שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

שני חולי קורונה ראשונים בעזה

פלסטינים ששבו מפקיסטן הם החולים המאומתים הראשונים ברצועה, מהמקומות הצפופים בעולם. הם הוכנסו למתקן בידוד עם חצייתם ממצרים. באונר"א הזהירו: "אם יהיה צורך ביותר מ-60 מיטות טיפול נמרץ, זה עלול להפוך לאסון ענק"

 

 

האם החשש הכבד מהתפשטות מגפת הקורונה באחד המקומות הצפופים ביותר בעולם מתחיל להתממש? ברצועת עזה התגלו אמש (שבת) חולי קורונה ראשונים. מדובר בפלסטינים ששבו לרצועת עזה מפקיסטן. השניים נכנסו למתקן הבידוד שהוקם בצד הפלסטיני של מעבר רפיח מיד עם חצייתם ממצרים לשטח הרצועה ושם התגלו כחולים. לפי שעה לא התגלו חולי קורונה בקרב פלסטינים ששהו בתוך האוכלוסיה ברצועת עזה.

 

במשרד הבריאות בעזה אמרו כי השניים לא יצאו ממתקן הבידוד ולא היו במגע עם האוכלוסייה העזתית. לפי דובר משרד הבריאות ברצועה, השניים - בן 30 ובן 40 - נמצאים במצב יציב. בעזה החלו בימים האחרונים בבניית שני מתחמי בידוד גדולים עם אלף חדרים בסך הכל. לפי שעה ישנם ברצועה שמונה מתחמי בידוד קטנים ומאולתרים.

  (צילום: EPA)
חיטוי ברצועה(צילום: EPA)

  (צילום: EPA)
מחטאים בעזה, עוד לפני שהתגלו חולי הקורונה הראשונים(צילום: EPA)

מתיאס שמאלה מאונר"א הזהיר: "אם כדי להתמודד עם המגפה יהיה צורך ביותר מ-60 מיטות טיפול נמרץ, המצב יהפוך למאוד קשה ועלול להפוך לאסון ענק".

 

בעקבות גילוי שני מקרי הקורונה במעבר רפיח, החליט משרד הבריאות של חמאס בעזה לסגור את כלל המסעדות ברצועה, ואת בתי הקפה, אולמות השמחה והשווקים העממייים. בנוסף נאסרו חגיגות ברחובות והוחלט לבטל את תפילות יום שישי ההמוניות עד להודעה חדשה. לפי שעה שאר התפילות במסגדים לא בוטלו.

 

בנוסף, משלחת של ארגון הבריאות העולמי הגיעה לרצועה דרך מעבר ארז כדי לבחון את התקדמות הקמת מתקני הבידוד החדשים שנבנים בימים אלה, ושיכילו 1,000 חדרי בידוד. בשבועות האחרונים העביר הארגון מאות ערכות לגילוי נגיף הקורונה. סביר שגם היום הם נכנסו לרצועה עם ערכות בדיקה נוספות.

 

ברצועה יש כמעט שלושת אלפים איש בבידוד. לפני כמה ימים ארגון הבריאות העולמי הכניס לעזה דרך מעבר ארז מאות ערכות בדיקה לגילוי נגיף הקורונה. בשבוע שעבר חמאס אמר כי יאפשר רק לחולים שנזקקים לטיפול רפואי דחוף מחוץ לעזה לחצות את הגבול למצרים או לישראל.

מקימים מרכז בידוד קורונה רצועת עזה ()
הקמת מרכזי בידוד ברצועה

מקימים מרכז בידוד קורונה רצועת עזה ()

מספר החולים בקורונה ברשות הפלסטינית עלה ביממה האחרונה ועומד כעת על 55. פרט לאותם שניים שבעזה, יתר החולים הם מהגדה המערבית, שם החמירה הרשות הפלסטינית את המגבלות על התושבים. החולה האחרונה שהתגלתה היא מכפר ליד רמאללה, ושבה מטורקיה דרך ירדן לפני שבוע.

 

בשבוע שעבר התגלו שלושה חולי קורונה מאזור בית לחם, האזור שבו התפרצה המגפה בצורה החמורה ביותר יחסית לשאר מחוזות הגדה. השלושה היו אמורים להיות בבידוד, אך הפרו את התנאים, ולאחר בדיקות שנערכו להם אובחנו כנשאי הנגיף. בעקבות המקרה הטיל הבוקר מושל בית לחם ברשות הפלסטינית עוצר מלא על העיירה בית סאחור שבה מתגוררים החולים החדשים. מנגנוני הביטחון הפלסטינים התפרסו ברחבי העיירה ומנעו יציאה לרחובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים