שתף קטע נבחר

עמיר פלג

דוקטורים לאינטרסים / עמיר פלג

משה חוגג מרגיע, יואב כץ יוצא למלחמת עולם, אבי לוזון שובר את הקרח - כך נאבקים ראשי הקבוצות בנגיף שהשבית את הכדורגל. וגם: פרופ' פייגנבוים לא מאמין לפרופ' סדצקי ולוחץ על הדוושה

לפני עשרה ימים, כשמספר הנדבקים בקורונה עלה ל־70 ומשרד הבריאות הורה לא לקיים אירועים של יותר מ־2,000 איש, פנה לציבור חוקר בעל שם (שמח), ולעג למומחי הרפואה.

 

 "כמה נתונים מתחילת השנה", כתב בעמוד הפייסבוק שלו משה חוגג, ונקב במספרים מפחידים של מיליוני אנשים ברחבי תבל שמתו ממחלות קשות, מרעב, מהתאבדות וכיו"ב אסונות לא עלינו. ואז הגיעו האנטיתזה ומוסר ההשכל: רק "4,269 אנשים מתו מקורונה. בישראל יש חולה 1 בודד במצב קשה, 0 מתים, ועל כל מיליון תושבים יש 9 חולים. פרופורציה אנשים, פרופורציה".

 

משה חוגג, יואב כץ ואבי לוזון (איור: ליאו אטלמן)
משה חוגג, יואב כץ ואבי לוזון(איור: ליאו אטלמן)

 

אז נכון, קשה לומר שהד"ר לאפידמיולוגיה לא התמודד בשנה וחצי האחרונות עם כמה מחלות זיהומיות, אבל הרקע לדברים שקוף למדי. בעלי בית"ר ירושלים חלם למלא את טדי עוד שלוש פעמים לפחות העונה, וממש לפני שביקש מהאומה להירגע, גרם הנגיף גם למפולת קיצונית בשוק המטבעות הדיגיטליים שבו הוא מושקע.

 

כלומר, הקריאה לפרופורציה ולנורמליזציה לא נשענה על ממצאים מדעיים, אלא על רקע המפגש המדאיג בין עולם העסקים ועולם הכדורגל לבין הסוכן החשאי מהעולם הבא.

 

חפשו באנטארקטיקה

ניווט הווירוס בהתאם לאינטרסים איננו פטנט של פוליטיקאים, ואפילו השפוט ההוא שהחליט להשבית שופטים, יכול עדיין ללמוד מאנשי הכדורגל שלנו. כמו למשל אבי לוזון, שעם כל הכבוד לקורונה, עוד לא נולד הנגיף שימנע מקבוצתו לחזור לליגת העל. "יש כל מיני אינטרסנטים, כמו אחד שחושב שאולי זה ייתן לו אפשרות לא לרדת ליגה", רמז לוזון על בעלי הפועל רעננה שקרא להקפיא את הליגות, והכריז: "צריך לגמור את הליגה כמה שיותר מהר, גם בלי קהל". ברור, לו הרי אין אינטרסים, והוא אפילו מוכן לוותר על רבבות האוהדים של מכבי פ"ת.

 

כדי לחזק את עמדתו, לוזון גם הציג את ההיגיון של ראשי אופ"א במאבק מול הנגיף (כשליגת האלופות עדיין שוחקה): "הם לא הולכים ראש בקיר. הם אומרים ‘בלי קהל? אין בעיה’. אם היה להם איזה מקום נקי, נגיד אנטארקטיקה, הם היו אומרים ‘המשחק יתקיים באנטארקטיקה’”... רעיון מבריק. גם לשחק, וגם להקפיא את הליגה.

 

אבי לוזון (צילום: עוז מועלם)
גם לשחק וגם להקפיא הליגה. אבי לוזון(צילום: עוז מועלם)

 

שלשום, כשהמספרים נסקו והסגר כבר עמד בפתח, יצא מבידוד גם הוגה הדעות הדו־לשוני יואב כץ. הבעלים של הפועל חיפה הודיע על הוצאת כל שחקני ועובדי המועדון לחופשה ללא תשלום, ושילב בן היסטוריה להיסטריה. "מדברים על 2.5 מיליון מתים באיראן. זה יכול להיות כמו מלחמת העולם השנייה, אם לא יותר גרוע", אמר פילדמרשל כץ, והזכיר גם את מלחמת העולם הראשונה ומלחמת השחרור.

 

כל אלה נועדו כמובן להצדיק את החלת החל"ת. בימים כתיקונם, סגר על כביש 6 עשוי היה להספיק מבחינתו.

 

געגועים להירושימה

וכשהעולם כולו נרשם בעל־כורחו לעונה חדשה של "הישרדות", מה יותר מרגיע מלשמוע מומחה לריאליטי, שלא תמיד מחובר למציאות. "בוא'נה זה אפילו יותר גרוע מאטום, הייתי מעדיף מלחמה נגד איראן ולא את החיידק הזה", הודיע שלשום שייע פייגנבוים, ואף התייחס לאבחנתה של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, שאמרה: "אין בישראל עשרות אלפי חולים בקורונה".

 

שייע פייגנבוים (צילום: אבי רוקח)
לא מחובר למציאות. שייע פייגנבוים(צילום: אבי רוקח)

 

"איך היא יכולה לדעת?" זעם פרופ' פייגנבוים. “יש אלפים שזה דוגר אצלם. האנשים שבאמת צריכים לדווח, מבוהלים ממה שהולך מסביב בחוץ. הם לא רוצים להבהיל אותנו יותר מדי. יש הרבה מאוד של אלפים". ואיך הוא עצמו מתמודד? "אני לא טיפוס שמסוגל לשבת בבית דקה", העיד על עצמו שייע. "אני נכנס לאוטו, ואם אני נוסע, אני לא יודע לאן אני נוסע".

 

או, סוף־סוף מצאנו פרשן נטול פניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: ליאו אטלמן
חוגג, כץ, לוזון
איור: ליאו אטלמן
מומלצים