שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  "פועלים במרץ מול האוצר": האם כספי ההורים בגנים הפרטיים ייגבו?

  הגנים הפרטיים, שאליהם מגיעים ילדים בגילאי לידה עד שלוש, אינם פועלים בימים אלה בצל משבר הקורונה. הכספים עבור הפעלתם נגבו כבר בתחילת השנה, והורים קוראים לגננות להימנע מגביית התשלום. באיגוד הגנים מזהירים מקריסה ומאשימים את האוצר, אך מציעים פתרון

   

   

  על רקע משבר הקורונה והשבתת מערכת החינוך, מתמודדים בימים האחרונים הגנים הפרטיים, שאליהם מגיעים ילדים בגילאי לידה עד שלוש, עם שאלת גביית התשלומים של חודש אפריל. התשלומים מועברים מההורים למפעילי הגנים בתחילת השנה ונפדים מידי חודש עבור החודש הבא, אך על רקע המשבר הורים רבים ברחבי הארץ קוראים לגנים שלא לפדות את תשלום אפריל, מאחר שככל הנראה לא תתקיים בו פעילות. מנגד, בגנים מזהירים מפני קריסה של גנים רבים.

   

  על רקע קריאות ההורים, בגנים הפרטיים פרסמו אתמול מתווה לפתרון אפשרי למשבר. "לאחר ימים רבים של מחשבה משותפת שלנו עם הארגונים האחרים, עם ועדי הורי הגנים הארצי ופניות לגורמי האוצר והממשלה שלדאבוננו לא מספקים לנו תשובות, עולה כי מבחינה משפטית אנחנו צריכים למצוא פתרון של השבה כנגד ימים שבהם הגן לא פועל", נכתב בהודעת איגוד הגנים הפרטיים בישראל.

  כולנו רוצים את טובת הילדים (צילום: shutterstock)
  גן ילדים. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

  "עד חזרת המשק לפעולה כפי שיקבע בהחלטת הממשלה, אנו סבורים שהנכון ביותר הוא החזר ימים או כסף. חשוב לציין כי הדבר צריך להיעשות תוך שיתוף פעולה מלא והסכמה ביניכם לבין ההורים. החישוב של החזר הימים הוא תלוי גן וחוזה על פי לוח החופשות של כל גן וגן. חשוב לציין כי כל גן הוא עסק עצמאי שמקיים התקשרות בינו לבין לקוחותיו ועל כן אין פתרון אחד שנכון לכולם".

   

  כאמור, בארגון הציעו שתי אפשרויות. "בשלב זה הקפאת תשלום חודש אפריל", נכתב בהצעת האיגוד. "אפשרות שנייה היא גבייה רגילה של התשלומים וחישוב מניין הימים שיש להחזיר עד תום חג הפסח, ולהחזיר ימי עבודה בחודש אוגוסט ובימי מועדים שנותרו, כגון ל"ג בעומר, תשעה באב, אסרו חג שבועות לפי לוח החופשות של הגן, ואת יתרת הימים שלא הוחזרו, ניתן יהיה להשיב בהחזר כספי".

   

  עוד הוסיפו באיגוד כי "אנו ממשיכים לפעול במרץ אל מול האוצר, ומנהלים מאבק קשה לטובת הגנים, חשוב לנו לציין כי ההורים אינם שבויים שלנו , הם לקוחות שלנו ולכן חובה עלינו לשמר אותם".

  עו
  "מקווים שכל גן ימצא את הדרך לשתף פעולה". עו"ד אחז אגם

  "אנשים חייבים להבין שכל מה ששומעים בתקשורת בנוגע לאחוזי האבטלה הגבוהים, להורים שיושבים בבית ולמצוקת הילדים שחסרה להם תעסוקה - הכל מתנקז אלינו", אמרה ביום רביעי האחרון קרן אוחנה איוס, יו"ר האיגוד, לאולפן ynet. "מבחן התוצאה יהיה שכשנסיים את המשבר. לא יהיה לילדים האלה לאן לחזור כי אנחנו לא נעמוד בזה. גננת שתצטרך לשלם לבעל הבית שכירות מאוד גבוהה, לתת לעובדות שלה תשלום על חופשה מאולצת, לא כולן עומדות בתנאים האלו".

   

  "אנחנו נמצאים בימים קשים שבהם יש סיטואציות קשות שעומדות לפתחנו", אמר עו"ד אחז אגם, יו"ר משותף של ועד הורי הגנים הארצי. "סוגיית התשלומים של הגנים הפרטיים היא אחת מהם שכן אנחנו נקרעים בין העובדה שבפועל הגנים אינם עובדים ועל כן, ההורים לא צריכים לשלם על שירות שאינו מתקבל ומצד שני אנחנו לא רוצים שבפועל הגנים יפשטו את הרגל".

   

  "אנחנו קוראים להורים למצוא דרך כן לעזור לגנים, אם על דרך של תשלום כנגד החזר ימים או תשלום חלקי בלבד בהתאם להסכמת ההורים. אנו שמחים לראות כי הארגונים הבינו את המצוקה ובחרו לפעול בהתאם לשיח הפורה שהיה בינינו והציעו פתרונות יצירתיים ואמיתיים לבעיה ואנחנו מקווים שכל גן ימצא את הדרך לשתף פעולה ולהתחשב בשני הצדדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים