שתף קטע נבחר

"לא הסבירו לנו למה הפסקנו ללמוד": הילדים שמשלמים על הסכסוך בין האוצר למורים

עד כה הצליחו התלמידים להקפיד, ולו במעט, על שגרת יומם בזכות הלמידה מרחוק. כעת, בעקבות הסכסוך בין הממשלה למורים המיזם הופסק. "למעשה שנת הלימודים נגמרה", אמר הורה מקריית אונו. ראשי ערים לנתניהו: "תדאג לילדי ישראל"

 

 

בית ספר יסודי ב רמת גן (צילום: AP)
(צילום: AP)

בעקבות ההסכם שנחתם שלשום (רביעי) בין הסתדרות המורים למשרדי האוצר והחינוך, הופסקה אתמול הלמידה מרחוק בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים. על פי ההסכם, עובדי ההוראה לא יקבלו שכר בגין עבודתם מהבית ואם יבחרו להמשיך בה – יעשו זאת באופן וולנטרי בלבד.

 

ביקורת חריפה נמתחה על ההחלטה להפסיק את הלמידה מרחוק בגלל ההשבתה שנוצרה ממשבר הקורונה. "הפסקתו של העוגן המשמעותי הזה עלולה להוביל לאסון", כתבו אתמול במכתב משותף יותר מ-100 ראשי ערים ומועצות אזוריות לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה שהממשלה בראשותך תקבל החלטה ערכית ומנהיגותית ותדאג לילדי ישראל בתקופת המשבר. המדובר בתשעה ימים בלבד עד היציאה לחופשת הפסח, תשעה ימים אשר המערכת כולה צמאה להם דווקא בימים טרופים אלה. הלמידה המקוונת והחדשנית שצוותי ההוראה היטיבו להטמיע בשעת משבר, היא צורך חיוני ומחייב, ויש לדאוג להמשיכה. זה צו השעה".

 

בית ספר יסודי ב רמת גן (צילום: AP)
(צילום: AP)

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי בחר במילים חריפות יותר, ואמר כי "הממשלה החליטה להפסיק את עבודת המורות והמורים בלמידה מרחוק. לא ייחסך כסף, רק יתווסף עלבון לציבור שהוכיח את מסירותו. הפעם בחזית המגיפה בשמירה על שגרה בריאה לילדי ישראל. עוד פשיטת רגל ערכית ומוסרית, והחמצה של הזדמנות בלתי חוזרת של למידה אמיתית מרחוק. בושה וחלמאות".

 

על פי ההסכם, שנחתם על רקע השבתת מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה, המורים יקבלו שכר על העבודה שבוצעה עד כה מהבית, ובאופן רשמי אינם מתבקשים עוד ללמד. המורים לא יקבלו שכר על עבודתם מהבית ובכך באופן רשמי הם אינם מתבקשים לעבוד. עוד עולה מההסכם שאם  משבר הקורונה יסתיים עד ל"ג בעומר, ישיבו המורים תשעה ימי עבודה על חשבון חופשת הקיץ, ויום נוסף על חשבון חופשת ל"ג בעומר.

 

 

אם משבר הקורונה יימשך לאחר ל"ג בעומר, ישיבו המורים תשעה ימי עבודה בחופשת הקיץ ויומיים נוספים בשנת הלימודים הבאה. בחברה הערבית, לרבות החינוך הדרוזי והצ'רקסי ישיבו המורים ימי עבודה בהתאמה. משמעות ההסכם היא שבפועל, החופשר הגדול צפוי להתקצר בתשעה ימים ובשנה הבאה התלמידים ילמדו במשך יומיים בזמן אחת מחופשות החג.

 

ירון מזרחי, חבר בהנהגת ההורים העירונית של קריית אונו, מוביל מאז שעות הבוקר מאבק של הורים נגד ההחלטה ובמסגרת המאבק עלתה גם עצומה ייעודית באינטרנט. "משרד החינוך ערך הכנות ותרגילים, הכשיר את המורים והילדים שנים ללמידה מרחוק בשל המצב הביטחוני הרעוע. ועכשיו, בדיוק בשיאו של משבר עצום שלא חווינו כמוהו מעולם, אותו משרד, ברגע הכי קריטי, בחר להוציא את המורים לחופשה ולהותיר את כל הנטל על ההורים. למעשה, שנת הלימודים נגמרה. שלחו את הילדים עכשיו הביתה עד ספטמבר וצריך לנצל כל דקה למען הלמידה. גם המעט שנעשה מרחוק עזר מאוד להורים ולתלמידים".

 

ירון מזרחי, חבר בהנהגת ההורים העירונית של קריית אונו ()
ירון מזרחי

גם התלמידים הביעו את אכזבתם מן ההסכם והמציאות החדשה שנוצרה בעקבותיו. "לא הייתה לנו למידה מרחוק", מספר עידן שמש, תלמיד כיתה ו' מחולון. "המורה שלחה חידה אחת בוואטסאפ במתמטיקה. זה היה שונה מימים קודמים כי ביומיים האחרונים יום לפני קיבלנו סדר יום וראינו איזה משימות יש לנו, ומתי אנחנו צריכים ולהתארגן. הייתה לנו שעה שכל התלמידים נכנסו לשיחת וידאו עם המורה. דיברנו איתה בממוצע פעמיים ביום. שאלתי את המורה בקבוצה אם הלמידה הפסיקה, והיא אמרה שכן.

 

 עידן שמש, תלמיד כיתה ו' מחולון ()
עידן שמש, תלמיד כיתה ו' מחולון

"באופן כללי, בלמידה מהבית לומדים הרבה פחות מהלמידה בבית הספר", הוסיף שמש. "לא הסבירו לנו למה הפסקנו ללמוד, זה פשוט הפסיק משום מקום. אני מעדיף את בית הספר הרגיל ואני לא מצליח ללמוד כמו שצריך, אבל אני מעדיף את מה שהיה עד אתמול. כשנחזור נצטרך לבזבז חודש כדי להשלים את החומר. הרבה ילדים רואים את התקופה הז כחופש, אבל אני לא אוהב את המצב עכשיו ורק רוצה לחזור לשגרה".

 

גם אשד הדר, תלמיד כיתה ה' מרמת גן, נעצב לשמוע על הפסקת הלימודים. "זה קצת מבאס שאין לימודים מרחוק. בסופו של דבר זה יבוא על חשבון החופשות שלנו, ונהנינו ללמוד מרחוק ולהיות בקשר אחד עם השני", אמר.

אשד הדר, תלמיד כיתה ה' מרמת גן ()
אשד הדר, תלמיד כיתה ה' מרמת גן

 

שי באב
שי באב"ד(צילום: משרד רה"מ )

"בזמן הלמידה מרחוק אנחנו התקשרנו אחד לשני וממש התגבשנו בזכות זה. קמתי בבוקר וחיכיתי לזה ואז סיפרו לי שאין למידה מרחוק. שאלתי את אמא שלי למה, אבל היא אמרה שזה מה שהחליטו. הייתי רוצה שזה יחזור, גם בכלל תוכנת 'זום' שהשתמשנו בה. חבל שזה נגמר. אני לא רציתי שזה ייפסק כי בסופו של דבר אנחנו צריכים ללמוד ולהשכיל. אני רציתי להיות בקשר עם בית הספר, ואין".

 

מנגד, במשרד האוצר בירכו על ההסכם שנחתם. "אני מודה לממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, ליפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים ולארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות על ההגעה להבנות החשובות המאפשרות למערכת ודאות, ומאפשרות לתלמידי ישראל להחזיר את ימי הלימודים שאיבדו", אמר אתמול מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד.

 

"מדינת ישראל מתמודדת בימים אלה עם אתגרים חסרי תקדים", אמר מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. "בפעם הראשונה בתולדות המדינה נסגרו מוסדות החינוך, ובאופן מיידי החלה מערכת החינוך להפעיל מערכת מתקדמת של למידה מרחוק. התגייסות המורים הייתה מעוררת התרגשות, המורים לא הרפו ועבדו מסביב לשעון, ובימים האחרונים פעלנו ללא שאת כדי להבטיח שיקבלו את מלוא שכרם. נמשיך בלמידה מרחוק באמצעות אולפנים כל זמן שיידרש, במגוון רחב של תחומי למידה - מכיתה א' ועד י"ב. בכל יום נשבץ תכנים חדשים, לימודיים כשלצדם הצגות וסרטים. בכל יום נפרסם לציבור את תכנית הלמידה הלאומית, ואנחנו מזמינים את כולם להמשיך וליהנות ממגוון תכני הלימוד – תלמידים, מורים והורים".

 

בתוך כך, עיריית גבעתיים הודיעה כי היא תחזיר את הלמידה מרחוק החל מיום שני בלי קשר להחלטות הממשלה. עם זאת, מדובר במדריכים חיצוניים ולא במורים. ראש העיר רן קוניק מסר כי "החלטנו שלא להמתין להחלטת ראש הממשלה וסיכמנו עם מורים ומדריכים חלופיים במקצועות השונים שיעבירו מערכים מקצועיים ומעניינים לילדים בכיתות א' עד ח'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים