שתף קטע נבחר

מי ינהל את משבר הקורונה? הקרב בין משרד הביטחון למשרד הבריאות

בכירים במשרד הבריאות טוענים כי אנשי משרד הביטחון מנסים להשתלט על ניהול החלק הרפואי במשבר ללא כל ידע מקצועי. מנגד, טוענים במערכת הביטחון כי הם היחידים שמחזיקים ביכולת לנהל משבר בסדר גודל שכזה

יעקב ליצמן נפתלי בנט (צילום: עמית שאבי, מוטי קמחי)
יעקב ליצמן ונפתלי בנט(צילום: עמית שאבי, מוטי קמחי)

בזמן המשבר הגדול ביותר שמנוהל כרגע בארץ ובעולם, משרדי הביטחון והבריאות מנהלים קרב סמכויות על ניהול משבר הקורונה.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

לטענת בכירים במשרד הבריאות, אנשי משרד הביטחון מנסים להשתלט על ניהול החלק הרפואי של המשבר, ללא ידע מקצועי בתחום. גורם במשרד הביטחון טען שלשום (ה') כי "משרד הביטחון הוא היחיד בישראל שיודע לתפעל את המשק בצורה אפקטיבית במצב חירום. יש לנו את העוצמה ואת האנשים לעשות זאת, בשיתוף משרד הבריאות. חייבים לשלב ידיים כדי לנצח את הנגיף".

עמדת הסדיקה בדרייב אין (צילום: מוטי קמחי )
מתחם הבדיקות בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

"מלונות הקורונה הם רק חלק מהצעדים שננקטו", אמרו השבוע בכירים במערכת הביטחון ל-ynet. "בלי לחכות לאישורים של משרד הבריאות או הדרגים האחרים. אנחנו פועלים מתוך הסתכלות מה יהיה בעוד שבוע, ולא מה שיהיה מחר בבוקר". לדבריהם, "צה"ל הוא הכלבויניק הלאומי של המבצע".

 

פקודת הטיפול במגיפות, שנכתבה אחרי מלחמת לבנון השנייה, קובעת כי בפרוץ מגיפה והופעת תחלואה משמעותית בישראל, המושכות עוברות לידיו של משרד הביטחון, שאחראי על כך שבמקביל לטיפול הרפואי בחולים תמשיך שגרת החיים בישראל להתנהל, ומפעלים חיוניים ימשיכו לפעול לצד אספקת מזון ותרופות סדירה.

 

 אינפו קורונה בישראל תמונת מצב ()

 

 

עד היום, מי שאחראי על ניהול משבר הקורונה הוא משרד הבריאות יחד עם אנשי המטה לביטחון לאומי. למרות שהניהול טרם הועבר באופן רשמי למשרד הביטחון, בשבוע האחרון הפך המשרד יותר ויותר מעורב במשבר - ובעקבות כך התפרסמה ביקורת מצד המשרד על אנשי משרד הבריאות.

 

בין הדברים שפורסמו היה המחסור הקיצוני בציוד, אולם לפי בכירים במערכת הבריאות משרד הביטחון מנסה להשתלט על תחומים רפואיים שאין לו בהם שום הבנה - ובדרך עושה טעויות רבות.

 

אמבולנסים עם חולי הקורונה מגיעים לדן פנורמה (צילום: יאיר שגיא)
מערכת הביטחון לא חיכתה לאישורים. מלון הקורונה(צילום: יאיר שגיא)

ההכנות לפתיחת מלונית ההבראה הראשונה לחולי הקורונה אשר במצב קל (צילום: דובר צה
ההכנות לפתיחת המלון עבור חולי הקורונה(צילום: דובר צה"ל)

בין השאר, כך נטען, פרסם משרד הבטחון מסמך למיגון המערכת נגד קורונה, שאינו עולה בקנה אחד עם המלצות משרד הבריאות בתחום ועם הציוד הקיים כיום במלאי.

 

בכיר במשרד הבריאות אמר שלשום כי "אנחנו מנהלים את האירוע מתחילתו. נקבל את עזרתו של משרד הבטחון בשמחה, אולם המשרד לא יכול לקבל החלטות אפידמיולוגיות יומיומיות ברמת השטח, משום שהדבר יוצר בלבול וחוסר אמינות. משרד הבריאות חייב להמשיך להוביל ולנהל את האירוע".

 

בניגוד אליו, גורם במערכת הביטחון טען כי רק משרד הביטחון יכול לנהל משבר בסדר גדול כזה גם על רקע שאינו צבאי. "למערכת הביטחון יש ניסיון רב ומוכח בניהול מצבי חירום ברמה הלאומית, גם כשאינם קשורים בתמרון כוחות, והוא היחיד שיכול לסנכרן את פעולת משרדי הממשלה השונים הנדרשת כעת. יש לנו את העוצמה ואת האנשים לפעול כך. אין לנו שום כוונה להחליף את משרד הבריאות, אלא לעבוד איתם בשיתוף פעולה".  

 

 

 


פורסם לראשונה 20/03/2020 22:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בדיקות הקורונה בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים