שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

רבים יצאו למרות ההגבלות; משרד הבריאות מזהיר: נחמיר את הצעדים

למרות שמספר החולים בישראל זינק ל-883 בני אדם, רבים התעלמו מהנחיות משרד הבריאות ויצאו לחופים ולפארקים. מנכ"ל משרד הבריאות מזהיר מהתפרצות משמעותית: "נא לחזור הביתה". עיריית תל אביב-יפו: "משרד הבריאות לא הורה לסגור פארקים, קוראים לציבור לגלות אחריות"

ביום שבו זינק מספר חולי הקורונה בישראל ב-178 והגיע ל-883 בני אדם רבים התעלמו מההגבלות שנקבעו ויצאו לחופים ולרחובות. משרד הבריאות קרא לאזרחים להישאר בבית, והזהיר כי "אם הציבור לא ייענה להנחיות לא יהיה מנוס מלהחמיר את הצעדים". בעולם ממשיכים לדווח על נתונים ההולכים ומחמירים, וגם בישראל נרשם מקרה המוות הראשון - אריה אבן, ניצול שואה בן 88 מירושלים.  

 

 
 

 

הפארק הלאומי רמת גן נגיף קורונה (צילום: אביבה רוזן)
הפארק הלאומי ברמת גן (צילום: אביבה רוזן)

תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
לא מקפידים על ההנחיות בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
רוכבים על אופניים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

אנשים מפרים את העוצר בחוף ()
אנשים הפרו את ההנחיות ויצאו לחופים

 

צילמתם סרטונים או תמונות? יש לכם מידע חשוב בענייני הקורונה? שלחו למייל האדום

 

"למרות השמש הישארו בבית!", נאמר בהודעת משרד הבריאות שהנחה את הציבור להישאר בבית, "מזג האוויר היפה הוא לא סיבה לצאת החוצה". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "אל תצאו מהבית. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית. אני מבקש מהציבור להישאר בבית, מי שיצא - נא לחזור הביתה".

 

על-פי העדכון ששלח מוקדם יותר משרד הבריאות, מצבם של 15 מהחולים מוגדר קשה, מצבם של 19 מוגדר בינוני. בין החולים שמצבם מוגדר קשה, יש שלושה שמצבם אנוש: קשישה בת 89 שמאושפזת בבית החולים הדסה עין כרם, קשישה בת 91 שמאושפזת בבית החולים וולפסון בחולון, וקשיש בן 82 שמאושפז בבית החולים השרון. זאת בנוסף לגבר בן 45 במצב קשה וללא מחלות רקע, שמאושפז בוולפסון.

התקהלות אנשים בפארק הירקון בתל אביב ()
מתקהלים בניגוד להנחיות באזור פארק הירקון בתל אביב
 

רויטל לוי מבת ים סיפרה ל-ynet כי רבים טיילו בחוץ למרות הנחיות משרד הבריאות: "מפחיד לראות את זה, ככה ממשיכים להידבק עוד ועוד אנשים, זה לא ייגמר ככה, אנחנו לא רוצים שיקרה פה מה שהיה באיטליה. נכון, זה קשה להיות בבית אבל זה מצב חירום. אנשים חושבים שהכול בסדר ולא מקפידים על ההנחיות, אולי צריך אפילו לדלל את היציאות מהבית לקניות, כי אנשים לא מבינים את המצב, חושבים שזה בסדר".

 

ע', תושבת הרצליה, אמרה: "נמאס כבר מחוסר האחריות והחשיבה שמדובר בחופש גדול. אנשים חושבים שהקורונה לא תגיע אליהם". היא מספרת שראתה התקהלות של 17 נערים מחוץ לביתה אבל שוטרי הסיור שהגיעו לא חילקו דו"חות, אלא כרזו להם להתפנות.

 אינפו קורונה בישראל תמונת מצב ()

6 ()
צוות אכיפה של משרד הבריאות והמשטרה בפעולה

הכנת מתקן אשפוז חולי קורונה בית חולים אסותא אשדוד (צילום: AFP)
נערכים לאשפוז בבית החולים אסותא באשדוד(צילום: AFP)

הכנת מתקן אשפוז חולי קורונה בית חולים אסותא אשדוד (צילום: AFP)
בבית החולים אסותא באשדוד(צילום: AFP)
 

משטרת ישראל ביצעה בסוף השבוע ביקורות על מנת לוודא שעסקים עובדים בהתאם לצו ואנשים שנמצאים בבידוד אכן לא מפירים אותו. במשטרת מחוז תל אביב אמרו: "לצערנו, עדיין אנחנו רואים שהציבור פשוט לא ממושמע ואנחנו רואים התקהלויות. שוטרים בניידות שעשו סיורים בערים ובפרט בתל אביב פיזרו התקהלויות וכרזו לאנשים לשוב לבתיהם. בהנחיות של משרד הבריאות אומרים בפירוש לא להגיע לפארקים".

 

במקרים מסוימים שוטרים רשמו דו"חות בגין הפרות חריגות בניגוד לצו. עד אתמול בצהריים נרשמו 17 דו"חות. בנוסף, עד כה נפתחו 117 תיקים פליליים הקשורים להפרות הבידוד, וכן נפתחו 18 חקירות נוספות בגין מקרים שונים של הפצת מידע כוזב. כמו כן, המשטרה סגרה 18 בתי עסק בגין הפרת ההנחיות באופן בוטה. יצויין גם כי מדי יום מבקרים השוטרים אלפי מחויבי בידוד כדי לוודא כי הם נשמעים להנחיות. עד כה הגיעו השוטרים לבתיהם של כ-12 אלף מחויבי בידוד ברחבי הארץ.

 

בהמשך לדיווחים על התקהלות והתגודדות במהלך השבת בפארקים ובחוף הים, שבה עיריית תל אביב-יפו והצהירה כי היא מצפה מכל הציבור לגלות אחריות אישית וציבורית ולהפסיק לאלתר כל התקהלות או יציאה מהבית שלא לצורך. "עיריית תל אביב-יפו פועלת לאורך כל משבר הקורונה על פי הנחיות משרד הבריאות. עד לרגע זה, המשרד טרם הוציא הנחיה המורה על סגירת פארקים אלא על פיזור התקהלויות בלבד. עוד טרם שהתקבלה הנחייה זו הורה ראש העירייה לפקחים ולצוותו הסיירת לביטחון עירוני סל״ע להפציר באנשים שלא להתקהל. בנוסף, העירייה ביצעה ניקיון וחיטוי ברוב הגינות בעיר ואת חלקן את חסמה עם סרט סימון".

 

פקחי עיריית רמת גן יצאו לפארקים וכרזו לאנשים: "בעקבות הנחיות משרד הבריאות חל איסור להיות בחוץ ללא צורך. נא להתפנות מהפארק".

 

ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן מזהיר שאם יימשך הזלזול בהוראות, יסגור לגמרי את הפארקים. "הפרות בוטות של הוראות החירום למניעת התפשטות הקורונה במהלך השבת בפארקים, בסופו של יום מסכנות את חיי כולנו. לאור העובדה שלעירייה אין סמכויות אכיפה למעט כריזה, פניתי אישית למפקד התחנה סגן-ניצב יאיר וייצנברג. הצגתי בפניו את הדברים וביקשתי להפעיל אכיפה מיידית". הוא אמר כי חוסר אחריות של הציבור בשילוב חוסר יכולת לאכוף לא יותיר ברירה אלא לסגור את הפארקים, "אנא הישמעו להוראות החירום. אנחנו מבינים לגמרי את הצורך להתאוורר אבל חובה לעשות זאת תוך הקפדה על הכללים מדובר בסכנת נפשות שלכם ושל כולנו בסופו של יום". 

 

משטרת ישראל קראה לציבור להישמע להנחיות ולהוראות משרד הבריאות, שכן אי קיומן משבש את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל. משטרת ישראל אמרה שתמשיך לסייע למשרד הבריאות במאמץ האכיפה למניעת התפשטות הנגיף ככל שידרש, במטרה לשמור על שלום הציבור ובריאותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביבה רוזן
הפארק הלאומי ברמת גן
צילום: אביבה רוזן
מומלצים