שתף קטע נבחר

למרות רצון הממשלה: דחיית שעון הקיץ בספק

היוזמה להארכת שעון החורף זכתה לאישור משפטי, אך נתקלה בבעיה טכנולוגית. מחשבים ומערכות רבות כבר מכוונות לעבור לשעון קיץ בחמישי בלילה ולא נותר זמן לדחות את המעבר. דרעי פנה לראש המל"ל בבקשה שיסייע במציאת פתרון

היוזמה של שר הפנים אריה דרעי לדחות את הפעלת שעון הקיץ מוטלת בספק. זאת בשל העובדה שבמערכות הפעלה רבות של שרתים וציוד תקשורת הוגדר כבר המעבר לשעון קיץ השבוע - ולא ניתן להספיק לדחות את המעבר אצל כולם. ראש המל"ל נקרא לסייע במציאת פתרון.

רחוב ריק בירושלים (צילום: רויטרס)
רחוב ריק בירושלים. היוזמה לדחיית שעון הקיץ תדחה(צילום: רויטרס)

רשות התקשוב הממשלתית ו"ישראל דיגיטלית" הודיעו הערב לדרעי כי תאריך המעבר משעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים. לפי הרשות, כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, יצרני מערכות ההפעלה צריכים לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותה ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק.

 

ההערכות הן שעדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה - התאריך המקורי שבו אמור להתחלף השעון. הרשויות ציינו כי אם חלק מהמחשבים יעבדו באזורי זמן שונים עלולות להיווצר תקלות וכן ייתכן שיושבתו מערכות מחשוב שלמות.

 

בעקבות כך, פנה דרעי לראש המל"ל מאיר בן שבת בבקשה שיסייע במציאת פתרון למצב שנוצר.

 

היוזמה של דרעי, שזכתה לאישור עקרוני של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, נועדה למנוע הסתובבות של אנשים בשעות הערב ברחוב. שר הפנים העלה את הנושא כבר במוצאי השבת לראש הממשלה, שר הבריאות ושר הביטחון ואף קיבל פנייה בנושא מבית הנשיא. שעון החורף אמור להסתיים ב-2:00 בלילה בין חמישי לשישי.

 

האגודה לזכויות האזרח הודיעה שהיא מתנגדת בחריפות לשימוש שהציע דרעי בתקנות שעת חירום כדי לדחות את שעון הקיץ. "תקנות לשעת חירום הן אקט אנטי-דמוקרטי שעוקך את הכנסת ויש לשמור אותו לסוגיות נדירות. שאלת שעון הקיץ לא מהותית למאבק בהתפשטות הקורונה והממשלה יכולה להביא הצעת חוק לדיון דחוף בכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רחובות ריקים בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים