שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

עובד בבית מעצר נדבק. אסירים: "כולנו משתעלים, וחיטוי אין"

עובד בבית מעצר פתח תקווה אובחן כחולה, העצורים ואנשי הסגל נשלחו לבידוד. הכלואים בבתי הסוהר חוששים: "הסוהרים מסתובבים עם כפפות ולנו החובש נותן דקסמול. אין בדיקות כמו שצריך". שב"ס: "האזיקים עוברים חיטוי בכלור, כל עצור עובר בדיקת חום"

 

 

 

בשירות בתי הסוהר אמנם מכחישים דיווחים על אסירים שנדבקו בנגיף, אבל עובד בבית מעצר כבר נדבק - והחשש מהידבקות בתוך כתלי הכלא עדיין קיים: עובד בבית מעצר פתח תקווה, שביקר במקום לאחרונה לפני כשבוע, אובחן במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) כחולה קורונה. עם קבלת המידע נסגר בית המעצר לתנועות והשוהים בו, שישה עצורים וחמישה אנשי סגל - בהם גם רופא אזרחי - נכנסו לבידוד.

 

בשלב זה נערכת חקירה אפידמיולגית של המקרה על-ידי גורמי הרפואה בשב"ס ובמשרד הבריאות במטרה להבין את מסלולו של החולה. משב"ס נמסר כי "יש להסתמך רק על הודעות והנחיות רשמיות לציבור, ולהימנע מהפצת 'חדשות כזב'. שב"ס פועל וימשיך לפעול בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ושאר גופי הביטחון ומשרדי הממשלה הרלוונטיים".  

חיטוי נגד נגיף הקורונה בבית כלא ניצן (צילום: דוברות שב
"לא מבינים את הסכנה". פעולות חיטוי בבית כלא ניצן(צילום: דוברות שב"ס)

חיטוי נגד נגיף הקורונה בבית כלא ניצן (צילום: דוברות שב
כלא ניצן(צילום: דוברות שב"ס)

 

 

נגיף הקורונה: כל החדשות, ההנחיות והתשובות ב-ynet

  

בתוך כך, האסירים בבתי הכלא בארץ הביעו הבוקר חשש מפני האפשרות שנגיף הקורונה יתפשט גם בבתי הכלא, ובשיחה עם ynet אף אמרו מספר אסירים כי הם בטוחים שהגעת המגפה לבתי הסוהר היא רק עניין של זמן.

 

"בינתיים אנחנו בריאים ופה יותר בטוח מבחוץ, אבל אם חס וחלילה אחד ידבק פה אנחנו נהיה בבעיה", אמר אחד האסירים. "בתקשורת לא מזכירים אותנו, לא מבינים את הסכנה. הם מכניסים לפה עצורים וטוענים שהם נבדקו, אבל אנחנו מדברים עם העצורים שאומרים לנו שהבדיקה היחידה היא ששואלים אותם אם יש להם קורונה. זה רציני?".

חיטוי נגד נגיף הקורונה בבית כלא ניצן (צילום: דוברות שב
"שוללים לנו זכויות ומסכנים אותנו". חיטוי כלא ניצן(צילום: דוברות שב"ס)

חיטוי נגד נגיף הקורונה בבית כלא ניצן (צילום: דוברות שב
(צילום: דוברות שב"ס)

 

 

האסירים מלינים על כלל הזכויות שנלקחו מהם בעקבות המגפה, כגון התייחדויות, ביקורי רופאים, חופשות וצמצום ביקורי המשפחות שנעשות כיום רק מאחורי זכוכית. "המצב גרוע, שוללים לנו את כל הזכויות כאילו אנחנו לא בני אדם", טוען אסיר אחר בבית המעצר. "סגרו חופשות וביקורים. היה לנו כל שבוע ביקור והתאחדות. הסוהרים מסתובבים עם ככפות אבל לנו לא נתנו כלום, אפילו מעבירים בינינו אזיקים שמסיעים אותנו לבית המשפט. מצד אחד שוללים זכויות ומצד שני מסכנים אותנו".

 

אסיר נוסף מכלא במרכז הארץ, תיאר ל-ynet את בהלת הקורונה בכלא: "כולנו משתעלים פה, אבל אין בדיקות כמו שצריך, החובש נותן לנו דקסמול אבל לא בודקים. בכל מקום בעולם שיש קורונה שחררו אסירים. אני לא מבין למה לא עושים את זה כאן. שישימו עלינו אזיק אלקטרוני ונלך הביתה. למה השאירו אותנו בפנים סגורים? יש לנו ילדים בבית. יש לחץ חבל על הזמן כאן, וזה שהסוהרים נכנסים ויוצאים בעוד לנו אין חיטוי או מגבונים רק מגדיל את זה".

 

 
בתגובה אמרו בשב"ס: "בהתאם לבג"צ תנאי מחיית אסירים, עומד מרחב המחייה של כל כלוא המוחזק בשב"ס על 3.5 מטרים. על פי הנחיות הדרגים הפיקודיים והמקצועיים בשב"ס, כל האזיקים עוברים חיטוי בכלור. כל עצור חדש נקלט בשב"ס רק לאחר בדיקה מקדימה במשטרה וקבלת אישור משרד הבריאות. עם כניסתו למתקן עובר העצור בדיקת חום טרם כניסתו והוא נבדק על ידי חובש בהתאם לנהלי קליטה חדשה ובדגש מיוחד בתקופה זו".

 

בתוך כך, דוברות שב"ס התייחסה לדיווחים זרים על חולים בקורונה ומסרה כי "בניגוד לדיווחים אלו, אין בבית סוהר 'מגידו' או בשב"ס בכלל כלואים החולים בנגיף הקורונה. בבית סוהר 'מגידו' בודדו 4 עצורים ללא תסמינים ועל פי הנחיות משרד הבריאות, לאחר שעלה חשד שנבדק שהם באו במגע לפני כשבוע עם חולה".

 

שלשום החריף שירותי בתי הסוהר את ההנחיות מחשש להתפשטות המגפה, ואסר כל כניסה לבתי הכלא מלבד לסוהרים שמשרתים בהם ולעצורים הנקלטים. בעקבות ההנחיה, לא מתקיימים ביקורי משפחות אסירים ועצורים, התייעצויות עם עורכי דין נעשות באופן טלפוני וכך גם דיונים בבתי המשפט. יציאת אסירים לחופשות לא תאושר, למעט חופשות חריגות באישור מיוחד.

 

מוקדם יותר השבוע דרשה עמותת רופאים למען זכויות אדם משב"ס להמשיך לקיים את הטיפולים הרפואיים באסירים כרגיל, למרות התפשטות המגפה. במכתב, שנשלח לקצין הרפואה של השב"ס, ד"ר ליאב גולדשטיין, נטען כי על האף ההבנה שאלה זמנים קשים, השב"ס חייב לפרסם הנחיות ברורות ופומביות בכל הקשור ליציאת אסירים וכניסת רופאים למתקנים לצורך קבלה ומתן טיפול. "ראוי שמדיניות שב"ס תהיה גם גלויה ושקופה לקהילה הרפואית בישראל, שתוכל לבצע בקרת עמיתים", נכתב, "כפי שנעשה בימים אלה מצד גורמי מקצוע גם ביחס למדיניות משרד הבריאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שב"ס
פינוי כלא סהרונים לקראת קליטת אסירים שיידבקו
צילום: דוברות שב"ס
מומלצים