שתף קטע נבחר

"השתעלו בצחוק": חולצו מפרו - וסירבו להתחייב לבידוד

כמה מהישראלים שחולצו מפרו במטוסי אל על, בחינם, סירבו לחתום עם נחיתתם על טופס התחייבות להיכנס לבידוד. בקרית בנתב"ג טענה שהתפרעו, קיללו והשתעלו "בצחוק". לדבריה, "הם שכרו דירות בת"א והולכים לחגוג שם"

 

 

משרד החוץ וחברת אל על חילצו ברכבת אווירית, של ארבעה מטוסים, כ-1,100 ישראלים שנתקעו בפרו ללא יכולת לצאת מהמדינה, בעקבות הסגר שהוטל שם במסגרת המאבק בנגיף הקורונה. הם הוטסו בחינם, אבל נראה שמעטים מהם לא היו אסירי תודה מספיק: עשרות מהישראלים, לפחות 30, סירבו לחתום על טופס ההתחייבות של משרד הבריאות להיכנס לבידוד.

 

זאת ועוד, מעדות של בקרית גבול שקיבלה את פניהם בנמל התעופה בן גוריון, מתברר שחלקם התפרעו בשדה התעופה. "כולם מדברים על הטסים חזרה מפרו, אף אחד לא מדבר על מטר הקללות שחטפנו. הריבים. הצעקות. הוויכוחים. חוסר המוכנות שלהם להתחייב באתר משרד הבריאות על התחייבות לבידוד", כתבה ד', בקרית הגבול.

ישראלים בשדה התעופה בפרו (צילום: עידו פוטרמן)
ישראלים בשדה התעופה בפרו(צילום: עידו פוטרמן)

ד' הוסיפה: "על זה שחיכו להם סלסלות שי ומשלוחי מנות שבכיף יכלו להישלח לצוותים הרפואיים. על זה שחלק הודו בפנינו שהם נוסעים להורים ומחר למקום אחר ל'בידוד'. על זה שהם שכרו דירות יחד בתל אביב והם הולכים לחגוג שם. שלא לדבר על זה שהם השתעלו 'בצחוק' על האנשים שהכניסו אותם לארץ. אבל לא, גיבורי ישראל... בני טובים".

 

שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמר שמהמידע שקיבל מהשטח עולה שחלק מהישראלים שחזרו לארץ אכן סירבו לחתום על טופסי ההתחייבות של משרד הבריאות, והתנהגו בצורה מבישה. "זה נורא בעיניי. זה שאנשים שבאו אחרי חצי שנה ונלחמו לחזור לארץ, באו כמו מטיול שנתי ולא הבינו למה הם נכנסים. המדינה עושה מאמץ גדול להביא אותם. אותם הצילו ולהם זה לא עלה אגורה, אז לפחות אם מבקשים לחתום נראה לי משהו בסיסי ביותר".

 

ל-ynet נודע כי בעקבות המקרה הוחלט ברשות האוכלוסין וההגירה, בשיתוף עם משרד הבריאות, לשנות את צורת הכניסה של ישראלים שמגיעים לארץ. מעתה הישראלים השבים ייתקלו במחסומים. אם הם לא יחתמו על טופסי הבידוד – הם לא יוכלו לעבור את ביקורת הגבולות ויופנו לנציגי משרד הבריאות ומשטרת ישראל. הפרה של הבידוד מהווה עבירה על החוק, שהקנס עליה 5,000 שקל.

 

 

מאות התרמילאים הישראלים בפרו החלו לנחות בנתב"ג ביום שישי, כאמור במטוסי אל על שחילצו אותם משם. אלפי אזרחים ישראלים עדיין נמצאים במדינות שונות ברחבי העולם, בעוד ההסגר באותן מדינות מתהדק והולך בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. על-פי נתוני משרד החוץ, 2,274 ישראלים פנו בבקשה לסיוע בחזרה לארץ. בין השאר נרשמו 900 ישראלים בהודו, 550 בברזיל, 156 בניו זילנד ו-148 בארגנטינה. בירדן נמצאים כעת 127 ישראלים שמבקשים לשוב.

 

500 ישראלים הוחזרו השבוע מהודו, במבצע חילוץ שהתאפשר בזכות חברת אלביט, שהסכימה לוותר על הטסת מטען מהודו לישראל בכדי להחזיר הביתה מאות ישראלים. הדבר גם אפשר להוזיל דרמטית את מחיר כרטיסי הטיסה שעמדו על פחות מ-500 דולר. הישראלים חולצו רגע לפני סגירת השמיים בהודו למשך שבוע לפחות, בגלל החשש מהקורונה.

 

 

אתמול פנתה המדינה לאל על בבקשה להוציא טיסות חילוץ להחזרת אלפי ישראלים שנתקעו בגלל משבר הקורונה באוסטרליה ובדרום אמריקה. מהחברה נמסר כי בהמשך לפנייה, היא "נערכת להוספת טיסות חילוץ מרחבי העולם לישראל. נכון למועד זה, טיסות החילוץ הישירות מתוכננות להמריא מאוסטרליה, ברזיל, קוסטה ריקה והודו וכפופות לאישורים ממשלתיים בישראל וארצות היעד ולכמות הנרשמים".

 

על פי הערכות משרד החוץ, באוסטרליה נמצאים כ-200 מטיילים ישראלים, שמתוכם 113 ביקשו סיוע בחזרה. בחברה נותנים בכך מענה למאות ישראלים שנתקעו בקוסטה ריקה, קולומביה, ארגנטינה, גואטמלה וסאו פאולו בברזיל. במקביל בוחנת אל על הוצאת טיסה לתאילנד להחזרת כ-150 ישראלים שתקועים במדינה בלי דרך לשוב לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אחד ממטוסי החילוץ מפרו
צילום: יאיר שגיא
מומלצים