שתף קטע נבחר

רכבת חילוץ אווירית של אל על לפרו; ישראלים שתקועים במדינות אחרות מחו

שלושה מטוסים של חברת התעופה הישראלית ימריאו הלילה, החל מ-23:15, ללימה. על כל מטוס יהיו 270 נוסעים ומשך הטיסה יעמוד על 16 שעות. ראש הממשלה נתניהו הנחה להוציא מטוס נוסף. ישראלים שתקועים במדינות אחרות פנו למשרד החוץ: "תחזירו גם אותנו ללא תשלום"

 

 

 

 

אל על תוציא הערב (רביעי) "רכבת אווירית מיוחדת" המונה שלושה מטוסים לחילוץ ישראלים השוהים בלימה שבפרו. על כל מטוס יהיו 270 נוסעים. משך הטיסה הלוך - 16 שעות; ובחזור - 14.5 שעות.

 

הלילה, החל מ-23:15, ייצאו מטוסי החברה לחילוץ המטיילים הישראלים מפרו, בהמשך לפניית שר החוץ ישראל כץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה על הוצאת מטוס נוסף.

 

מסלול טיסה ()
מסלול הטיסה מפרו לישראל

 

קוסקו פרו (צילום: עדו פוטרמן)
ישראלים תקועים בפרו(צילום: עדו פוטרמן)

"בהמשך לפניית שר החוץ לאל על בדבר מאות ישראלים שנתקעו בפרו, נענתה לאתגר והחליטה לבצע את המשימה", נמסר מהחברה. "לצורך כך, גייסה החברה את שותפיה העסקיים וחברות מובילות במשק להוצאת שלושה מטוסי חילוץ".

 

עוד נאמר, כי "במהלך תהליך הרישום לטיסות בחדר המצב של משרד החוץ, התברר כי מספר הישראלים בפרו מתקרב לאלף איש ולכן נדרש להוציא מטוס נוסף".

 

השר כץ סיכם אתמול אחר הצהריים עם הנהלת אל על להוציא מטוס שיחזיר בטיסה מיוחדת ובחינם את המטיילים ישראלים ששוהים בפרו, שנמצאת תחת סגר בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. למשרד החוץ ידוע על אלף ישראלים שרוצים לחזור לארץ, המרוכזים בעיקר בבירה לימה ובקוסקו.

 

אתמול בבוקר נכנס לתוקפו סגר בדינה שיימשך שבועיים, עליו הכריז נשיא פרו מרטין ויסקרה במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במסגרת הסגר מושבתים עסקים, חנויות, אתרי תיירות - וגם גבולות המדינה סגורים. הישראלים ישובו ארצה חרף הסגר, והשגרירות בלימה תדאג לליווי משטרתי של הישראלים אל המטוס בתיאום עם השלטונות המקומיים.

 

ישראלים שתקועים במקומות אחרים בעולם זעמו: למה לא אנחנו?

בעקבות הסיכום על חזרתם של הישראלים מפרו, אלפי ישראלים אחרים שתקועים בעולם דרשו ממשרד החוץ: "תחזירו אותנו בחינם כמו את הישראלים מפרו". 

 

חדר המצב של משרד החוץ פשוט קרס מאלפי פניות של ישראלים שילדיהם נמצאים בחו"ל ומבקשים לחזור לארץ מפחד הקורונה. מהרגע שהישראלים שמעו שמשרד החוץ וחברת אל על אירגנו חילוץ ל-1000 ישראלים מפרו באמצעות שלושה מטוסי אל על שיחזירו את הישראלים מלימה ללא תשלום ובמימון תרומות של חברות במשק - הישראלים חשבו בטעות שגם אותם יחלצו ללא תשלום.

 

במשרד החוץ ניסו להסביר לפונים שההחלטה על הפינוי מפרו נעשתה מכיוון שנשיא פרו הכריז על סגר מלא על המדינה – אין יוצא ואין נכנס – והדרך היחידה להוציא את הישראלים מפרו היא בטיסות מיוחדות שיגיעו בתיאום עם ממשלת פרו. שאר הישראלים שנמצאים בכל העולם יכולים לחזור – גם אם קשה יותר למצוא להם כרטיסי טיסה, עם טיסות המשך וגם אם מחירי הטיסות יקרים בהרבה מימי שיגרה.

 

טיסות חילוץ ישראלים ממקומות באירופה בצל התפשטות נגיף הקורונה ()
טיסת חילוץ של ישראלים ממולדבה

טיסות טיסה חילוץ ישראלים רומניה בצל נגיף הקורונה וירוס קורונה סגר משרד החוץ (ללא קרדיט מאיתי בלומנטל)
טיסת חילוץ של ישראלים מרומניה(ללא קרדיט מאיתי בלומנטל)

משרד החוץ הזהיר ישראלים שנמצאים בחו"ל בשבועיים האחרונים שמדינות עומדות לסגור את שעריהן ויש לשקול חזרה לישראל לפני שיהיה מאוחר מדיי. הישראלים בעיקר בדרום אמריקה התעלמו וחשבו שלשם זה לא יגיע אבל הקורונה הגיעה גם לשם.

 

סימה דובדבני, מנהלת מחלקת ישראלים בחו"ל, סיפרה: "לא אפשרו לנו לעבוד. הפניות גרמו לעומס בלתי רגיל. היו עסוקים רק בלצרוח עלינו. ברגע שזיהינו שיש בעיה למצוא טיסות התחלנו לעבוד על פתרון אבל זה לא הרגיע את הישראלים".

 

לדברי דובדבני, נכון לעכשיו נמצאים אלפי ישראלים ברחבי העולם שרוצים לחזור לארץ. "האירועים הם בכל העולם. יש מאות ישראלים שמטיילים בדרום

אמריקה. יש ישראלים שנמצאים עכשיו בטיסות קונקשן בדרך לישראל ומסתבכים בכל מיני שדות תעופה בעולם. אומרים להם אתם לא יכולים לעשות קונקשן או מעכבים אותם לבדיקות. יש לנו במזרח אירופה המון סטודנטים שמסייעים להם יחד עם חברת ישראייר. 600 כבר חזרו ממולדובה. יש מחשבה להחזיר 200 סטודנטים מסלובניה. מבודפשט חוזרים סטודנטים לישראל – בטיסות קונקשן. כל כרטיסי הטיסה הרבה יותר יקרים מהרגיל אבל אין ברירה. צריך לשלם את הכסף הזה אם רוצים לחזור לישראל. יותר ויותר מדינות סוגרות את שעריהן. מכל מדינה בעולם אפשר לחזור לישראל במאמצים למצוא כרטיסי טיסה. כאשר התגלה קושי שצריך היה לסייע היינו בתמונה. משרד החוץ פרסם המלצה לישראלים לחזור לארץ. אלה שהיו במזרח ובדרום אמריקה בחרו להמשיך בטיול והקורונה הגיעה ועכשיו יש לחץ לחזור".

 

דובדבני ציינה כי ההודעה על סגירת פרו הגיעה ללא התרעה מראש. "לא היה זמן להיערך לזה. הם החליטו לסגור את השדה ולנעול אותו. הם עכשיו יפתחו אותו לטובת הטיסות הישראליות. ברוב המקומות האחרים יש עדיין טיסות בינלאומיות במיוחד מדרום אמריקה. נכון. קשה למצוא , וזה מצריך רכישת כרטיס חדש ואובדן הכסף על הישן – אבל זה לא אשמתנו. הורים דרשו מאיתנו לשלוח מטוסים להחזיר את הילדים שלהם. הם ביקשו לקבל טיסות בחינם. השאלה למה לפרו אתם שולחים מטוס בחינם חזרה על עצמה שוב ושוב אבל אני רוצה להדגיש: מדינת ישראל לא שילמה את עלות הטיסה לפרו אלא חברת אל על וחברות פרטיות".

 

כעת במשרד החוץ ובשגרירות ישראל בפרו עמלים על מבצע החילוץ של הישראלים שהוא מורכב מאוד ומחייב תיאום עם השלטונות המקומיים. כחלק מהמבצע הועברו מקוסקו ללימה 600 ישראלים בתשלום: 300 באוטובוסים שארגן חיליק מגנוס שקיבלו ליווי משטרתי בשל הסגר במדינה; ו-300 בטיסות שארגנה חברת אמסלם טורס.

  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים