שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אולימפיאדת טוקיו תידחה? השאלות הבוערות

  לאחר ההודעה הרשמית של הוועד האולימפי כי נשקלת האפשרות של ביטול או דחיית המשחקים, צצות שאלות רבות בנוגע לעתיד. כמה משחקים אולימפיים בוטלו בעבר, האם האירועים עלולים לזוז מטוקיו ומה הסכום שעומד על הפרק? עושים סדר בבלגן

   

  האולימפיאדה בטוקיו תידחה בעקבות הקורונה?    (צילום: ירון ברנר, אורי דוידוביץ)

  האולימפיאדה בטוקיו תידחה בעקבות הקורונה?    (צילום: ירון ברנר, אורי דוידוביץ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אולימפיאדת 2020 - חגיגת הספורט הגדולה בתבל, אמורה להיפתח בטוקיו בירת יפן ב-24 ביולי. רק אמורה. בינתיים, בעקבות הודעת הוועד האולימפי כי בעוד חודש תתקבל החלטה אך נשקלת אפשרות של ביטול או דחייה של המשחקים, ובעקבות הודעת קנדה ואוסטרליה כי הן לא ישלחו ספורטאים לאולימפיאדה, סימן שאלה גדול מרחף מעל. גם הגעת הלפיד האולימפי לטוקיו שהייתה אמורה להיות חגיגה מרובת משתתפים, צומצמה באופן דרמטי והאזרחים הסתפקו בלצפות באירוע דרך מסכי הטלוויזיה.

   

  האם המשחקים יתקיימו בכלל? מי יקבל את ההחלטה ומתי? בחנו עבורכם את כל האופציות העומדות על הפרק.

   

   

  האש האולימפית נוחתת בטוקיו (צילום: gettyimages)
  האש האולימפית נוחתת בטוקיו(צילום: gettyimages)

   

  האם האולימפיאדה אי פעם בוטלה בעבר?

  מאז שהחלה האולימפיאדה במתכונת המודרנית הראשונה באתונה בשנת 1896, הסיבה היחידה לכך שהמשחקים בוטלו הייתה בגלל מלחמות העולם.

   

  עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, בוטלו משחקי 1916 שנקבעו בברלין. במלחמת העולם השנייה, בשנת 1940 תוכננו משחקי החורף להתקיים בסאפורו, ומשחקי הקיץ בטוקיו. גם משחקי החורף בקורטינה ד'אמפצו ומשחקי הקיץ בלונדון בשנת 1944, בוטלו בעקבות המלחמה.

   

  מאז, שלוש פעמים שהיו חרמות על המשחקים. בשנת 1976 במונטריאול, 1980 במוסקבה ו-1984 בלוס אנג'לס. למרות החרם, אף אולימפיאדה לא בוטלה. באשר לביטולים בגלל סיבות הדומות לקורונה, משחקי 2004 באתונה לא הושפעו מנגיף הסארס שהתפרץ בשנים 2003-2002. נגיף הזיקה לעומת זאת, עורר חששות לפני ריו 2016, אך דעך לפני תחילת המשחקים שבסופו של דבר התקיימו כרגיל.

   

  תומאס באך (צילום: AP)
  תומאס באך. "עובדים למען הצלחת המשחקים האולימפיים"(צילום: AP)

   

  האם ניתן להעביר את אולימפיאדת 2020 מטוקיו?

  לוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) יש את הכוח לבטל את המשחקים או להעבירם מחוץ לטוקיו. אולם בשלב זה נראה כי הוא אינו שוקל אף אחת מהאפשרויות. לאחר ישיבת מועצת המנהלים ביום רביעי שעבר, אמר נשיא הוועד האולימפי, תומאס באך: "לא הוזכרו המילים ביטול ודחייה".

   

  "אנחנו עובדים עם הוועדה המארגנת של טוקיו 2020 למען ההצלחה של המשחקים האולימפיים", הוסיפו בוועד הבינלאומי. "יש לנו אמון בהם, ברשויות היפניות ובארגון הבריאות העולמי שאיתו אנחנו נמצאים בקשר מתמיד". אתמול הודיע הוועד האולימפי כי עוד ארבעה שבועות יחליט סופית מה לעשות, כאשר נראה שהוא יותר נוטה לדחיית המשחקים.

   

  אזרחית יפנית ליד תמונת הקמע של המשחקים (צילום: AFP)
  מעל 100 מקרי הדבקה. יפן(צילום: AFP)

   

  למרות הכל, עם החמרת משבר נגיף הקורונה, אי אפשר לשלול לחלוטין את האפשרות לביטול. נכון להיום, ביפן נדבקו כ-1,100 אנשים ו-41 מהם מתו מהמחלה.

   

  מי יקבל את ההחלטה אם לבטל את המשחקים?

  הכוח הרשמי לביטול המשחקים האולימפיים נמצא בידיו של ה-IOC. החוזה שנחתם בין הוועד האולימפי לטוקיו קובע כי הוועד יכול "למשוך" את קיום המשחקים מהעיר המארחת אם קיים איום רציני על המשתתפים בתחרות.

   

  אין פיתרון אידיאלי לאולימפיאדה המאוימת על ידי וירוסים. הוועד האולימפי הבינלאומי אומר כי בכוונתו למצוא פיתרון עם "השפעה שלילית פחותה" על הספורטאים, אבל נתקל במכשול נוסף בדרך, כאשר אירופה ושאר העולם החלו לסגור את השערים לכניסת זרים.

   

   

  אשה ברחובות טוקיו (צילום: רויטרס)
  אין לדעת מה יעלה בגורל התחרות(צילום: רויטרס)

   

  האם ניתן לדחות את אולימפיאדת 2020?

  בתיאוריה כן. ה-IOC מפקיד על הוועדה המארגנת את המשימה לארגן את המשחקים האולימפיים בשנה ספציפית, במקרה של טוקיו שנת 2020. החלטה על דחייה עלולה לגרום לכך שיפן תפסיד את המשחקים לחלוטין.

   

  בפועל, יהיה קשה להכניס ללוח השנה הספורטיבי אולימפיאדה מתוכננת מחדש. פדרציות קטנות יותר אולי יוכלו להכיל בהתראה קצרה את המצב, אך ענפי ספורט גדולים יותר כמו כדורגל, כדורסל וטניס עשויים להיאבק עם כל שינוי בתאריכים. 

   

  גופי ספורט גדולים כמו NBC, ששילמו סכום משמעותי של כסף עבור הזכויות וכבר מכרו שטחי פרסום בסכום של 970 מיליון דולר, ככל הנראה לא ישמחו מדחייה שתיאלץ אותם להעמיד את המשחקים מול ליגות אחרות בעלות פרופיל גבוה ורווחי, כמו ה-NBA.

   

  המיטות בכפר האולימפי בטוקיו (צילום: AP)
  מה יעלה בגורל הכפר האולימפי? חדרי הספורטאים בטוקיו(צילום: AP)

   

  ואם כל זה לא מספיק, צריך לזכור שהדירות בכפר האולימפי בטוקיו אמורות להימכר ברגע שייגמרו המשחקים הפראלימפיים, מה שמוביל לכך שייתכן ולא יהיה מקום לשכן את הספורטאים.

   

  אה כן. יש גם את האתלטים, קל לשכוח מהם. אבל גם להם יש לוחות זמנים, לא רק לתחרות אלא לאימונים והכנה. צריך לקחת בחשבון גם שחיקה והזדקנות. יכול להיות שספורטאים רבים שתכננו לפרוש אחרי הקיץ הקרוב, כבר לא יזכו להגיע לאולימפיאדה.

   

  האם ניתן לקיים את המשחקים מאחורי דלתות סגורות?

  15 אירועי מבחן לערך היו אמורים להיערך עוד לפני המשחקים, ביניהם בשחייה, התעמלות ורכיבה על אופניים. מספר פדרציות הציפו את הרעיון לקיים אותם מאחורי דלתות סגורות.

   

  הוועדה המארגנת של טוקיו אמרה כי תבחן זאת על בסיס "כל מקרה לגופו". אולם גם כאן, אירועים שתוכננו לאפריל בוטלו מה שמוריד מהפרק את אופציית "הדלתות הסגורות". הביטול הזה גורר אחריו נזק כלכלי גדול, מאחר ו-4.5 מיליון כרטיסים כבר הספיקו להימכר.

   

  האצטדיון האולימפי בטוקיו (צילום: AFP)
  האצטדיון האולימפי בטוקיו(צילום: AFP)

   

  מתי תתקבל ההחלטה?

  ה-IOC יפתח בדיונים וההצבעות בנוגע לדחיית המשחקים האולימפיים, ובארבעת השבועות הקרובים תתקבל החלטה רשמית.

   

  בטוקיו הוציאו מילארדי דולרים על תשתיות והכנות, שאינן מכוסות בביטוח. בהתחשב בכמות הכסף העצומה הזאת שנמצאת על כף המאזניים - בוועד האולימפי הבינלאומי ובוועדה המארגנת יעדיפו לעכב את המשחקים, והעיקר שלא "להוריד את השאלטר" על המופע הכי גדול בספורט העולמי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים