שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

שיחות וידאו ויום הולדת מהמרפסת: מחווה לסבתא ולסבא

ברקע ההנחיה להימנע ממגע עם הסבים והסבתות, משפחות רבות מנסות לשמור על קשר ולהמשיך לשמח את בני המשפחה המבוגרים. בטבריה חגגו לסבתא אסתר יום הולדת מהחלון, ובקיבוץ כפר סאלד עושים משלוחים לתושבים המבוגרים

 

 

אחת הגְּזֵרוֹת הקשות ביותר של נגיף הקורונה, כך נראה, היא הדרישה לניתוק בין הסבים והסבתות לבין הנכדים, הילדים ובני המשפחה האחרים. בשבועות האחרונים, לאור הדרישה הזו, המפגשים מתנהלים בעיקר באמצעות הטלפון, והגעגועים עזים. כדי לשמור על קשר בכל זאת ולשמח את הסבתות והסבים - רבים החליטו לפעול בצורות מקוריות.

יום הולדת 77 לסבתא אסתר אלמליח בטבריה ()
הנכדים חגגו 77 לסבתא אסתר בטבריה

עידו ורון שחר, מבית דגן, הגיעו הבוקר (שבת) עם אביהם, טל, לרמת השרון למפגש מרחוק עם סבתא איילה וסבא איציק. "הם ראו את הסבא והסבתא בפעם האחרונה ביום רביעי שעבר. הם דיברו איתם מהכביש למרפסת, בצעקות, וכולם מאוד התרגשו", סיפר טל. "נסענו להביא להם עוגה שאשתי הכינה, ואמרנו שנגיד שלום רחוק על הדרך. לא נאמר הרבה בפגישה, אבל זה היה מאוד עוצמתי".

 

הוא הוסיף כי "כל השבוע דיברנו בווידאו, ב-SMS, ושיחה כזו הפכה לחלק מהיום כי סבא וסבתא לבד בבית. היום החלטנו לעשות להם כיף, במסגרת ההגבלות, ולהביא הכי קרוב שאפשר את הילדים. גם אם זה רק ל-5 דקות".

עידו ורון שחר מבית דגן מדברים ברחוק עם הסבים איילה ואיציק מרמת השרון ()
עידו ורון שחר מדברים סבתא וסבא מרחוק

 

 

בטבריה, שם מתגוררת אסתר אלמליח בת ה-77, נרשמה חגיגת יום הולדת מיוחדת. הילדים והנכדים הגיעו לחגוג לסבתא אסתר יום הולדת ללא התקהלות אסורה. הסבתא הנרגשת יצאה אל המרפסת, והנכדים שהגיעו מכל רחבי הצפון שרו לה שירי יום הולדת. "אנחנו מדברים הרבה בטלפון, בוואטסאפ, היא איתנו בקבוצה המשפחתית", סיפר הנכד אור אלמליח.

 

"היא חיה כבר הרבה שנים לבד, אבל עכשיו הבדידות עוד יותר קשה כי אי אפשר לבקר אותה. בינתיים היא מספרת שרואה הרבה טלוויזיה, ומחוברת לאח הגדול. אנחנו מחבקים אותה המון מרחוק. החלטנו בכל זאת לחגוג לה את היום הולדת. כל אחד הכין משהו – בלונים, תמונות על קנבס, ממתקים, ובאנו לחגוג איתה", הוא הוסיף.

  

 

בני משפחתה של יהודית רייכבך, שמתגוררת בקריית שמונה, החליטו שלא ייתכן שהיא תהיה לבדה בערב שבת. "אנחנו, הילדים והנכדים, רגילים בכל ערב שבת להיות עם אמא. אנחנו כל היום מדברים בוואטסאפ, בווידאו, אבל יום שישי בערב זה משהו אחר", סיפרה הבת רווית.

 

"היה לנו שיר מוכן לכבודה, ממסיבה שעשינו לפני כמה שנים. הגענו אליה הביתה אבל לא התקרבנו, למרות שהיא סבתא מאוד מחבקת ומנשקת. שרנו לה, והיא הדליקה את נרות השבת, ושרנו ביחד שירי שבת. אנחנו משפחה שמתרגשת בקלות וככה זה היה גם הפעם".

בני נוער מקיבוץ כפר סאלדהתגייסו לסייע לקשישים ביישוב (צילום: מירי יציב )
משלוחים אל הבית. דרור ונבו בכפר סאלד(צילום: מירי יציב )
 

לצד זאת, הקשרים לא נשמרים רק בין הסבים והנכדים, אלא גם בין האוכלוסיות המבוגרות והצעירות בקהילה. בקיבוץ כפר סאלד שבאצבע הגליל, בני הנוער עושים שליחויות מהכלבו ומעבירים תרופות ודואר לאוכלוסייה המבוגרת.

 

מירי יציב, חברת הקיבוץ, סיפרה: "פתחנו ערוץ יוטיוב וסיירת של מתנדבים, כשכל פעם מישהו אחד, נכנס להסביר ולחבר את החברים שמתקשים. מכיוון שערוץ היוטיוב ישמש אותנו לתקשורת קהילתית, דרכו אנחנו מתכננים גם להעביר את טקס יום השואה וטקס יום הזיכרון לכל הקהילה שלנו".

 

דרור יבין ונבו ראובן בני ה-14, תושבי הקיבוץ, ציינו: "עוד לפני שהוטלו ההנחיות הנחרצות, כבר עם ההמלצות שמבוגרים לא יצאו מהבית, החלטנו ביחד עם מנהלת הקיבוץ וצוות החירום היישובי שאנחנו מתגייסים לעזרה לוותיקים בכל מה שצריך. הם מתקשרים לכלבו, שם מכינים להם את השקית עם המצרכים ואנחנו לוקחים את הדברים עם האופניים עד לפתח ביתם ביחד עם דברי הדואר. אנחנו אומנם צעירים, אבל הערבות ההדדית בקיבוץ שלנו כמו בקיבוצים האחרים טבועה בנו חזק, גם מי בדור ההורים והסבים שלנו. עכשיו זה התור שלנו לתת להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוגגים יום הולדת לסבתא אסתר אלמליח בטבריה
מומלצים