שתף קטע נבחר

ברכות, קבענו שיא בהפקרות קפיטליסטית

הקורונה שכנעה אפילו את אירופה וארה"ב לשפוך מיליארדים על שכירים ועצמאים. ואצלנו? מיליון איש נזרקו לכלבים. איפה הגז? והרזרבות מביטוח לאומי?

 

רחוב ריק  (צילום: EPA)
בתמונה: משק לקראת קריסה(צילום: EPA)

במהלך הופעותיו בטלוויזיה נופף בנימין נתניהו בממחטה שאותה הציג ככלי שיעזור להילחם במגפת הקורונה. בניסיונו להצטייר כאבי האומה הסמכותי, ובהיעדר כנסת וועדות וממשלה מתפקדות, הוא שכח שהטישו לא יכול לכסות את הכול. בטח לא מיליוני מובטלים, חל"תיסטים בעל כורחם, עובדים שמשכורתם נפגעה ועסקים מושבתים. גם לא את המסחר התקוע ואת ההתמוטטות הצפויה של רוב שכבות החברה.

 

 

מדינת ישראל הגיעה לא מוכנה למשבר הקורונה בשני היבטים. הראשון הוא מבחינת מערכת הבריאות: לא רק בגלל מחסור בבדיקות ובציוד, אלא גם כי היא הוזנחה לאורך שנים, כולל בעשור שבו נתניהו מכהן. חסרים בתי חולים, מיטות אשפוז, רופאים ואחיות. מספר הפקולטות לרפואה ומספר הסטודנטים מוגבלים על ידי המדינה, שבמקום לעודד את הלימודים - מטילה את מימון הרופאים העתידיים על ההורים ששולחים את ילדיהם לאוניברסיטאות באירופה.

 

אבל מעבר לזה, המדיניות הכלכלית-חברתית שהממשלה הנהיגה במשבר היא ברוטלית ואכזרית ברמת האזרח, וקטלנית ברמת המיתון העמוק שתחולל. בשום מקום בעולם נגוע הקורונה לא בוצעה הוצאה פראית וסיטונאית שכזו של עובדים לחל"ת. בשום מקום בעולם לא הייתה התעלמות כה חריפה מבעיות העוסקים הפטורים והעצמאים הקטנים.

 

בכל רחבי אירופה הקצו ממשלות מאות מיליארדי יורו למי שבטלה כפויה נגזרה עליו והנהיגו הגנות נרחבות לעובדים ולמשק. אפילו באיטליה הקורסת, מדינה שפשיטת רגל הפיננסית היא כרגע הקטנה בבעיות שלה, נפרשה רשת ביטחון סוציאלית רחבה: נאסר על פיטורין, וניתנו מענק חודשי לעצמאים מובטלים, מימון שמרטפות למשפחות ופטור חלקי ממשכנתאות וממיסים לעצמאים.

 

ואיטליה היא רק דוגמה. גרמניה יזמה סבסוד בהיקף אדיר לבעלי עסקים קטנים ותוכניות סוציאליות כבר יצאו לפועל בבריטניה ובצרפת. בארה"ב, ארץ הקפיטליזם החזירי שנתניהו מקדש, הורה דונלד טראמפ לייצר תקציב של טריליוני דולרים על מנת לחלק לאמריקנים חבילות סיוע, כפי שעשה אובמה לאחר בחירתו ב-2008.

 

 

ובישראל? ליברליזם קפיטליסטי במרעו. תוך שבוע התאפשר לזרוק לכלבים 600 אלף עובדים, ועד סוף החודש יהיו מיליון כאלה. רבע משוק התעסוקה הישראלי. המוח לא תופס את המספרים.

מה יכולים לעשות ממשלת ישראל והעומד הזמני בראשה? בשלב ראשון את הפעולה המתבקשת: עצירת תשלומי מסים, חשבונות החשמל והמים, ולשלם את משכורות היושבים בבתיהם כאילו היום הוא יום פקודה. הוא אכן יום פקודה. בשביל זה יש מדינה. בשביל זה נצברות רזרבות בביטוח הלאומי שאותן אסור לאוצר לחמוס בימים כתיקנם.

 

ויש עוד רזרבה גדולה שמשום מה לא מדברים עליה. הגז. או ליתר דיוק, הכסף הרב שמרוויחות חברות הגז על חשבוננו. האם לא הבטיח נתניהו מאות מיליארדים שייטיבו עם הציבור? זה הזמן להשתמש בכסף הזה.

 

יתכבד ראש הממשלה ויראה מנהיגות: הוא צריך להודיע שבשעת חירום זו אזרחי ישראל הקורסים יותר חשובים מהרווחים של יצחק תשובה ונובל אנרג'י, ושהוא משתמש בכסף על מנת להציל את המדינה מהמשבר הכלכלי שמאיים לבלוע אותנו. כך צריך לעשות עם הכסף מכל משאבי הטבע - בים התיכון, בים המלח ובנגב.

 

הצחקתי את עצמי. מה בפועל עשה נתניהו בחסות רעש תופי הטאם-טאם, ההצגה היומית והטישו? משרד האוצר מקדם מהלך להעברת כ-300 מיליון שקל מכספי הציבור לסבסוד צינור גז, שישרת את המונופול הפרטי של תשובה, נובל, מימון ורציו, ללא דיון אמיתי בחיוניות המהלך וללא שימוע ציבורי. כי אין כנסת ואין ממשלה. על שפת התהום ממשיכה מדינת ישראל לכרות את הקיר המתפורר שמחזיק את אזרחיה.

 

  • צור שיזף הוא סופר ועיתונאי

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים