונים הועברו ל"מלון הקורונה" בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
  

מוקדם יותר פרסם המשרד הנחיות הנראות דומות מאוד לסגר, תוך קריאה לא לצאת מהבית אם לא חייבים. נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה היום לאזרחים בקריאה דחופה ואמר: "השבתה אינה שבתון, אסור לנו להפוך ימים אלה לימי נופש. זוהי סכנה של ממש!".  לפי כותרת ההנחיות שהועברו ממשרד הבריאות, אסור ללכת לפארקים, לקניונים ולחוף הים. בפירוט המלא מוזכר כי ניתן לצאת למרחבים הציבוריים רק במסגרת המשפחה או עם בעל חיים.

 

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()
ההנחיות החדשות של משרד הבריאות

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()

 

שעה קלה לאחר פרסום ההנחיות של משרד הבריאות, גורמים במשטרה אמרו כי הם "אוכפים צווים, לא הודעות דוברות". לפי הגורמים, הפרסום של משרד הבריאות הוא "הוראה חוקית שיש להישמע לה. הפרה של הוראה חוקית אינה מהווה הפרה פלילית". הם אמנם ציינו כי "לטובת הבריאות, חשוב להישמע להוראה גם אם לא תיאכף, אבל המשטרה מתייחסת לצווים – לא להוראה. ההודעה האחרונה של משרד הבריאות היא הוראה". 

 

גורם ממשלתי בכיר אמר ל-ynet כי כעת עובדים במשרד הבריאות באמצעות מיטב המשפטנים לתרגם את ההנחיות לצווים שעליהם יחתום כנראה בהקדם מנכ"ל משרד הבריאות – ואז הם ייכנסו לתוקף.

 

בכל מקרה, מיום חמישי תהיה למשטרה יכולת להטיל קנסות מנהליים, ואפשר יהיה להטיל קנסות על בתי עסק. מדובר בשלוש עבירות פליליות: הפרת צו בידוד – עד חצי שנת מאסר או קנס בסך 5,000 שקלים; אי רישום במשרד הבריאות על חזרה מחו"ל – קנס של 3,000 שקלים; וסירוב לפיזור התקהלות – קנס של 3,000 שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחוץ ל"מלון הקורונה" בת"א, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים