שתף קטע נבחר

צה"ל מעלה כוננות: גדודי אב"כ לטיהור - ותוכנית למימוש הסגר

בצה"ל ממשיכים להתכונן להחמרה בהתפשטות הקורונה: מערך הסעות פנימי, הכשרת גדודי אב"כ לחיטוי אזורים נגועים והתרמה המונית של מנות דם. פורום מטכ"ל התכנס בשיחת וידאו. נכון להערב: 10 אובחנו כחולי קורונה. 5,600 חיילים ועובדי צה"ל בבידוד

 

קורונה (צילום: EPA, shutterstock)
(צילום: EPA, shutterstock)

צה"ל ממשיך בהיערכות נרחבת להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה וריכז את פקודת המבצע תחת השם "קרן אור". הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי סיים לפנות ערב (יום ה') דיון הערכת מצב ועדכן את מצב הכוננות הצבאי ממצב "אשנב" (שגרה) למצב "בריח". יש עוד שני מצבי כוננות לעלות. פורום מטכ"ל התקיים במסגרת שיחת וידאו מ-12 מוקדים.

 

הערכות צה
הסבת מכשירי הנשמה לטובת חולי קורונה(צילום: דובר צה"ל)

הערכות צה
מערך הסעות נפרד לחיילים(צילום: דובר צה"ל)

בעקבות הידוק ההנחיות לציבור, צה"ל ערך נוהל קרב עם המשטרה למקרה של סגר - ותיאם עימה את הפיקוד והשליטה במקרה שבו יידרש לעזור. הצבא נערך לסייע למתקני בדיקות ה"דרייב אין" עם מכוניות שיניידו את ערכות הבדיקה, וכוחות רפואיים של צה"ל, בהם גם חובשים, יתגברו את מערכת הבריאות הציבורית. כמו כן, למקרה שיתבקש, צה"ל יכשיר שני גדודי אב"כ לטובת טיהור אזורים נגועים בקורונה, יסייע לאזרחים ותיקים ואוכלוסיות חלשות בשיתוף הרשויות המקומיות, ויספק קווי אספקה פנים וחוץ-ארציים.

 

היחידות טכנולוגיות הופעלו בימים האחרונים לעבודה על פיתוחים בריאותיים, בהם הסבת מכשירי הנשמה ביתיים לחולי קורונה, ייצור מסכות מגן לצוותים רפואיים, מיגון כלי רכב שעוסקים בפינוי חולים מפני הנגיף ואפליקציה שתשמש את חיל הרפואה לניהול הבדיקות.

 

עבור ילדי סגלי הרפואה, צה"ל הקצה מאות מורות חיילות וחיילים במסלול בני גרעין נח"ל עבור סיוע למערכת הבריאות. הצבא יפתח לפחות 20 שמרטפיות ברחבי הארץ, הראשונה שבהן תהיה בבית החולים תל השומר, ושם יועברו שיעורים והדרכות לילדי הסגלים.

 

גם בתוך הצבא ההנחיות למניעת הידבקות מתהדקות. מבקר צה"ל ערך ביקורת השבוע ב-40 בסיסים בנושא ועד כה שוחחרו הביתה אלפי חיילים שפחות חיוניים. 

 

 

 

 

ש

 

נכון להערב, עשרה חיילים חולי קורונה מאושפזים ו-5,600 חיילים נמצאים בבידוד, בהם אנשי קבע ועובדי צה"ל. כפר הנופש באשקלון הוסב למרכז אשפוז לחיילים חולים באורח קל כדי להוריד לחץ ממערכת הבריאות האזרחית. בצה"ל מהדקים את מימוש ההנחיות כדי למנוע התקהלויות שנראו בתחילת השבוע. בצה"ל עורכים ביקורות כל העת ומבקר צה"ל ערך ביקורת השבוע ב-40 בסיסים בנושא. עד כה שוחררו הביתה אלפי חיילים שפחות חיוניים.

 

בצה"ל עברו ל"שיטת הקפסולה": שתי משמרות מבודלות זו מזו כמו בטייסות - מבלי שהצוות המלא יפגוש את מחליפו. גם נסיעות החיילים בתחבורה הציבורית צומצמו מאוד. צה"ל הקים מערך הסעים פנים צבאי שבו הוגבלה כמות הנוסעים באוטובוס ל-25 חיילים, כאשר חייל אחד יושב בכל זוג מושבים ובצורה מוצלבת. 

  

גיוסי מחזור מרץ יימשכו גם ביום ראשון הקרוב עם מחזורי גולני וגבעתי עם התאמות ושינויים בבסיסים. בצבא עוברים משבוע הבא לגיוס בחמישה מוקדים במקום רק בבקו"ם: בכפר הירוק, באתר ההנצחה של אגף התקשוב ביהוד, בלטרון, במקווה ישראל ובבקו"ם.

 

בנוסף נפתח מוקד של מד"א בפיקוד העורף על-מנת לתת מענה לציבור כולו, ובפורטל החירום שצה"ל פתח בעברית, ערבית, אמהרית ורוסית יחד עם מערך ההסברה הלאומי עם רוכזו כלל ההנחיות לציבור בנוסף למוקד 104 שפיקוד העורף פתח לציבור. בבתי המלון עבור חולי הקורונה שצה"ל פתח בתל אביב ובירושלים נקלטו עד כה 115 חולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים