שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

אחרי 9 שנות מלחמה: סגר בסוריה בגלל הקורונה

בתום הכחשות ממושכות הודיעה סוריה על אישה שנדבקה בקורונה: "המקרה הראשון במדינה". סוריה נערכת לסגר, והרופאים חוששים מקטסטרופה

סוריה דיווחה אתמול (יום א') על חולת קורונה ראשונה במדינה. ההודעה הייתה אחרי שבועות שבהם משטר אסד מכחיש את טענות האופוזיציה שהמגפה כבר הגיעה למדינה, שבתי החולים והתשתיות שלה קורסים אחרי תשע שנים של מלחמת אזרחים. שר הבריאות הסורי, ניזאר אל-יאזג'י, דיווח שצעירה בת 20 נדבקה בקורונה ונמצאת בבידוד של 14 ימים. היא עוברת בדיקות רפואיות.

 

חיטוי ב דמשק סוריה נגיף קורונה (צילום: EPA)
חיטוי באידליב של ארגון הקסדות הלבנות(צילום: EPA)

חיטוי ב דמשק סוריה נגיף קורונה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בשבועות האחרונים פורסמו ברשת דיווחים לא מאומתים על חולי קורונה בסוריה. השלטון הואשם בהסתרת המידע מהציבור ובטיוח, והכחיש את ההאשמות. נגיף הקורונה כבר מתפשט ברחבי המזרח התיכון, במיוחד באיראן – שם מתו כבר 1,812 איש. בסוריה, נזכיר, נמצאים אלפי לוחמים איראניים שמסייעים לצבא הסורי במלחמה. בנוסף מבקרים בדמשק עולי רגל שיעים.

 

בסוריה נערכים לסגר. אתמול הודיעה דמשק על השבתת התחבורה הציבורית ועל סגירת בתי הספר, הפארקים, המסעדות ומוסדות ציבוריים רבים. גם הגיוס לצבא הוקפא. בשאר אסד החליט להעניק חנינות לאסירים ולקצץ את עונשי המאסר. הוא אמר שבחודשים הקרובים גם עריקים יקבלו חנינה – הכול כדי לבלום את התפשטות הקורונה.

חיטוי ב דמשק סוריה נגיף קורונה (צילום: EPA)
חיטוי ברחובות דמשק(צילום: EPA)

חיטוי ב דמשק סוריה נגיף קורונה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

הסורים מיהרו הבוקר לחנויות, לשווקים, לבנקים ולתחנות הדלק. הרשויות הודיעו שבצהריים ייסגרו מעברי הגבול בין סוריה לירדן וללבנון. הטיסות המסחריות בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק הופסקו, אחרי טיסה אחרונה שהגיעה ממוסקבה. סוריה גם תפסיק להדפיס עיתונים ממלכתיים, והעדכונים יהיו רק באינטרנט.

 

בשבת הודיע הצבא הסורי על היערכות להתפשטות הקורונה. בתי החולים הצבאיים נמצאים בכוננות, הוטלו מגבלות על התקהלויות – כולל פעילויות צבאיות ואירועי ספורט. "נקטנו כמה צעדים כדי להגן על הבנים שלנו בבתים או ביחידות ודרשנו להשתמש בכפפות ובמסכות", אמרו בצבא הסורי.

חיטוי ב דמשק סוריה נגיף קורונה (צילום: AFP)
אנשי הקסדות הלבנות באידליב(צילום: AFP)
 

עובדים באו"ם ונציגי ארגונים הומניטאריים חוששים שהתפשטות הנגיף בסוריה תוביל לתוצאות קשות במיוחד. הצוותים הרפואיים בצפון מערב המדינה, באזורים שעדיין בשליטת המורדים, חוששים שנגיף הקורונה יתפשט במחנות הפליטים שבהם נמצאים רבבות שברחו מבתיהם כתוצאה מהפצצות של הכוחות הסוריים והרוסיים.

 

באזורים מסוימים בסוריה כבר הכריזו על סגר עד הודעה חדשה. הסגר נכנס לתוקף בין השאר באזורים בצפון המדינה ובחלק המזרחי שלה, שם שולטים הכורדים. לא ברור איך ישפיעו הצעדים החדשים על מאות החיילים האמריקנים שנמצאים באזור.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים