שתף קטע נבחר

חרדים התנגדו לסגירת עסקים במאה שערים, 3 נעצרו ושוטר נפצע קל

כוחות משטרה הגיעו לשכונת מאה שערים בירושלים כדי לסגור בתי עסק מתוקף התקנות החדשות, ונתקלו בזריקות אבנים, קללות וקריאות "נאצים". המשטרה: "נפעל נגד המתנגדים בחומרה"

שלושה בני אדם נעצרו היום (א') ושוטר אחד נפצע קל בראשו, בעימותים בשכונת מאה שערים בירושלים. כוחות המשטרה הגיעו אחר הצהריים למאה שערים, על מנת לסגור בתי עסק מתוקף צו הבריאות. הכוחות נתקלו בזריקת אבנים ובקללות וכינויים כגון "נאצים".

מעצר של חרדים במאה שערים בעקבות התנגדותם לסגירת עסקים (צילום: חדשות כל העולם)
מעצרים במאה שערים בעקבות התנגדות לסגירת עסקים(צילום: חדשות כל העולם)
 

גורם במשטרת ירושלים מסר: "משטרת ישראל נמצאת בחזית העשייה לאכיפת בריאות העם, וכפי שנעשה במוקדים רבים בארץ השוטרים מבצעים את הפעילות גם במאה שערים. לא ייתכן שבמקום להישמע להנחיות, ייזרקו לעבר השוטרים אבנים,יקבלו אותם בקללות ובגידופים. המשטרה תפעל נגד המתנגדים בחומרה".

מעצר של חרדים במאה שערים בעקבות התנגדותם לסגירת עסקים (צילום: חדשות כל העולם)
העימותים במאה שערים(צילום: חדשות כל העולם)

מעצר של חרדים במאה שערים בעקבות התנגדותם לסגירת עסקים (צילום: חדשות כל העולם)
(צילום: חדשות כל העולם)

 

20 איש בחתונה, 10 בתפילה

הבוקר נכנסו לתוקף ההגבלות החדשות במסגרת התקנות לשעת חירום, שעליהן החליטה הממשלה בלילה שבין יום חמישי לשישי, במטרה להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה.

 

עם זאת, ההנחיות שהועברו לשוטרים עדיין לא ברורות. ממסמך שהופץ עלה כי בתי הכנסת יוחרגו מהן - והתפילה בהן תהיה מוגבלת ל-20 בני אדם - אבל לאחר מכן אמרו במשטרה כי ההנחיות שבמסמך אינן סופיות. בהמשך אמרו במשטרה כי בחתונות, לוויות וטקסים דתיים אחרים שיתקיימו בשטח פתוח ההגבלה תהיה של 20 איש, ואילו בתפילות (בבית כנסת למשל) - 10 בני אדם. ניתן יהיה לתת קנסות אם תהיה התקהלות גדולה ממגבלות אלו.

 

מאותו מסמך חתום, שממנו התנערה המשטרה אחרי הפצתו, עלה גם כי ללא תבוצע אכיפה בנוגע לצמצום יציאה למרחב הציבורי. ואכן, המשטרה אישרה כי לא תתבצע למשל אכיפה נגד אזרחים שהגיעו לחוף. בכל מקרה, נראה שעד שלא יוצאו צווים מסודרים על ידי משרד הבריאות, במשטרה ובגורמי האכיפה השונים יתקשו לבצע את ההנחיות של ה"סגר מרצון" באוכלוסייה. הבוקר פרסם אגף המבצעים שורה של הנחיות לשוטרים בשטח כיצד לאכוף את ההגבלות על יציאה למרחב הציבורי.

 

במשטרה התייחסו למסמך שהופץ והודו כי הבלבול רב. אזרחים שעוברים על הצווים החדשים אמנם לא עוברים עבירה פלילית, אבל במשטרה ביקשו להבהיר כי חייבת להיות משמעת אזרחית גבוה יותר. "אם המצב הזה ישאנשים יוצאים לחוף הים יימשך, גם ההוראות שהתווספו יהפכו לעבירות פליליות. זה הוראות שנועדו לשמור על בראות הציבור", אומרים גורמים במשטרה.

שוטרים מבקשים מ סוחרים לסגור שוק מחנה יהודה (צילום: AP)
שוטרים מבקשים מסוחרים לסגור בשוק מחנה יהודה(צילום: AP)
 

כעת יש 4 עבירות רלוונטיות:

1. הפרת חובת בידוד - קנס בסך של עד 5,000 שקל.

 

2. הפרת חובת דיווח על בידוד - עד 3,000 שקל קנס (אם לא דיווח גם לאחר מכן, ייקנס על כל יום בעוד 600 שקל).

 

3. הפרת איסור התקהלות - 5,000 שקל. ברגע שהמשטרה מגיעה למקום ומבקשת להתפנות, ניתנת לאזרחים האפשרות להתפזר, מי שמסרב יקבל דו"ח.

 

4. ההוראה החדשה היחידה שהופעלה הבוקר היא איסור הפעלת עסק - 5,000 שקלים. הקנס מיועד לבעלי העסק, ומדובר על כל מי שמפעיל עסק כברים, פאבים ועוד. גם השווקים הקמעונאים הם חלק מהקטגוריה.

 

מהמסמך עלה כי אין לבצע אכיפה בנוגע לצמצום יציאה למרחב הציבורי, ויש להתיר את חנויות המזון, ההיגיינה ובתי המרקחת פתוחים. לשוטרים נאמר כי בכל אלו אין מגבלת קהל, אך יש לשמור על מרחק של שני מטר מאדם לאדם לרבות בתורים, וכן לסמן מקומות לעמידה באזור הקופות ובאזורי התורים. האחראים נדרשים למנוע צפיפות של אנשים במקום אחד ולשם כך יווסת מספר המבקרים.

 

לפי ההנחיות, בתי המלון והצימרים יישארו פתוחים, ללא חדרי אוכל. גם מכוני הרישוי והמוסכים יישארו פתוחים, וכך גם שווקים סיטונאיים, כשוק צריפין. לעומת זאת, יש לאכוף את סגירת השווקים קמעונאיים כשוק הכרמל, שוק התקווה, שוק מחנה יהודה ושוק רמלה-לוד. ואכן, כבר הבוקר נראו שוטרים מוודאים את סגירת הדוכנים בשוק הכרמל.

 

הנחיה אחרת, מוזרה מעט, נגעה למספרת כלבים. לפי ההנחיות שהועברו לשוטרים, אם מספרת הכלבים נמצאת בקניון - דינה להיסגר. אם היא ברחוב, אז מותר להפעיל במגבלות של ארבעה לקוחות. הנחיה דומה ניתנה לגבי חנויות ספרים ופנאי. כמו כן מסבירים במסמך לשוטרים כי מותר לגלוש – אין לבצע אכיפה כלפיי אנשים פרטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חדשות כל העולם
עימותים במאה שערים
צילום: חדשות כל העולם
מומלצים