שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  90 חולים נוספים: מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-427

  במהלך הלילה אבחן משרד הבריאות 90 חולי קורונה נוספים בישראל. חמישה במצב קשה, עשרה במצב בינוני. בין החולים שאובחנו אתמול: שני אנשי קבע בצה"ל. בנוגע לאחד המאובחנים החדשים, תושב מרכז הארץ בשנות ה-70 לחייו, נמסר כי מקור הידבקותו לא ידוע

  אמבולנסים עם חולי הקורונה מגיעים לדן פנורמה (צילום: מוטי קמחי)
  "מלון הקורונה" שנפתח בתל אביב, אתמול(צילום: מוטי קמחי)

  משרד הבריאות עדכן הבוקר (רביעי) כי 90 בני אדם נוספים אובחנו בישראל כחולים בנגיף הקורונה. עד כה, מניין חולי הקורונה בארץ עומד על 427. חמישה מהחולים במצב קשה, עשרה במצב בינוני. 11 החלימו עד כה מהמחלה.

   

  יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

   

  מצה"ל נמסר הבוקר כי שניים מהחולים שאובחנו אתמול בערב, חולה מספר 335 וחולה מספר 336, הם אנשי קבע ובני זוג ממרכז הארץ שנדבקו בעקבות מגע עם חולה מאומת. חולה 335 הוא גבר בשנות ה-30 לחייו, וחולה 336 היא צעירה בשנות ה-20 לחייה. שניהם במצב קל. בכך עלה מניין חולי הקורונה בצה"ל לתשעה.

   

  עוד נמסר כי חיל הרפואה בשיתוף משרד הבריאות מבצע חקירה אפידמיולוגית מקיפה שממצאיה יפורסמו בהמשך. לאנשים שהיו עימם במגע נמסרה הודעה ואנשים נוספים שהיו עימם במגע מאותרים כעת.

   

   
  במשרד הבריאות עדכנו הבוקר כי מקור הידבקותו של חולה מספר 319, תושב מרכז הארץ בשנות ה-70 לחייו, אינו ידוע. השני ללא מקור הדבקה ידוע הוא חולה מספר 139, גבר בשנות ה-20 לחייו ממרכז הארץ. ביום ראשון דווח כי הצעיר שהה ב-9.3 בין 14:00 ל-17:00 במסעדת פועה ברחוב רבי יונתן 8 ביפו. בנוגע לשני חולים נוספים עדכן משרד הבריאות כי מקור הידבקותם התגלה.
   
  במשרד החינוך דייוחו כי מספר התלמידים ועובדי ההוראה שבבידוד עומד כעת על 11,369. 10,270 מהם ילדי גנים ותלמידים ו-1,099 עובדי הוראה. מספר הילדים החולים עומד על 15. 

   

  מסיבת הפורים של חולה 269

  האבחנה המאוחרת של חולה מספר 269 בקורונה שלחה אזרחים רבים לבידוד: ב-6 במרץ חזרה לארץ מחופשת סקי בבולגריה סטודנטית ממכללת ספיר המתגוררת בדימונה. כעבור יומיים היא ביקרה בערב במוקד מיראז' לרפואה דחופה בעירה, לאחר שלא חשה בטוב.

   

  עוד באותו לילה הגיעה הצעירה למיון בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אך על אף שביקשה שיבדקו האם היא נשאית של הנגיף ‑ לא נעשתה לה בדיקת קורונה, והיא שוחררה לביתה. לדבריה הופיעה אצלה חלק מהתסמינים, אך הרופאים הסתפקו בלתת לה אנטיביוטיקה ‑ ושלחו אותה הביתה. "הרגשתי רע. היו לי כאבים חזקים בגב", היא משחזרת. "התקשרתי למד"א ולקופת חולים ולא נתנו לי תשובות. בסורוקה עשו לי בדיקות ואמרו שיש חשד לדלקת בכליות".

  מכללת ספיר (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
  מכללת ספיר(צילום: צפריר אביוב)

  יום לאחר הביקור בבית החולים, ביקרה האישה בבית מרקחת בסופר פארם בקניון בדימונה. על אף שפנתה למיון, יומיים לאחר מכן היא בילתה בשתי מסיבות פורים לסטודנטים, יום אחר יום (10־11 במרץ), במועדון הברקה בבאר שבע. המסלול שלח מאות אם לא אלפים להסגר ביתי, מה שגרם לכעס רב כלפיה לאחר שאובחנה בסופו של דבר על ידי מד"א כחולה בנגיף.

   

  החולה, בת 25, מוגדרת במצב קל ומקבלת טיפול רפואי. היא טוענת שהיא נאלצת להתמודד עם הודעות זועמות מאזרחים שכועסים עליה. "רק אחרי המסיבה התברר שחליתי בקורונה", היא מספרת. "אחרי שהתפרסם המסלול, קיבלתי הודעות נאצה בלי הפסקה. מאשימים אותי שעשיתי את זה בכוונה".

   

  מבית החולים סורוקה נמסר כי הצעירה אושפזה במתחם הייעודי לטיפול בחולי קורונה ומצבה טוב: "לפני כשבוע וחצי היא פנתה למלר"ד בביה"ח, ונבדקה על ידי רופא בכיר. היא לא ענתה לקריטריונים הקליניים כפי שהוגדרו וללא אפידמיולוגיה ידועה".

   

  כעת, מסרו בבית החולים, מתקיים תחקיר אפידמיולוגי כדי לקבוע אילו אנשי צוות ועובדים נחשפו אליה וצריכים להיכנס לבידוד. כמו כן נדרשים להיכנס להסגר כל מי שהיה באחד המקומות שבהם עברה, כולל בטיסה מסופיה לישראל של חברת אל על (LY5088), שנחתה בארץ בשעה 11:50 ב-6 במרץ.

  בית החולים סורוקה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  בית החולים סורוקה(צילום: בראל אפרים)

  במחלקה הייעודית לחולי קורונה במרכז הרפואי פדה פוריה בטבריה אושפז הלילה חולה רביעי. מדובר בגבר בן 32 מטבריה, שחזר ב-2.3 (יום הבחירות) מבודפשט.

   

  אשתו היא אחות במרכז הרפואי, ונמצאת בבידוד מיום ראשון השבוע, ללא תסמינים. ביחידה למניעת זיהומים בודקים כל מגע במהלך עבודתה של האישה, על מנת לשלול חשיפה משנית למחלה. מצבו של המאושפז קל.

   

  בבית החולים בטבריה מאושפזים עוד שלושה חולים: נהג אוטובוס הצליינים ותיירת אמריקנית, שמצבם בינוני, וחולה נוסף במצב קל.

   

  במקביל, בתיאום עם משרד הבריאות הגיעו במהלך הלילה לבית החולים אסותא באשדוד שני חולי קורונה. מדובר בחולים מספר 332 ומספר 333, בעשור הרביעי והחמישי לחייהם.

   

  בשלב זה מאושפזים במחלה הייעודית בבית החולים באשדוד שישה חולים במצב קל.

   

  התחזית הקודרת

  אמש, אחרי ההודעה על החמרת ההגבלות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר את התחזית הקודרת להתפשטות הנגיף בישראל. לפי המשרד, קצב אבחון נדבקי הקורונה יעלה למאה חולים חדשים ביום - והוא עלול לעלות למאות ביום ולאלפי ישראלים שעלולים למות מהנגיף.

   

  בר סימן טוב אמר בהצהרה היומית לציבור כי "אנחנו רגילים לחשוב שהדברים לא יקרו לנו, שזה יקרה במדינות אחרות ולאנשים אחרים, שזה אירוע שיחלוף עם בוא הקיץ. זו לא המציאות שאנחנו נערכים אליה. אנחנו מבינים שאנחנו חייבים להיערך לתרחישים אחרים, והאפשרות שלנו למנות תרחישים קיצוניים תלויה בהתנהגות שלכם".

   

  "אנחנו נראה עלייה במספר החולים ועליה בקצב העלייה. נראה 100 חולים חדשים ליום, והמספרים עוד ימשיכו ויעלו. אולי נגיע למצב של מאות חולים חדשים ליום ואולי גם אנשים שימותו מהמחלה. אנחנו רוצים להביא את מספר החולים והמתים למספר נמוך ככל שניתן. אם נקפיד על הצעדים, נשטח את העקומה כמה שיותר כדי שנוכל להגיע לכל אחד מהחולים", הוסיף המנכ"ל.
    

  3082 ()
  מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב
   

  "זה לא משחק", המשיך בר סימן טוב. "לא דאגנו לכם לחופשה, אנחנו רוצים שתישארו בבית ותצמצמו מגע עם אנשים אחרים. ככל שנצמצם יותר ויותר מגע עם אנשים אחרים, ככה נדביק ונידבק פחות. זה לא הזמן ללכת לפארק או לחוף הים, זה לא הזמן לבקר את סבא וסבתא. לכולנו יש הורים ואנחנו מתקשים עם הצעד הזה, אבל בעת הזו הדרך שלנו לשמור על סבא וסבתא ועל אבא ואמא זה לא ללכת לבקר אותם, לשמחתנו יש דרכים אחרות לשמור על קשר".

   

  בר סימן טוב הדגיש כי "אם אתם מרגישים לא טוב - אתם חייבים להיות בבית. שואלים אותנו אם אלה הנחיות או המלצות, אז אנחנו מעדיפים שתקיימו את ההמלצות ותראו בהם הנחיות מחייבות. זו הדרך שלנו להבטיח את הבריאות שלכם. אנחנו רוצים להיות בטוחים שנגיע לכל אחד מהחולים וניתן לו טיפול מצוין. אם צריך - נפעיל אמצעי אכיפה, אבל אנחנו לא רוצים להגיע לשם".  

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי המדינה נערכת להגדלת מספר הבדיקות שיאבחנו את הנגיף בקרב ישראלים. למרות הסערה שהתחוללה סביב העניין, נתניהו לא התייחס לכוונה לעקוב אחר החולים באמצעים טכנולוגיים של שב"כ.

   

  "אלפים בעולם מתו. ראינו מה קורה במדינות אחרות שלא נקטו את הצעדים הללו", אמר נתניהו בפתח דבריו. "זו מגפה קשה, זה לא משחק ילדים. זה עניין של חיים או מוות". ראש הממשלה אמר כי המדינה נערכת להגברה דרמטית של איתור ובידוד הנדבקים בקורונה, וכי הדבר ייאכף "ללא פשרות", כדבריו.

   

  "זהו מהלך קריטי להאטת ההתפשטות", אמר נתניהו. "אנחנו מגדילים את מספר הבדיקות ל-3,000 בדיקות לפחות, אפילו עד 5,000", המשיך ראש הממשלה וציין כי "ביחס לאוכלוסייה זהו מספר הבדיקות הגדול בעולם". נתניהו אמר כי המהלך השלישי הוא הגברת ההיערכות בבתי החולים לקליטת חולים קשים.

   

   

  אמש הודיע משרד התחבורה על ביטולם של 200 קווים בינעירוניים החל מהיום בבוקר, והרשימה עוד צפויה להתעדכן. כמו כן, הודיעו במשרד התחבורה שכל קווי 900 של חברת נתיב אקספרס מתבטלים מהיום. במשרד מדגישים כי אפליקציות המידע היעודיות מתעדכנות ממערכות המידע הפנימיות של משרד התחבורה, אולם בשל משך הזמן שבו מתבצע התהליך - הציבור נדרש להתעדכן במוקד השירות הטלפוני *8787.

   

  אתמול בצהריים פרסם משרד הבריאות הנחיות הנראות דומות מאוד לסגר, תוך קריאה לא לצאת מהבית אם לא חייבים. נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה היום לאזרחים בקריאה דחופה ואמר: "השבתה אינה שבתון, אסור לנו להפוך ימים אלה לימי נופש. זוהי סכנה של ממש!". לפי כותרת ההנחיות שהועברו ממשרד הבריאות, אסור ללכת לפארקים, לקניונים ולחוף הים. בפירוט המלא מוזכר כי ניתן לצאת למרחבים הציבוריים רק במסגרת המשפחה או עם בעל חיים.

  ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()
  ההנחיות החדשות של משרד הבריאות

  ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()

  ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ()

  שעה קלה לאחר פרסום ההנחיות של משרד הבריאות, גורמים במשטרה אמרו כי הם "אוכפים צווים, לא הודעות דוברות". לפי הגורמים, הפרסום של משרד הבריאות הוא "הוראה חוקית שיש להישמע לה. הפרה של הוראה חוקית אינה מהווה הפרה פלילית". הם אמנם ציינו כי "לטובת הבריאות, חשוב להישמע להוראה גם אם לא תיאכף, אבל המשטרה מתייחסת לצווים – לא להוראה. ההודעה האחרונה של משרד הבריאות היא הוראה".

   

  גורם ממשלתי בכיר אמר ל-ynet כי כעת עובדים במשרד הבריאות באמצעות מיטב המשפטנים לתרגם את ההנחיות לצווים שעליהם יחתום כנראה בהקדם מנכ"ל משרד הבריאות – ואז הם ייכנסו לתוקף.

   

  בכל מקרה, מיום חמישי תהיה למשטרה יכולת להטיל קנסות מנהליים, ואפשר יהיה להטיל קנסות על בתי עסק. מדובר בשלוש עבירות פליליות: הפרת צו בידוד – עד חצי שנת מאסר או קנס בסך 5,000 שקלים; אי רישום במשרד הבריאות על חזרה מחו"ל – קנס של 3,000 שקלים; וסירוב לפיזור התקהלות – קנס של 3,000 שקלים.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, יואב זיתון ומתן צורי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  מלון הקורונה בתל אביב
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים