שתף קטע נבחר

המחלוקות בדרך לאחדות: משך כהונת נתניהו ותיק המשפטים

בכחול לבן מכחישים כל התקדמות במגעים להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, ברקע המחלוקות על אי-הקמת ועדות הכנסת: "זה משבר גדול לאזרחים". בליכוד דורשים שנתיים לנתניהו, בכחול לבן מתנגדים. במקביל, מציעים במפלגת השלטון ממשלה שוויונית, גם אם כחול לבן תפורק

  (צילום: shutterstock, טל שחר)
בנימין נתניהו ובני גנץ. אין התקדמות(צילום: shutterstock, טל שחר)

על רקע הזעם הגדול בכחול לבן על התנהלות הליכוד בימים האחרונים בכל הנוגע לסגירת הכנסת, מכחישים הערב (יום ה') במפלגה כי יש התקרבות במגעים או שהסיכויים לאחדות גדלים.

 

"המגעים עם צוות המו"מ של הליכוד הופסקו הערב", נמסר מהמפלגה. "היום לא התקיימה פגישה ובניגוד לפרסומים אין שום סיכומים. מה שאנחנו רואים לאורך היום הוא ספינים ציניים בזמן משבר גדול וקשה לאזרחי ישראל. בשבוע הבא הליכוד יקבל כנסת מתפקדת למען אזרחי ישראל".

 

 

מאז אתמול לא התקיימו מגעים בין הצדדים למעט שיחות טלפון שלא הובילו להתקדמות דרמטית.

 

על השולחן נמצא תיק המשפטים, אותו בכחול לבן מבקשים להעביר מידי הליכוד. במסגרת דרישת המפלגה עלתה בין היתר אפשרות למינוי חיצוני. עם זאת, לדברי גורמים פוליטיים, השאלה סביב הדמות שתכהן בתפקיד כזה היא הקריטית.

אמיר אוחנה (צילום: אבי מועלם )
בכחול לבן מתנגדים להמשך כהונתו. אמיר אוחנה(צילום: אבי מועלם )

סלע מחלוקת נוסף בין הצדדים הוא משך הכהונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשך הכהונה של גנץ ברוטציה. בליכוד התעקשו תחילה על שנתיים לנתניהו ולאחר מכן על עיגון רוטציה בחקיקה. במסגרת השיחות הגיעו הצדדים גם להצעה שעמדה על כהונה של כשנה וחצי של נתניהו, אולם גם הצעה זו לא הביאה להסכמה בין הצדדים.

 

בכירים בכחול לבן ובליכוד מעריכים שהיומיים הקרובים הם קריטיים להמשך ובמהלכם תתקבל הכרעה לכאן או לכאן גורמים בליכוד אומרים כי הדברים תלויים בהסכמה של גנץ לשלם את המחיר ולצאת למהלך, למרות המחירים הכבדים שהוא עשוי לגבות, ובהם אפשרות גם לפירוק כחול לבן. בליכוד מציעים לגנץ בכל אופן ממשלה שוויונית, בלי קשר לכמה חברי כנסת יעמדו מאחוריו.

 

בתוך כך, יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, אמר כי "זה היום השלישי ברציפות שישראל היא לא דמוקרטיה. כבר שלושה ימים אין רשות מחוקקת, רשות שופטת, יו"ר הכנסת לא נבחר וגם ראש הממשלה. הנחת העבודה של נתניהו שנתרגל. יש מצב חירום, יש קורנה, כולם חושבים על דברים אחרים, נתרגל לא לחיות בדמוקרטיה".

ראובן ריבלין (צילום: לע
הנשיא ריבלין קרא לצדדים: פתחו את הכנסת(צילום: לע"מ )

"לא נתרגל!", הוסיף לפיד. "בכל ההיסטוריה האנושית דמוקרטיות נהרסו כשהיו מצבי חירום. גם במצב חירום ישראל צריכה להמשיך להיות מה שהיא ואנחנו לא ניתן לנתניהו להרוס את הדמוקרטיה הישראלית. היום הגשנו בג"ץ. אנחנו נלך מבית המשפט לכנסת, נפתח אותה ונחזור לעבוד".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין קיים שיחות טלפוניות במהלך היום עם ראשי כחול לבן ועם השר יריב לוין, בנוגע לסגירת הכנסת. הוא הזהיר את הצדדים מפני הפיכת הכנסת לבת ערובה של המו"מ הקואליציוני וביקש מהם לחתור לכינוסה המיידי, בלי קשר לשיח בין הצדדים. "קדמו את השיח ביניכם במקביל להבטחת תפקודה התקין והשוטף של הכנסת", אמר ריבלין. "פתיחתה חשובה לאזרחי ישראל בתקופת משבר זו עוד יותר מתמיד".

 

ההצעה לפתיחת הכנסת – והסירוב

אחרי העימות בכנסת וההפגנות נגד סגירתה, העביר הליכוד היום מתווה חדש לכחול לבן להקמת הוועדות בשבוע הבא. בכחול לבן דחו את ההצעה והבהירו כי ביום שני תועלה להצבעה הצעה להקמת ועדה מסדרת בהרכב של 17 חברים.

 

על פי ההצעה שהציג יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר ליו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן יוקמו בשלב הראשון ועדה מסדרת, ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וגם ועדת קורונה. עוד הציע ח"כ זוהר בשיחה עם ניסנקורן כי הליכוד מוכן לאפשר רוב בוועדה המסדרת לכחול לבן אולם בתנאי שיתחייבו שלא יעבירו חוקים פוליטיים (בפרט כאלה הנוגעים לנתניהו).

מיקי זוהר ואבי ניסנקורן (צילום: אלכס קולומויסקי)
בכחול לבן סירבו להצעת הליכוד. זוהר וניסנקורן(צילום: אלכס קולומויסקי)

כחול לבן, לפי ההצעה, תקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון ואת ראשות ועדת הקורונה כולל מפתח ייצוג לסיעות שישקף את הרוב של כחול לבן בכנסת. בראשות ועדת הכספים יישאר לעמוד ח"כ משה גפני מיהדות התורה אולם לכחול לבן יהיה שם רוב. באשר לוועדה המסדרת, הציעו בליכוד להעניק את ראשות הוועדה לניסנקורן אולם המפתח לייצוג הסיעות בוועדה ייקבע כך שלגושים יש תיקו בוועדה. בכחול לבן, כאמור, דחו את המתווה.

 

הליכוד פרסם תגובה חריפה במיוחד בעקבות הדחייה, וכינה את גיבוש הסיעות במחנה השמאל סביב כחול לבן "רוב דורסני". במפלגה טענו כי "בשעה שראש הממשלה נלחם בקורונה מסביב לשעון, כחול לבן שקועים בעסקנות קטנונית שמשחיתה את הדמוקרטיה באופן חסר תקדים. מעולם לא החליטו על הוועדה המסדרת בכנסת ללא הסכמה. בפעם הראשונה בתולדות המדינה, כחול לבן באים ברוב דורסני שנשען על תומכי טרור ורוצים לאנוס את הרכב הוועדה.

 

"בתמיכת המשותפת ובל"ד, הם מתכוונים להעביר חוקים אנטי-דמוקרטיים שימנעו מראש הממשלה נתניהו, הקברניט העומד על הסיפון בזמן סופת הקורונה, להתמודד על ראשות הממשלה. אין חוק אנטי-דמוקרטי כזה אפילו באיראן. זהו טירוף מערכות. במקום העסקנות הקטנונית של כחול לבן, יו"ר הכנסת הציע הצעה הוגנת, לערוך בחירות לוועדות הכנסת ביום שני הקרוב. כחול לבן יקבלו את ראשות ועדת הקורונה וראשות ועדת חוץ וביטחון, ואנחנו נקבל את ראשות ועדת הכספים. זוהי הדרך להתקדם. כולם נכנסים יחד תחת האלונקה ומפסיקים את האשמות השווא נגדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: רויטרס
מומלצים