שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

מבריטניה ועד מרוקו: בתי הכנסת בעולם נסגרים

רבה הראשי של בריטניה הורה לסגור את כלל בתי הכנסת בממלכה: "מעתה נתפלל לבדנו בבתים". רבה הראשי של טורקיה הוסיף כי יש חשיבות רבה למהלך במניעת התפשטות המגיפה - וכך גם ועד הקהילות במרוקו, באוסטרליה ובניו-זילנד, שם כינו זאת "חובה הלכתית". בארה"ב: גם סאטמר וחב"ד סגרו את בתי המדרש

הקהילות היהודיות בעולם נועלות את שערי בתי הכנסת: בבריטניה הורה הרב הראשי, אפרים מירוויס, על סגירת כל בתי הכנסת בממלכה המאוחדת, כך גם בטורקיה, באוסטרליה, במרוקו, בניו-זילנד ובמדינות נוספות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"במשך מספר שבועות חיפשנו דרכים אחראיות ויצירתיות להבטיח שבתי הכנסת שלנו ומרכזי הקהילות ימשיכו לתפקד כעוגן של החיים היהודיים", מסר הרב מירוויס לחברי הקהילות היהודיות בממלכה. "עם זאת, מההנחיות האחרונות של הממשלה, ברור שפעילות של קהילות מכל סוג - כולל של הקהילות הדתיות - מהוות סכנה משמעותית ותאיץ את התפשטות הווירוס".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הרב הראשי הוסיף כי "מחויבות התורה להגן על קדושת החיים עולה על כל השיקולים האחרים. לכן בכאב רב ובלב כבד, בהתייעצות עם הדיינים של בתי הדין בלונדון ומנצ'סטר - הגעתי למסקנה שיש לנו ציווי הלכתי להשעות את כל הפעילות בכל בתי הכנסת, עד להודעה חדשה. זה כולל תפילות, לימוד, ומפגשים חברתיים לכל הגילאים".

 

  ()
הצהרת רבה הראשי של בריטניה על סגירת בתי הכנסת

 

בהצהרה שפרסם, הבהיר הרב מירוויס כי "הדיינים ואני נתפלל מעתה בימי השבוע, שבת ויום טוב - לבדנו בבתים". לדבריו, "זה בוודאי יעלה שאלות רבות כיצד נשמור על חיי קהילה יהודיים, במיוחד עם בוא חג הפסח. הנחיות נוספות יגיעו בקרוב. לעת עתה ננחם את אלה שאיבדו יקירים ונתפלל להחלמתם של החולים. בואו נבטיח שהריחוק הפיזי שהווירוס יוצר בינינו, יגושר באמצעות חמלה וחסד".

 

"חובה הלכתית"

גם במרוקו סוגרים את בתי הכנסת: ועדת הקהילות היהודיות במדינה (CCIM) מסר כי בעקבות ההנחיות הרשמיות להתגוננות מפני הנגיף, ולאחר התייעצות – מומלץ על "השבתת תפילות בבתי כנסת עד להודעה חדשה". ארגון הגג של הקהילות מבקש לגלות סולידריות ואחריות מציבור המתפללים.

 

הרב יצחק חליבה מטורקיה ()
הרב יצחק חליבה מורה לסגור את בתי הכנסת בטורקיה

 

וועד הרבנים באוסטרליה וניו-זילנד הורה אמש (יום ג') לסגור את כל בתי הכנסת במדינות, וכינה זאת "חובה הלכתית".

 

רבה הראשי של טורקיה, יצחק חליבה, דרש לסגור את בתי הכנסת במדינה החל מהיום (ד'): "אסור לנו לשכוח שכל צעדי הזהירות שאנו נוקטים, נועדו להתמודד עם הסכנה הבריאותית שהתקרבה מאוד אלינו - ולא להעצימה".

 

British Chief Rabbi Ephraim Mirvis  (Photo: Getty Images)
הרב הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס(Photo: Getty Images)

 

הוא הוסיף כי "באופן זמני הגבלנו את התפילות והפגישות. אין לי ספק שהקב"ה יקבל את התפילה שתגיע מהבתים. אני מתפלל מכל הלב שהתקופה הזו תסתיים במהירות. שאלוהים יעניק בריאות לכל העמים, למדינה שלנו ולכל העולם".

 

ברוקלין: 770 נסגר

בברוקלין החליטו מנהיגי חב"ד על סגירת בית המדרש הגדול של הרבי מלובביץ' ב-770. בימים האחרונים התפרסמו סרטונים של חתונה בוויליאמסבורג, ניו-יורק, בהשתתפות מאות אורחים - שהופסקה על ידי המשטרה. יועצו של הנשיא טראמפ, אבי ברקוביץ', ערך שיחת ועידה דחופה עם ראשי הקהילות החרדיות בארה"ב, והפציר בהם להתייחס ברצינות לאזהרות להימנע מהתקהלויות.

 

  ()
גם במרוקו - סגירה מוחלטת

 

ברקוביץ' קרא לסגור את הישיבות ולהשגיח על הילדים. כמו כן, הזהיר שמדובר ב"פיקוח נפש" ויש להתייחס לנושא במלוא הרצינות. בעקבות השיחה, הורה האדמו"ר מסאטמר לסגור את כל מוסדות החינוך עד ליום ראשון, אז תתקיים הערכת מצב נוספת.

 

בישראל, לראשונה מאז התפרצות הקורונה, קוראים רבנים בכירים לסגור את בתי הכנסת ולא לקיים עוד תפילה בציבור. בעקבות ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות קבעו הרב אליעזר מלמד והרב דוד סתיו כי מעתה יש להתפלל ביחידות וכי גם הם עצמם מתכוונים לפזר את קהילותיהם עד לעצירת המגפה.

 

בערים רבות הוחלט עצמאית על סגירת בתי הכנסת על ידי הרבנים המקומיים של הקהילות והעיר. כך למשל, בגבעת שמואל נסגרו מרבית בתי הכנסת בהוראה רשמית של כלל רבני הקהילות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים