שתף קטע נבחר

שיתוק הכנסת: אין הסכמה בין הליכוד לכחול לבן

הליכוד העביר לכחול לבן מתווה להקמת ועדות הכנסת, לאחר העימות הסוער והמחאה הציבורית על שיתוק בית הנבחרים. בכחול לבן דחו את המתווה ואמרו שיעלו להצבעה הקמת ועדה מסדרת. הליכוד: "רוב דורסני". אדלשטיין נמנע מלקבוע מועד לדיון על החלפתו

אחרי העימות בכנסת וההפגנות נגד סגירת הכנסת, העביר הליכוד היום (ה') מתווה חדש לכחול לבן להקמת הוועדות בשבוע הבא. בכחול לבן דחו את ההצעה והבהירו כי ביום שני תועלה להצבעה הצעה להקמת ועדה מסדרת בהרכב של 17 חברים.

 

 

בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: רויטרס)
 

 

הליכוד פרסם תגובה חריפה במיוחד בעקבות הדחייה, וכינה את גיבוש הסיעות במחנה השמאל סביב כחול לבן "רוב דורסני". במפלגה טענו כי "בשעה שראש הממשלה נלחם בקורונה מסביב לשעון, כחול לבן שקועים בעסקנות קטנונית שמשחיתה את הדמוקרטיה באופן חסר תקדים. מעולם לא החליטו על הוועדה המסדרת בכנסת ללא הסכמה. בפעם הראשונה בתולדות המדינה, כחול לבן באים ברוב דורסני שנשען על תומכי טרור ורוצים לאנוס את הרכב הוועדה.

 

"בתמיכת המשותפת ובל"ד, הם מתכוונים להעביר חוקים אנטי-דמוקרטיים שימנעו מראש הממשלה נתניהו, הקברניט העומד על הסיפון בזמן סופת הקורונה, להתמודד על ראשות הממשלה. אין חוק אנטי-דמוקרטי כזה אפילו באיראן. זהו טירוף מערכות. במקום העסקנות הקטנונית של כחול לבן, יו"ר הכנסת הציע הצעה הוגנת, לערוך בחירות לוועדות הכנסת ביום שני הקרוב. כחול לבן יקבלו את ראשות ועדת הקורונה וראשות ועדת חוץ וביטחון, ואנחנו נקבל את ראשות ועדת הכספים.  זוהי הדרך להתקדם. כולם נכנסים יחד תחת האלונקה ומפסיקים את האשמות השווא נגדנו".

 

על פי ההצעה שהציג יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ליו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן יוקמו בשלב הראשון ועדה מסדרת, ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וגם ועדת קורונה. עוד הציע ח"כ זוהר בשיחה עם ניסנקורן כי הליכוד מוכן לאפשר רוב בוועדה המסדרת לכחול לבן אולם בתנאי שיתחייבו שלא יעבירו חוקים פוליטיים (בפרט כאלה הנוגעים לנתניהו).

 

כחול לבן, לפי ההצעה, תקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון ואת ראשות ועדת הקורונה כולל מפתח ייצוג לסיעות שישקף את הרוב של כחול לבן בכנסת. בראשות ועדת הכספים יישאר לעמוד ח"כ משה גפני מיהדות התורה אולם לכחול לבן יהיה שם רוב. באשר לוועדה המסדרת, הציעו בליכוד להעניק את ראשות הוועדה לניסנקורן אולם המפתח לייצוג הסיעות בוועדה ייקבע כך שלגושים יש תיקו בוועדה. בכחול לבן, כאמור, דחו את המתווה.

 

ההצעה הועברה ברקע ביקורת קשה שנשמעה בימים האחרונים על הליכוד ועל יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין שמשביתים את הכנסת לאחר שאיבדו את הרוב בה. בינתיים, אדלשטיין עדיין נמנע לקבוע מועד לדיון על החלפתו. הוא פרסם סדר יום לכינוס המליאה ביום שני אחר הצהריים ובו שני נושאים: נאומים בני דקה והצעה להקמת הוועדה המסדרת.

 

 
 
מחאה מול הכנסת  (צילום: AFP)
הפגנת המחאה מול הכנסת(צילום: AFP)

מחאה מול הכנסת  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שיירת רכבים יצאה הבוקר לכנסת ירושלים במחאה על הניסיונות לחיסול הדמוקרטיה הישראלית (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

 

בהפגנה שנערכה מול הכנסת במחאה על "הניסיונות לחיסול הדמוקרטיה הישראלית", נעצרו שמונה בני אדם. המפגינים הגיעו לבית המחוקקים בשיירת רכבים שעברה בכביש 1. גם בשל הפרת הנחיות משרד הבריאות לגבי התקהלויות, משטרת ישראל עיכבה חלק מהנהגים ורשמה להם דו"חות.

 
כלי הרכב יצאו מעוטרים בדגלי ישראל ודגלים שחורים. ממארגני האירוע נמסר: "התחלנו היום אירוע שיימשך בשבועות הקרובים עד להחזרת הדמוקרטיה הישראלית למסלולה. סגירת בתי המשפט, התבצרותו של יו"ר הכנסת בתפקידו, שיתוק ועדות הכנסת ותחילת הליכי הריגול נגד האזרחים ללא פיקוח הם כבר לא סימני אזהרה; זהו ניסיון חיסול של הדמוקרטיה הישראלית. ניסיונות החיסול של הדמוקרטיה לא יצלחו, מדינת ישראל שייכת לאזרחיה, לא לדיקטטור בהתהוות". המפגינים קוראים: "אנחנו הרוב, יצאנו לרחוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: רויטרס
מומלצים