שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

למי מותר לצאת? כמה נוסעים במכונית? המדריך לתקנות החירום

הממשלה אישרה את תקנות החירום החדשות שיגבילו את היציאה מהבתים ותטיל מאסר או קנס על מי שיפתח בית עסק ללא אישור. כמה לקוחות מותר לקבל בכל קופה במרכול בזמן נתון ומה הקנסות על הפרת תקנות הבידוד וההתקהלות? שאלות ותשובות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (ה') על תקנות חירום חדשות שיהפכו את הנחיות משרד הבריאות למחייבות ויגבילו את התנועה ברחבי המדינה. התקנות אושרו בלילה על-ידי הממשלה. למי מותר לצאת מהבית? אילו מקומות יהיו פתוחים? ומה העונש למי שיפר את התקנות?

 

הנחיות משרד הבריאות ( )
הנחיות משרד הבריאות

 

קונים עם מסכות שוק מחנה יהודה ירושלים נגיף קורונה (צילום: EPA)
מותר לצאת מהבית כדי להצטייד במוצרי מזון ותרופות. קונים בשוק מחנה יהודה בירושלים(צילום: EPA)

"הממשלה אישרה הלילה פה אחד, בישיבת ממשלה טלפונית, תקנות לשעת חירום לצמצום התנועה של האוכלוסייה בישראל כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה", נאמר בהודעה. "במסגרת התקנות צומצמו והוגבלו הפעילויות במרחב הציבורי ונקבעו הגבלות על פעילויות המסחר, הבילוי והפנאי לתקופה של שבעה ימים. משרד הבריאות יפיץ הנחיות מפורטות לגבי הפעילות במקומות המסחר והשווקים. הודגש כי זכות ההפגנה תישמר, ובלבד שישמרו תקנות והנחיות משרד הבריאות כפי שחלות על כלל הפעילויות".

 

התקנות שאושרו בממשלה

תקנות לשעת חירום לגבי בתי המשפט

תקנות לשעת חירום לגבי בתי הסוהר

 

 

מה משמעות התקנות?

ההנחיות החדשות מגבילות את התנועה ברחבי המדינה, אך עם זאת יש הרבה החרגות ולא מדובר בסגר מלא על האוכלוסייה. מדובר למעשה בהנחיות שפרסם משרד הבריאות בימים האחרונים שכעת מעוגנות וניתן יהיה לאכוף אותן. התקנות החדשות שהוטלו על הציבור יהיו תקפות נכון לעכשיו לשבוע, אך ייתכן שיאריכו אותן בהתאם להערכות מצב שייערכו. התקנות שהוטלו על העסקים יימשכו עד ל-20 באפריל.

 

למי מותר לצאת מהבית? ולאן?

לפי התקנות החדשות, אין לצאת ממקום המגורים למרחב הציבורי, אלא אם כן מדובר ביציאה לטובת אחת הפעולות או המטרות הבאות: הגעה של עובד למקום עבודה וחזרה ממנו, הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים.

 

כמו כן, מותר לצאת מהבית לשם קבלת שירות רפואי, תרומת דם, הפגנה, פעילות ספורט לא מאורגנת של עד חמישה אנשים ויציאה לטקס דתי, כולל חתונה, לוויה או תפילה.

 

בנוסף, התקנות החדשות מאפשרות יציאה של יחיד או של אנשים שגרים באותו מקום למשך זמן קצר ולאתר שקרוב למקום המגורים. הותרה גם יציאה לצורך חיוני שלא פורט במפורש בתקנות.

 

"מדובר בצעד שלא היה כמותו מאז הקמת המדינה", אמר נתניהו."אבל מגפת הקורונה לא היתה כמוה מאז הקמת המדינה וב-100 שנים האחרונות".

 

 

מה כללי ההתנהגות למי שיוצא מהבית?

מי שיוצא מהבית בהתאם לתקנות החדשות צריך לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם. בני משפחה שיוצאים יחד מהבית יכולים ללכת ביחד.

 

בנסיעה ברכב פרטי יהיו עד שני נוסעים באותו הרכב, למעט אם מדובר בבני משפחה אחת או באנשים שגרים יחד באותו המקום. התקנה הזאת לא חלה על נסיעת עובד שמועסק במקום עבודה חיוני.

 

אילו חנויות יהיו פתוחות? ואילו עסקים ייסגרו?

לפי התקנות, חל איסור על פתיחת קניונים ומרכזי קניות עם יותר מעשר חניות או שהשטח הכולל של החנויות במתחם עולה על 3,000 מ"ר, למעט מקום למכירת מזון, בית מרקחת או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה.

 

בנוסף מופיעה רשימה ארוכה של מקומות שנאסר על פתיחתם: דיסקוטק, בר, פאב, אולמות אירועים, מכוני כושר, בריכות שחייה, פארקי מים, גני חיות, ספארי, פינות חי, בתי מרחץ, בתי קולנוע, תיאטראות, ספריות, מוזיאונים ומוסדות תרבות אחרים, פארקי שעשועים, לונה פארק, עסק לטיפול לא-רפואי בגוף האדם, מקומות לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, שמורת טבע, גן לאומי, אתר מורשת ומקום שיש בו אטרקציה תיירותית.

 

מה ההנחיות לעסקים שנפתחו? האם יהיו משלוחים?

בתי אוכל, כולל חדרי אוכל במלונות, יוכלו למכור מזון בתנאי שהאכילה תהיה מחוץ לבית העסק. שירותי משלוחים והובלה של מוצרים יימשכו ולפי התקנות החדשות יש להשאיר את המשלוח סמוך לפתח בית המגורים, ומחוצה לו.

סימון קווים בכדי לשמור על מרחק  בשדרות רוטשילד ()
חובה לסמן מקומות עמידה בתור ברווח של 2 מטר בין האנשים

הסופרים בתל אביב: האם שומרים על מרחק של שני מטרים בתורים בעקבות התפשטות הקורונה (צילום: מוטי קמחי)
גם בסופרים צריך לשמור על מרחק של שני מטרים(צילום: מוטי קמחי)

מסעדות, בתי מרקחת וחנויות למכירת מוצרי היגיינה צריכים להקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים בין האנשים, לרבות בתורים, ובכל מקום שבו יש תור צריך לסמן מקומות עמידה. כמו כן, יש לווסת ככל הניתן את כניסת המבקרים.

 

בשאר החנויות שהותרה פתיחתן התקנות החדשות מגבילות את כמות הלקוחות שיכולים להיכנס אליהן. לפי התקנות, צריך שיהיה יחס של ארבעה לקוחות בחנות על כל קופה פעילה. כמו כן, יש לשמור על מרווחים של שני מטרים בין הלקוחות ולסמן מקומות לעמידה סמוך לקופות ובכל מקום שיש בו תור.

לא ממש שומרים על מרחק בסופר בשדרות (צילום: רועי עידן)
כמות הלקוחות שמותר להכניס לחנות - 4 על כל קופה פעילה(צילום: רועי עידן)

חיפה (צילום: שמיר אלבז)
(צילום: שמיר אלבז)

 

איך יאכפו את התקנות? מה העונש שלהן?

בעל עסק שיפתח את החנות למרות שלא קיבל לכך אישור עלול לקבל מאסר של חצי שנה או קנס. במשטרה אמרו אמש כי מי שיפר את הבידוד ייקנס ב-5,000 שקלים ומי שיפר את התקנה נגד התקהלות ייקנס ב-3,000 שקלים. במשטרה הבהירו כי לא יהיו מחסומים. "אנחנו לא נדע באמת אם אדם הולך למקום חיוני או לא", הודו במשטרה לנוכח ההנחיה שלא לאפשר לאנשים לצאת מהבית. המשטרה מתכוונת בעיקר להתריע בפני הציבור וחלק מהעשייה תהיה מול בתי עסק.

 

"זו הנחיה מחייבת שתיאכף על ידי גורמי האכיפה", אמר נתניהו. "אני מבקש שהאנשים יאכפו אותם קודם כל בעצמכם. כן, יש משטרה, יש חובה, אבל אני מבקש קודם כל את החובה וההכרה הפנימית שכל אחד ואחד מכם צריך לאמץ".

 

איך אפשר לדעת אם אני חייב להישאר בבידוד?

לפי שעה נמשך השימוש בטכנולוגיה של השב"כ לאיתור אנשים ששהו בקרבת חולי קורונה. אותם אנשים יקבלו הודעות לטלפונים הניידים שלהם המורות להם להיכנס לבידוד ביתי. בשל כך משרד הבריאות הפסיק לפרסם מידע מפורט אודות החקירות האפידמיולוגיות ואת המסלולים של החולים השונים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

 

מה עם השימוש באמצעים טכנולוגיים?

בג"ץ קבע אמש כי השימוש באמצעים הטכנולוגיים המיוחדים יהיה אך ורק לצורך איתור מי ששהו בסביבת חולי קורונה. עם זאת, השופטים הוציאו צו ביניים שאוסר על שימוש בסמכויות שהוקנו למשטרה מכוח התקנות עד להקמת ועדה בכנסת בנושא.

 

צו הביניים שהוציא בג"ץ קובע כי ככל שעד יום שלישי בשעה 12:00 לא יוקמו ועדות לפיקוח פרלמנטרי על התקנות, לא ניתן יהיה לעשות כל שימוש בסמכויות שהן מקנות, עד להחלטה אחרת.

 

איזה עוד תקנות יתווספו?

הממשלה צפויה לאשר תקנות מיוחדות בנוגע לבתי הדין למשמורת שדנים בהרחקתם של אנשים שנמצאים בישראל ללא אשרה. התקנות החדשות מאפשרות לערוך את הדיונים בעזרת אמצעים טכנולוגיים וללא התייצבות של האדם שנמצא במשמורת. בדברי ההסבר נכתב שהמטרה היא למנוע הפצה של נגיף הקורונה בבתי הדין. בנוסף, התקנות קובעות כי אם ניתן יש לאפשר למיוצג לערוך שיחה חסויה עם עורך דינו באותם האמצעים.


פורסם לראשונה 19/03/2020 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עם מסכות בשוק מחנה יהודה בירושלים
צילום: EPA
מומלצים