שתף קטע נבחר

נתניהו: הצעתי ממשלה שוויונית, והם רוצים להדיח את יו"ר הכנסת. גנץ: הדלפות מגמתיות

רה"מ אמר כי הציע ליו"ר כחול לבן רוטציה של שנה וחצי, ותקף את כוונת כחול לבן להחליף את אדלשטיין בשביל "החוקים האיראניים" של לפיד. גנץ: "מי שרוצה אחדות לא עובד עם אולטימטומים". לפיד: נתניהו משקר

המשא ומתן לממשלת אחדות הופך פומבי: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שבת) כי ההסכם בין הליכוד לבין כחול לבן כבר מוכן, וכי הציע לבני גנץ רוטציה בתפקיד - כל אחד מהם יכהן שנה וחצי. "לא יהיו טריקים", הוא הבטיח מול המצלמות - אך גנץ מיהר להגיב בקרירות.

 

מה יקרה כשגנץ ילך עם נתניהו / הפרשנות של מורן אזולאי

 

ריבלין נתניהו וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
נתניהו וגנץ אצל הנשיא ריבלין, ביום ראשון. מו"מ פומבי בלי פתרון כרגע(צילום: קובי גדעון לע"מ)

הפגנה מול ביתו של אדלשטיין (צילום: שמוליק דודפור )
הפגנה מול ביתו של אדלשטיין, אתמול(צילום: שמוליק דודפור )

"תקציב מחייב אחדות חירום, אין דרך אחרת. ברגע כזה שאנחנו במשבר של האנושות עם רבבות מתים - זה לא ספין", אמר נתניהו בראיונות בערוצי הטלוויזיה.

 

בכחול לבן ביקשו עוד בשבוע שעבר להצביע על החלפת יו"ר הכנסת לאחר השבעת הכנסת ה-23, אולם אדלשטיין סירב לכנס לשם כך את המליאה וטען שאינו מחויב לעשות זאת עד להשבעת ממשלה. גם שאר דיוני המליאה הופסקו, לא הוקמו ועדות בכנסת, וכחול לבן הגישה עתירה לבג"ץ נגדו שתידון מחר.

 

לטענת נתניהו, "נתתי הסכם מאוד נדיב לבני גנץ. אף על פי שקיבלנו 36 מנדטים והם 33, אמרנו חצי משרי הקבינט שלנו, חצי שלכם, אני אכהן שנה וחצי ואתה שני וחצי, רוטציה שוויונית". לגבי תיק המשפטים אמר: "הם הציעו מועמד מוסכם על שני הצדדים, בוודאי שזה מקובל עלינו, או לחלופין הווטו ההדדי (עם שר וסגן שר עם זכות וטו על החלטות). אני אומר - בואו נקפיא את העיסוק במערכת המשפט".

 

ראש הממשלה הסביר כי "לבקשת כחול לבן, אמרו שארבעת התיקים המרכזיים - חוץ, ביטחון, אוצר ויו"ר הכנסת - יחולקו שוויונית. הם הציעו שראש הממשלה המכהן יקבל את האוצר ואת יו"ר הכנסת. אחרת אי אפשר לנהל. אמרנו שאנחנו מוכנים.

 

"באותה שעה, ביד שנייה הם באים לרמוס את הדבר שמאפשר ממשלת אחדות, אומרים שהולכים להדיח את יו"ר הכנסת", המשיך נתניהו. "במקום לעסוק באחדות הם עוסקים בהדחות".

3082 ()
אדלשטיין ביום השבעת הכנסת. במוקד המחלוקת
 

הוא קרא לגנץ לבחור - "אני פה בקריאה אחרונה לאחדות. גנץ, אתה צריך לבחור. אני יודע למה הם לא חותמים. זה בגלל אדם אחד (יאיר לפיד) שלא רוצה אחדות. ציבור גדול חושב אחרת מהם. הם נוהגים בחוסר אחריות.

 

"יאיר לפיד מקדם את הרעיון הזה כי הדבר הבא, והוא אומר את זה בשיחות סגורות, זה להעביר חקיקה באמצעות האיש שלו - חוקים שאפילו באיראן לא קיימים - להדיח ראש ממשלה מכהן, ולבחירה ישירה שלא תאפשר להתמודד, עוד בקדנציה הזו. אלה חוקים איראניים מטורללים, רוצים להעביר את זה על חודו של קולה של היבא יזבק".

 

גנץ מסר בתגובה לדברים: "נתניהו, מי שרוצה אחדות לא עובד עם אולטימטומים, לא משתמש בהדלפות מגמתיות ובטח שלא פוגע בדמוקרטיה ובאזרחים ומשתק את כנסת ישראל".

 

לפיד היה תקיף הרבה יותר: "זה חמישה ימים אין בישראל דמוקרטיה. באמצע משבר לאומי ובריאותי יושב ראש הממשלה בטלוויזיה ומשקר ומכפיש ללא הרף. להבדיל ממנו לא ארד לרמה הזו. איומי הסרק של נתניהו לא מרשימים אותנו, גם לא 'ההסכם בסמסים' שלא היה ולא נברא. בשבוע הבא נלך לבחור יו״ר חדש לכנסת ולהפעיל את הבית כדי להלחם בקורונה לטובת אזרחי ישראל. זה הדבר היחיד שחשוב עכשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים