שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

פעילויות לילדים וייעוץ לעסקים: הרשויות המקומיות נרתמות למשבר הקורונה

בנתניה עורכים הרצאות והופעות בעמוד הפייסבוק של העירייה, ראש העיר באר שבע עונה לשאלות של ילדי העיר ובצפת מפיקים שורת מופעים שאפשר לצפות בהם מהמרפסת. ערים רבות דאגו להנחות עבור בתי העסק ולא אוכפות חנייה בכחול לבן. כך נרתמו הרשויות המקומיות במשבר הקורונה

משבר הקורונה והחובה להימצא בתוך הבתים גרם לרשויות המקומיות לצאת בשורה של צעדים כדי להרים את מצב הרוח של התושבים. ביישובים רבים הפיקו הרשויות המקומיות מסיבות מרפסת ואחרות ערכו חידונים ושידורים חיים בפייסבוק.

 

עיריות רבות התגייסו גם לטובת העסקים הקטנים והודיעו על שורת צעדים כלכליים.

 

הופעות למבודדים בצפת ונתניה (צילום: עיריית צפת, עיריית נתניה)
הופעה בפייסבוק בנתניה, הופעת מרפסות בצפת(צילום: עיריית צפת, עיריית נתניה)

 

באר שבע: ייעוץ לעסקים ולייב עם ראש העיר

בעיריית באר שבע הודיעו על השקת ערוץ היוטיוב הרשמי של העיר שבו יהיו סרטונים של אנשי תרבות, פנאי וספורט. בנוסף הועלו לערוץ סרטוני "ילדים שואלים את רוביק" – סדרת סרטונים שבהם ילדי העיר שולחים שאלות לראש העיר רוביק דנילוביץ' והוא משיב להם בסרטון משלו.

 

העירייה פנתה לתושבים בבקשה לשמוע רעיונות להתמודדות עם המשבר וחלקם כבר מיושמים בשטח, כמו סיוע לקשישים ולעסקים. בעיר החלו בגיוס קבוצות, ארגונים ומתנדבים בודדים שיסייעו באיתור קשישים ואוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים ויסייעו להם במשלוחי מזון, תרופות, תיקונים בבית ועוד.

 

 

בבאר שבע פועלים בשורה של צעדים כדי להקל על בעלי עסקים. בין היתר, הוחלט על דחייה של התשלומים החלים על העסקים הקטנים והבינוניים בגין ארנונה, קנסות ואגרות שילוט. כמו כן, מ-15 במרץ העירייה לא תגבה דמי שכירות שמגיעים לה בגין שימוש בנכסים עירוניים.

 

העירייה יזמה קמפיין עירוני לעידוד ביצוע משלוחים ממסעדות ובתי אוכל באמצעי הפרסום העירוני וברדיו, וכן לא תאכוף חנייה בכחול לבן. בנוסף, עסק שמעוניין לשקול לפתוח שירות שליחויות יוכל לקבל ייעוץ מקצועי להתאמת העסק למצב הנוכחי ללא עלות מידי מומחים. העירייה פתחה קו חם לעסקים ומקדמת מיזם "אמץ עסק" במסגרתו עסקים גדולים רוכשים מוצרים מעסק קטן בעיר.

 

נתניה: מופעים בפייסבוק ואוכל לחתולים

עיריית נתניה השיקה "מופעי לייב" של מיטב אומני העיר במחול, במוסיקה וזמר ובספורט בעמוד הפייסבוק העירוני. ראש העיר מרים פיירברג-איכר נרתמה באופן מיוחד כדי לסייע למוקד העירוני ולתגבר את המענה לתושבים.

 

מנהל הרווחה ואגף השכונות בעירייה יצרו מערכת מתנדבים לחלוקת חבילות מזון וארוחות חמות לנזקקים, לקשישים, למבודדים ולאנשים עם מוגבלויות. כמו כן, בוצעו פעולות ניקיון רבות בעיר בדגש על שטיפה וחיטוי המרחב הציבורי. כלבים שננטשו הועברו לכלביה העירונית וראש העיר אישרה תקציב נוסף עבור האכלת חתולים.

מרים פיירברג (צילום: רענן כהן)
ראש העיר נתניה. תגברה את המוקד העירוני(צילום: רענן כהן)

בנתניה יצאו גם בשורה של הקלות לטובת התושבים, בין היתר, בוטלה האכיפה של חנייה בכחול לבן ברחבי העיר ואושרו הקלות לעסקים כמו דחייה ופריסה של תשלומי הארנונה עד לסוף שנת 2020 וסדרה של הקלות נוספות. חברת "מי נתניה" לא תבצע ניתוקי מים בתקופה הקרובה וכן הוקפאה פעילות ההוצאה לפועל.

 

חנייה בכחול לבן בתל אביב ובחולון

בעיריית תל אביב-יפו הוחלט להקל על התושבים בכל הקשור בחנייה, ובעקבות משבר הקורונה הפקחים לא יאכפו עבירות חנייה בכחול לבן, אלא רק חנייה אסורה באדום-לבן או חנייה שמפריעה לתנועה. בנוסף, העירייה תאפשר לחנות במקומות המיועדים להורדה והעלאת נוסעים סמוך למוסדות חינוך, חנייה במגרשי החנייה של כמה בתי ספר והתשלום בחניוני "אחוזת החוף" ייעשה על בסיס יומי כדי להפחית עלויות.

 

גם בחולון הוחלט להקל בנושא החנייה. בהודעת העירייה נכתב כי עד להודעה חדשה תתאפשר חנייה במפרצי "הורד וסע" ליד מוסדות החינוך וכן תותר חנייה בתחנות אוטובוס בשעות הלילה ובסופי השבוע. המהלך תואם עם המשטרה והיא תימנע מנתינת דוחות על המקרים הללו.

 

ראשון לציון: חוגגים במרפסת ומחטאים את העיר

עיריית ראשון לציון המשיכה הערב את פעולות החיטוי בשטחים הציבוריים בעיר, שהחלו כבר בשבוע שעבר. המבצע האינטנסיבי כלל את תחנת הרכבת משה דיין, בית האבות "אחוזת ראשונים", מרפאת "ביקורופא" ועוד. החיטוי בוצע על ידי לוחמי האש מתחנת הכיבוי המרחבית בראשון לציון, שוטרים ואנשי החברה לביטחון של העירייה.

 

 
חיטוי של תחנת רכבת משה דיין בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי)
חיטוי תחנת הרכבת משה דיין(צילום: מוטי קמחי)

חיטוי של תחנת רכבת משה דיין בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי)
חיטוי של תחנת רכבת משה דיין בראשון לציון(צילום: מוטי קמחי)

 

עוד קודם לכן הנחה ראש העיר רז קינסטליך לסגור את כל הגנים, הפארקים, מתקני הספורט והמגרשים, זאת במטרה למנוע התגודדויות שעשויות להוביל להמשך ההדבקה של הנגיף.

 

בנוסף, בעירייה הפיקו הערב מסיבת מרפסות, ראשונה מתוך ארבע שתערכנה בימים הקרובים. בכל יום תיבחר שכונה אחרת ואמן אחר יפעיל את המסיבה.

 

ראש העיר שתרם שכר, והופעות מהמרפסת בצפת

ראש העיר קריית מלאכי, אליהו זהר, הודיע כי מהיום ועד לסיום המשבר הוא יקצץ 20% משכרו ויעביר את הכסף לאגף הרווחה בעיר.

 

בצפת החליטו להרים את המורל של התושבים. הזמר המקומי בן סנוף הופיע היום בפני תושבים במרפסות, כשהוא מלווה על ידי ראש העיר שוקי אוחנה. בעירייה אמרו כי מחר יתקיים מופע לוליינות בשטחים פתוחים בין בתי התושבים, כך שניתן יהיה לצפות במופע מתוך הבתים.

 

 

"סיירת הקורונה" של חדרה

מרכז הצעירים של חדרה הקים את "סיירת הקורונה" שמעבירה חבילות מזון לתושבים נזקקים והחלה השבוע בחלוקת "ערכות עידוד" לכ-600 התושבים בעיר שנמצאים בבידוד ביתי. העירייה, בשיתוף עם העמותה למען הקשיש ומשרד הרווחה, מחלקת מנות חמות לתושבים הוותיקים.

 

עיריית חדרה החלה להפעיל את ה"מדי-כיף" לילדי הצוותים הרפואיים בבית החולים הלל יפה שבעיר. 12 מסגרות נפתחו לילדי הצוותים והן פועלות בין השעות 06:30-16:00 באמצעות מנהל חברה וקהילה של העירייה.

 

בנוסף, מועצת העיר אישרה בשבוע שעבר את דחיית תשלומי הארנונה עד ל-15 באפריל. ראש העיר צביקה גנדלמן הוסיף: "אנחנו ממתינים להחלטות הממשלה בנוגע להקלות נוספות שמצריכות אישור של משרד הפנים".

 

 

הצפון לטובת העסקים

ראש העיר קריית מוצקין חיים צורי הגיש למשרד הפנים בקשה לאישור הנחה של 50% בארנונה לבעלי עסקים בעיר, אך טרם קיבל תשובה. בנוסף הוא יזם קמפיין "מוצקינאי רוכש ממוצקינאי" כדי לסייע לעסקים המקומיים.

 

בנוסף, העירייה הקימה ערוץ שידורים מקומי שבו יפעל קואצ'ר עסקי, תושב העיר ויזם, שיתרום מניסיונו בעבור קהילת העסקים העירונית ויסייע כיצד ניתן לעבור את משבר הקורונה.

 

בעכו אישרה מועצת העיר, באמצעות שיחת ועידה בווידיאו, את דחיית תשלום הארנונה לעסקים קטנים ובינוניים. ראש העיר שמעון לנקרי פנה למשרד הפנים בבקשה לתת הנחות בארנונה, אך נענה שהמהלך דורש הליך חקיקה.

 

העירייה פתחה עבור התושבים קווי טלפון בנושאים שונים. קו בנושא רווחה ואוכלוסייה פועל עד השעה 22:30 במספר: 4911* או 04-8276983. קו סיוע נפשי, שמאויש בידי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, פועל בין השעות 08:00-19:30 בטלפון 04-9915657. קו מרכז "עוצמה" למיצוי זכויות פועל בין השעות 08:00-16:00 במספר 04-9916596. קו נוסף נועד לרכז פעילות מתנדבים בעיר והוא פועל בין השעות 08:00-16:00 בטלפון 04-9956225.

 

באשדוד יזמה מחלקת תחום הנוער של החברה העירונית את "מבצע סבתא". בני הנוער בעיר נקראים לטלפן לסבים ולסבתות, לשאול בשלומם ולהזכיר להם כמה הם אוהבים אותם.

 

חלוקת מזון בירושלים בעקבות נגיף הקורונה (צילום: דוברות עיריית ירושלים)
חלוקת מזון בירושלים בעקבות נגיף הקורונה(צילום: דוברות עיריית ירושלים)

משה ליאון (צילום: קפוצינסקי)
משה ליאוןף ראש עיריית ירושלים, נפגש עם מנהלי בתי חולים(צילום: קפוצינסקי)

 

ירושלים: קייטנה לילדי הרופאים

בירושלים נפגש אתמול ראש העיר משה ליאון עם מנהלי בתי החולים בעיר ממזרח ומערב, יחד עם גופי ההצלה וקופות החולים.

 

באגף הרווחה מיפו את אוכלוסיית הקשישים, כדי לסייע להם במשלוחי מזון ורכישת תרופות, ולפי הנתונים מדובר על כ-21 אלף בתי אב. בסוף השבוע האחרון העירייה חילקה סלי מזון ל- 1,800 משפחות בעיר, שנארזו על ידי בני נוער מתנדבים ערבים ויהודים. החל מהיום יחולקו כ- 4,500 מנות שמשרד הרווחה שולח לבתי התושבים הוותיקים ואוכלוסיות בסיכון בכל רחבי העיר.

 

אוכלוסייה נוספת שזוכה לתשומת לב היא משפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים, ואוכלוסיות בסיכון. כמו כן, לאור הקושי בהתמודדות הרגשית גויסו עובדים סוציאליים, ואנשי טיפול. לצד העירייה, התגייסה גם הקהילה. ארגון לב אחד ותנועת התעוררות הקימו חמ"ל ירושלמי שמטפל בכלל הפניות של תושבי ירושלים אשר צריכים עזרה. החמ"ל עובד בשיתוף פעולה עם עיריית ירושלים, ועד כה התגייסו אליו קרוב ל-800 מתנדבים, המטפלים בעשרות מקרים ביום.

 

בנוסף, נפתחה קייטנת מתנדבי תנועת התעוררות ולב אחד עבור ילדי הצוותים הרפואיים. כ 900 מתנדבים מפעילים את הקייטנה בהתאם להנחיות משרד הבריאות בבתי החולים הדסה הר הצופים, עין כרם ובשערי צדק. לאור ההצלחה של הקייטנה יש תכנון להרחיב זאת לשאר הארץ. כמו כן, דחתה העירייה תשלומים לעסקים קטנים, כמו תשלומי ארנונה ומיסים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיריית צפת, עיריית נתניה
הופעה בפיסבוק ומול המרפסות
צילום: עיריית צפת, עיריית נתניה
מומלצים