שתף קטע נבחר

אלדד יניב לגנץ: "לא צריך מחאות, תקים ממשלה"

פעיל השמאל טען כי המחאות על "הניסיונות לחסל את הדמוקרטיה הישראלית" מיותרות, וכי על יו"ר כחול לבן לגלות מנהיגות. "לגנץ יש רוב, זה לא זמן לציוצים אלא לרגע מכונן של החלפת ממשלה", אמר יניב לאולפן ynet

 

"נתניהו לא עוזב את הבית מרצונו, נגד מי צריך להפגין עכשיו? אתה הרוב, אז תקים ממשלה". מהמחאות בציבור נגד החלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לדחות את הקמת ועדות הכנסת נפקד אלדד יניב. פעיל השמאל, שנמנה בעבר עם המפגינים מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, הסביר היום (א') בריאיון לאולפן ynet מדוע נקט עמדה שונה מחבריו: "נגד מי מפגינים? ניצחתם את הבחירות עם 61 מנדטים, תקימו ממשלה לעזאזל".

 

בשבוע שעבר עלו שיירות של כלי רכב לירושלים במחאה על "הניסיונות לחסל את הדמוקרטיה הישראלית". כמה מהמוחים נעצרו עוד לפני העלייה בכביש 1 לירושלים ואחרים במתחם הקרוב לכנסת. כלי הרכב שנמנו עם השיירה היו מעוטרים בדגלי ישראל ובדגלים שחורים.

מחאה מול הכנסת  (צילום: AP)
המחאה מול הכנסת בשבוע שעבר(צילום: AP)

פעיל השמאל יניב סיפר בהתייחסו להחלטתו "לזוז הצדה" כי "היו פה בחירות לפני תקופה קצרה ביותר. בני גנץ קיבל אתך המנדט להקים ממשלה. תקים ממשלה, אתה הרוב, נגד מי צריך להפגין עכשיו? נגד נתניהו? הוא לא יעזוב את הבית מרצונו? את ההפגנה אם בכלל צריך לעשות מול הבית של בני גנץ.

 

"הוא צריך להוציא את הידיים מהכיסים.ישראל נמצאת במשבר הכלכלי מהגדולים בהיסטוריה שלה, צריך להקים ממשלה, חבל על הזמן, חבל להתמהמה עם כל הסיפור שלך זה הנדל והאוזר".

בני גנץ (צילום: רויטרס)
גנץ. "חבל להתמהמה עם כל הסיפור שלך זה הנדל והאוזר"(צילום: רויטרס)

- אבל ברשת לא מבינים את ההסברים שלך, אומרים "אלדד יניב הסטייק, פעם הוא פה ופעם שם".

"תקשיב, אני לא בן אדם פוליטי, אני לא צריך להיבחר בפריימריז, כן מבינים לא מבינים. אני אומר את האמת שלי ומי שרוצה שיקשיב לה. מי שרוצה להפגין מול נתניהו למה הוא לא זז מרצונו ולמה הוא לא מרים דגל לבן ולמה הוא לא נכנס זה עניין שלו.

 

"כשהיה צריך להפגין נגד מנדלבליט אני הייתי שם בראש המפגינים. אם לא היינו מפגינים - לא היו נגמרות החקירות ולא היו מוגשים כתבי אישום. הלכנו לבחירות, לגנץ יש רוב, 61 או 60 מנדטים. תקים ממשלה, תשביע אותה בכנסת, תהיה מנהיג. אם יש לך בעיה עם הנדל והאוזר לא צריך להפגין בעניין הזה, אתה צריך להכניס אותם לחדר ולדפוק להם את הראש אחד בשני ולהקים ממשלה, ואם לא - לזרוק אותם לכל הרוחות.

 

"אין לך מה לצייץ בטוויטר, אין מה להפגין. הזמן אוזל, אנשים נמצאים עכשיו בבית, מובטלים. חשבון הבנק מרוקן. תפתחו את הרזרבות, תנו להם כסף, תקימו ממשלה ותביאו אנשים שינהלו את היציאה מהמשבר הזה".

 

- אז גנץ צריך להקים ממשלה עם הערבים ואחרי שבוע כולם ישכחו?

"לאריק שרון אמרו 'זה לא יצביע בעד ההתנתקות', 'ההוא לא יצביע', 'ביבי מתנגד', 'זה מתנגד', 'ההוא מתנגד'. האיש הוביל, הנהיג, נכנס לאולם המליאה, ישבר קר רוח והם לאט נכנסו מיוזעים, חלקם נגררו, חלקם זחלו, וכולם הצביעו בעד.

 

"זה מה שיקרה, יהיה פה רגע מכונן של החלפת ממשלה. אדוני, נבחרת, לך תממש את המנדט ותיכנס לבלפור. מה? המפגינים נגד ביבי חושבים שהוא יפתח את הדלת? הוא לא רוצה לפתוח את הדלת במדינה דמוקרטית".

 

- אתה לא דואג שאין כנסת? אין בית משפט? ראש הממשלה מצפצף על החוקים.

"הדיבורים האלה זה נחמד לטוויטר, זה נחמד לטוויטר, בסוף זה שטויות במיץ עגבניות. במדינה דמוקרטית ריבלין הזמין את בני גנץ ונתן לו את המנדט. ריבלין יושב בבית ומחכה שבני גנץ ירים את הטלפון ויגיד לו 'אדוני הנשיא, עלה בידי להקים ממשלה, אנחנו משביעים אותה בעוד שלוש שעות'. זה מה שצריך לקרות.

 

"בני גנץ יושבע, תם הטקס, נגמר, הוא ראש הממשלה. הוא נכנס ללשכה, יחידה 730 מאבטחת אותו, הוא מזמין את הקבינט החדש, הוא מזמין את הכלכלנים שייעצו לו, הוא מתחיל להנהיג את ישראל ומתחיל להופיע כל ערב במקום נתניהו. בשביל זה לא צריך להפגין, בשביל זה צריך מנהיגות.

 

"אנחנו הפגנו כשנתניהו היה בשלטון. עכשיו הוא לא בשלטון, הוא ראש ממשלה זמני, וכדי להחליף אותו צריך להקים ממשלה עכשיו. ראיתי את עפר שלח אומר 'אני לא מצטרף למפגינים, אני חלק מהמפגינים'. לך תפגין אצל בני גנץ בסלון, תקימו ממשלה לעזאזל".

"לך תפגין אצל בני גנץ בסלון". יניב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"לך תפגין אצל בני גנץ בסלון". יניב(צילום: אלכס קולומויסקי)

אחר הצהריים ידון בג"ץ בעתירות שמבקשות להורות ליו"ר הכנסת אדלשטיין להקים מיידית את הוועדות לאחר הבחירות לכנסת ה-23. לפני הדיון תקפו גורמים בסביבתו של אדלשטיין את הקו התקשורתי של כחול לבן:"חוות דעתו של יועמ"ש הכנסת איל ינון מדברת בעד עצמה - הניסיון לייצר ספין שלפיו יו"ר הכנסת דורס את הדמוקרטיה קרס תחת חוות דעתו המקצועית והעצמאית".

 

אדלשטיין עצמו תקף "פוליטיקאים ציניים העושים שימוש במשבר בריאותי חמור המאיים על כולנו", והביע תקווה שהשופטים "יבינו את החשיבות הרבה, דווקא בעת הזו, על שמירה קפדנית על חוק יסוד הכנסת ותקנון הכנסת - למען הדמוקרטיה הישראלית".

 

בכחול לבן מתכוונים לצאת השבוע למאבק ולקיים הצבעה על תפקיד היו"ר. מטעמם מוצע לתפקיד איש יש עתיד, ח"כ מאיר כהן. כמו כן, במפלגתו של גנץ מתכוונים להקים כבר מחר את הוועדות, כולל בחירת ההרכבים. לפיכך, הכנסת צפויה לפעול עד השעות הקטנות של הלילה. מיד עם הקמת הוועדה המסדרת תפעל סיעת כחול לבן גם לאשר מתווה להשתתפות והצבעה של ח"כים בבידוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלדד יניב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים