שתף קטע נבחר

בניגוד להודעות משרד הבריאות: מעבדות הקורונה עובדות במתכונת שבת

המעבדה המרכזית של חיפה ממתינה עוד מיום רביעי לאישור עבודה בשבת, ובשאר המעבדות הפזורות ברחבי הארץ ממשיכים לעבוד במתכונת מצומצמת. "אנחנו קורסים, אם יש דרישה ליותר בדיקות, צריך יותר תורנים". מנכ"ל המשרד: "עובדים 7 ימים בשבוע"

  

 

משרד הבריאות טען כי המעבדות שבודקות את דגימות הקורונה פועלות במתכונת חירום של 24 שעות ביממה גם בסוף השבוע - אולם המצב בשטח אינו דומה להצהרות.

 

הקמה של מחלקה חדשה לטיפול בחולי קורונה בבית חולים איכילוב בתל אביב (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

ברחבי הארץ פועלות 20 מעבדות שהוכשרו לגילוי הנגיף, ובמהלך סוף השבוע הן עובדות במתכונת שבת מצומצמת. המעבדה המרכזית של מחוז חיפה למשל, שמסוגלת לערוך 330 דגימות מדי יום, ממתינה עוד מיום רביעי לאישור של משרד הבריאות לפעול בשישי ובשבת.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

 אינפו קורונה בישראל תמונת מצב ()

 

המעבדה בבית החולים תל השומר, שהיה הראשון לקלוט חולי קורונה בישראל, עובדת בסוף השבוע מ-07:00 ועד 20:00, מעבדת עתידים שברמת החייל עובדת בין 17:00-08:00, ומעבדת סורוקה עובדת בין 16:00-08:00. כך גם מעבדות נוספות הממוקמות בבתי החולים השונים בארץ עובדות במתכונת שבת עם כוח אדם מועט על מנת לשרת את צרכי בית החולים.

 

עמדת הסדיקה בדרייב אין (צילום: מוטי קמחי )
הקמת הדרייב אין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

יו"ר הסתדרות הביוכימאים והמיקרוביולוגים, אסתר אדמון, טענה כי אם המדינה מעוניינת בהרחבת מערך הבדיקות - עליה לאשר את הגידול במשמרות במעבדות. "עכשיו עם הדרייב אין מגיעות דגימות במסות, כל מי שבא לוקחים לו דגימה. הכמות תגדל בהרבה", טענה. לדבריה, משרד האוצר מסכים למהלך, אך משרד הבריאות אומר שאין בכך צורך.

 

אדמון הוסיפה כי "מדובר בחשבון פשוט. למשמרת יש תפוקה מסוימת, ואם ישנה דרישה ל-2,000 בדיקות או יותר ביום אחד, צריך להרחיב את מעגל המעבדות. צריך לספק יותר תורנים". המכשיר שמבצע את הבדיקות, לטענתה, יכול לספר 200 דגימות בכל פעם. "לצערי, אין לנו את המחשבים הגדולים שמוציאים אלפי דגימות בבת אחת".

 

 

 

 

ש

 

"אנחנו בשעת מצוקה", אמרה אדמון. "האנשים האלה לא נחים לרגע. צריך להכניס עוד צוותים, להרחיב את הפעילות ולחלק את הפעילות לאורך כל שעות היממה במקום לדחוף את כל העומס לשתי משמרות. אנחנו קורסים".

 

עמדת הסדיקה בדרייב אין (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

לאור הביקורת, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כתב הערב בחשבון הטוויטר שלו כי "משרד הבריאות יבדוק כמה שצריך ולפי מה שצריך. זה אירוע אזרחי ויש למערכת מספיק יכולת לבצע כמה בדיקות שנדרש. לצד זאת, מכיוון שבסוף יש שיעור ניכר מהאנשים שנדבקים במחלה ולא מראים סימפטומים וספק אם ניתן לאתר אותם בבדיקות, צעדי הריחוק החברתי יימשכו, לצד תכנון החזרה לפעילות של המשק".

 

כארבע שעות לאחר מכן עדכן בר סימן טוב בטוויטר: "המעבדות פתוחות בשבת. לוקחים בדיקות ונותנים תשובות גם בשבת. בדקות אלה אנשים מקבלים תשובות. כולנו עובדים 7 ימים בשבוע".

 

לעומת זאת, המחסור במטושים שהתריעו עליו לא פעם, צפוי להיפתר בקרוב. משרד הבריאות אישר היום ייצור מקומי של מטושים על-ידי חברת "נובה מד" בירושלים. היקף הייצור יעמוד בשלב הראשוני על 5,000 מטושים, ומנכ"ל משרד הבריאות הורה שלא להסתפק בכך - ולפעול לאיתור מקורות ייצור נוספים לערכות בדיקה.

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כתב כי "העובדה שמשרד הבריאות אינו מאפשר למעבדות לגילוי נגיף הקורונה לפעול בשבת, זו שערורייה. כנראה שליצמן שכח כלל חשוב בהלכה היהודית: פיקוח נפש דוחה שבת, או שבשבילו נגיף הקורונה אינו מסכן חיים. ליצמן חייב להחליט האם הוא שר הבריאות או משגיח הכשרות הלאומי".

 

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, פנה למנכ"ל משרד הבריאות בדרישה שיאשרו למעבדות לעבוד בשבת. "על משרד הבריאות לאפשר פעילות מלאה לעובדי המעבדות גם בסופי השבוע", אמר הורוביץ. "הנגיף לא שומר שבת. מדובר בחיי אדם. עובדי המעבדות מבינים את כובד האחריות שעל כתפיהם בשעת המשבר, אבל החלטה פוליטית חסרת אחריות מעכבת את עבודתם".

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דגימות הקורונה ב"דרייב אין"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים