שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

קיבלה הודעה שקרית שבתה חשודה כחולת קורונה: "ניקח אותה לבידוד"

אוסנת פרץ מתל אביב קיבלה מסרון, כביכול ממד"א, שבתה בת ה-16 שהתה ליד חולה קורונה וצריכה לעבור בדיקה. כשחזרה למספר, ענה לה גבר: "אנחנו בדרך אליכם". ההודעה התבררה ככוזבת והמשטרה פתחה בחקירה

  

 

נגיף הקורונה - כל החדשות, ההנחיות והסיפורים ב-ynet

 

הנחיות משרד הבריאות בעקבות מגפה הקורונה גרמו לבהלה בקרב אנשים רבים, ויש מי שמנצלים את הפחד לטובת הפצת שקרים ואף ביצוע עבירות פליליות. כך למשל, קיבלה אוסנת כספי מתל אביב הודעה בטלפון, כביכול ממד"א, שלפיה יש חשד שבתה גל בת ה-16 נדבקה בקורונה. כשהתקשרה למספר, ענה לה גבר שטען כי "אנחנו בדרך אליכם" וציין שיש אפשרות שייקחו את הילדה לבידוד. "כל הבית היה בסטרס באותו רגע, גל ממש רעדה", סיפרה היום (שני) אוסנת לאולפן ynet.

הודעת סמסמ מזויפת ()
ההודעה המזויפת שקיבלה אוסנת

פקחים של משטרת ישראל ומשרד הבריאות אוכפים הפרה של בידוד ביתי (צילום: דוברות משרד הבריאות)
פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי הבידוד(צילום: דוברות משרד הבריאות)

לדברי אוסנת, "הבחור ענה לי ממש בקוליות, הוא לגמרי שיתף פעולה עם הדבר הזה והסביר שאנחנו צריכים להיות רגועים, הכל בסדר, שצוות מד"א בדרך אלינו עם ניידת לעשות בדיקה. הוא אמר שאם הילדה תאובחן כחולת קורונה, הם ייקחו אותה לבידוד של 14 ימים".

 

הוא אמר לך שבאותו רגע כבר יידעו אם היא חולה בקורונה?

"באותו רגע לוקחים לבידוד. באותו רגע אתה גם לא חושב, אמרתי אין כזה דבר שבאים ולוקחים ילדים לבידוד. במידה שהיא תימצא חולת קורונה, הוא אמר שיש גם נהלים חדשים, אתה לא באמת מבין כבר מה קורה".

הודת משרד הבריאות לחולים ()
כך נראית הודעת משרד הבריאות האמיתית למי שנחשד כחולה

הודת משרד הבריאות לחולים ()
כך נראית הודעת משרד הבריאות האמיתית למי שאובחן כחולה

התחלתם לארגן כבר תיק?

"מה פתאום, ממש לא. הילדה הייתה בהיסטריה, הסברתי לו גם שהיא לא יצאה מהבית וזה לא יכול להיות שהייתה ליד חולה קורונה. הוא אמר שעל פי השב"כ, ב-13:00 היא הייתה בסביבת חולה והם מחויבים להגיע לבדיקה ולציית לנהלים, כמו שאנחנו מחויבים. הוא אמר ש'אנחנו מגיעים, רק תשתפו איתנו פעולה והכל יהיה בסדר'".

 

מה אתם עושים באותו רגע?

"זכרתי שהיה את הפורמט של ההודעה הזאת בחדשות, אז חיפשתי בגוגל את הפורמט של ההודעה. קודם כל שראיתי שהיא שונה ומיד ירד הלחץ, כי בפורמט האמיתי יש קישור לאיזשהו אתר ממשלתי ורשום להתקשר ל-101 אם יש שאלות. התקשרתי למשטרה, עדכנתי אותם שקיבלתי הודעה, הקראתי להם, אמרתי להם שהיא לא מתאימה לפורמט ושאלתי אם הם מכירים. הם אמרו לי להתקשר לאמת מול מד"א".

 

"התקשרתי למד"א, והם לא ראו שום פנייה לגל כספי", אמרה אוסנת. "אין להם את הטלפון של הבחור הזה. האמת היא שבאותו רגע נפל לי אסימון אחר - דרך הודעות כאלה אתה יכול בקלות להגיע לבתים של אחרים ופשוט להיכנס אליהם בחסות מד"א בלי שאף אחד יפריע לך".

 

לאחר השיחה עם מד"א, התלוננה כספי במשטרה. האדם ששלח את ההודעה לא חזר אליהם, ובמשטרה חוקרים את נסיבות האירוע ומה היו כוונותיו.

הנחיות משרד הבריאות ( )
( )

 

 

 

מה החשש המרכזי? שהם יכנסו ויעבירו את הילדה לבידוד?

"האמת שההיסטריה שלנו בבית הייתה ההיסטריה של הקורונה. גם אמרתי לבחור, מה זה לקחת את הילדה? אם היא תהיה חולת קורונה היא תהיה בבידוד בבית, אף אחד לא לוקח את הילדה שלי. היא הייתה ממש בהיסטריה, היא הייתה בטירוף בבית. אנחנו כל כך נזהרים גם, אז ההיסטריה שלנו הייתה שהכנסנו את זה הביתה. מסתבר שיש פחד באמת גדול לקבל את ההודעה הזאת, לא חשבתי שזה כזה מפחיד".

 

כשפרסמת את זה קיבלת תגובות מעוד אנשים שקיבלו הודעות כאלה?

"לא, אף אחד. התגובות שאני מקבלת כל הזמן הן איזה מזל ששיתפת. לי זה היה הכי חשוב כי חשבתי על ההורים שלי. כשאתה מקבל הודעות בחסות מד"א אתה באופן אוטומטי נהיה צייתן, וזה מצב מסוכן. נוכלים יכולים דרך הודעות כאלה להגיע לאנשים הביתה, לפתוח להם את הדלת, לבצע בדיקות, לרסס את הבית, יכולים לקרות המון דברים. גם כשמקבלים הודעה אמיתית ממד"א כדאי להתקשר אליהם ולוודא שהם שלחו אותה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות משרד הבריאות
אכיפת צווי הבידוד של משרד הבריאות
צילום: דוברות משרד הבריאות
מומלצים