שתף קטע נבחר

הוועד האולימפי שוקל דחיית אולימפיאדת טוקיו: "החלטה - תוך ארבעה שבועות"

מגפת הקורונה המשתוללת בעולם והביקורות השונות מצד ספורטאים ואיגודים עשתה את שלהם. בהודעה רשמית של הוועד האולימפי נאמר: "בוחנים תרחישים שונים שעשויים להוביל להזזת מועד הפתיחה, אבל המשחקים האולימפיים לא יבוטלו". האופציות שיעלו: לדחות אותם לסוף 2020 או לקיימם בקיץ הבא

 

הוועד האולימפי הבינ"ל מאשר: שוקלים לדחות את אולימפיאדת טוקיו 2020. מגפת הקורונה המשתוללת בעולם והביקורות השונות מצד ספורטאים ואיגודים עשו את שלהם.

 

תחנת הרדיו הספרדית "קאנדה סר" דיווחה הערב (ראשון) כי המשחקים האולימפיים בדרך לדחייה וכמה דקות לאחר מכן פרסם הוועד האולימפי הצהרה רשמית בנושא. "אנחנו בוחנים תרחישים שונים שעשויים להוביל להזזת מועד הפתיחה", נאמר, בין השאר. "זה דורש מחויבות ושיתוף פעולה מלא מצד מארגני טוקיו 2020, הרשויות ביפן וכל ההתאחדויות השונות תחת הוועד האולימפי הבינלאומי. יש כמה אפשרויות, כולל אפשרות של דחייה. אנחנו משוכנעים שנסיים את הדיונים בארבעת שבועות הקרובים. ביטול לא יועיל לאף אחד ולכן לא נמצא על הפרק".

 

אשה ברחובות טוקיו (צילום: רויטרס)
נגיף הקורונה יכריע גם את האולימפיאדה?(צילום: רויטרס)

 

כינוס מקוון של הוועד האולימפי הבינלאומי אמור להיערך השבוע ובמהלכו יוצגו האלטרנטיבות לקיום המשחקים. אופציה אחת שהוצעה היא לדחות אותם לסוף 2020, והצעה אחרת היא לקיימם בקיץ הבא. הוועד האולימפי, כזכור, המשיך בשבועות האחרונים להתבצר בעמדתו ולקיים את המשחקים בטוקיו כסדרם, למרות לחץ מצד ספורטאים שונים לדחות את האולימפיאדה. רק שהלחץ עליו גבר וגבר.

 

האלופה האולימפית בקפיצה במוט מריו, היוונייה קטרינה סטפנידי, האשימה את נשיא הוועד האולימפי הבינ"ל, תומאס באך, שהוא "מעמיד את הספורטאים בסכנה". איגודי השחייה והאתלטיקה האמריקאים דרשו גם הם לדחות את המשחקים האולימפיים. גם הוועד האולימפי הברזילאי תקף את באך ודרש לדחות את טוקיו 2020. באך עצמו סיפר ל"ניו יורק טיימס" ביום שישי האחרון כי הם כבר "שוקלים תרחישים שונים".

 

תומאס באך (צילום: AP)
לא יבטל את המשחקים האולימפיים. באך(צילום: AP)

 

"בניגוד לאירועי ספורט אחרים, לדחות את המשחקים האולימפיים זה אתגר מורכב ביותר", מסר הערב באך. "מספר מקומות קריטיים הדרושים למשחקים עשויים שלא להיות זמינים יותר. יש להתאים את לוח הספורט הבינלאומי לפחות ל-33 ענפי ספורט אולימפיים. אלה רק כמה מהאתגרים הרבים שיש לנו".

 

"לאור המצב המתדרדר בעולם, וברוח המחויבות המשותפת שלנו למשחקים האולימפיים, הוועד המנהל של ה-IOC יזם היום את הצעד הבא בתרחישים שלנו. יחד עם כל בעלי העניין, התחלנו היום דיונים פרטניים להשלמת הערכתנו לגבי ההתפתחות המהירה של מצב הבריאות העולמי והשפעתו על המשחקים האולימפיים, כולל תרחיש של דחייה. אנו עובדים קשה מאוד, ובטוחים כי נסיים את הדיונים הללו בארבעת השבועות הקרובים", סיכם באך.

 

רק מלחמת העולם ביטלה בעבר את האולימפיאדה

מאז שהחלה האולימפיאדה במתכונת המודרנית הראשונה באתונה בשנת 1896, הסיבה היחידה לכך שהמשחקים בוטלו בעבר הייתה בגלל מלחמות העולם.

 

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, בוטלו משחקי 1916 שנקבעו בברלין. במלחמת העולם השנייה, בשנת 1940 תוכננו משחקי החורף להתקיים בסאפורו, ומשחקי הקיץ בטוקיו. גם משחקי החורף בקורטינה ד'אמפצו ומשחקי הקיץ בלונדון בשנת 1944, בוטלו בעקבות המלחמה.

 

3086 ()
המשחקים יידחו בשנה? כנראה שכן

 

מאז, שלוש פעמים שהיו חרמות על המשחקים. בשנת 1976 במונטריאול, 1980 במוסקבה ו-1984 בלוס אנג'לס. למרות החרם, אף אולימפיאדה לא בוטלה. באשר לביטולים בגלל סיבות הדומות לקורונה, משחקי 2004 באתונה לא הושפעו מנגיף הסארס שהתפרץ בשנים 2002-2003. נגיף הזיקה לעומת זאת, עורר חששות לפני ריו 2016, אך דעך לפני תחילת המשחקים שבסופו של דבר התקיימו כרגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים