שתף קטע נבחר

אוחנה לאדלשטיין: "השב בשלילה לבג"ץ"; ארדן: "לכבד ההחלטה"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות החלטת בג"ץ שלפיה על אדלשטיין להגיש עד 17:00 את עמדתו בנוגע לבחירת יו"ר כנסת קבוע. לוין: "הפיכה שלטונית". סמוטריץ': "לא להיכנע". בכחול לבן תקפו את אדלשטיין: "בגין היה מתבייש בך". אדלשטיין קיבל ארכה בת ארבע שעות

 

 

 

זמן קצר אחרי ששופטי בג"ץ הורו היום (שני) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להגיש עד 17:00 את עמדתו לגבי השאלה אם הוא מוכן להעלות להצבעה בחירות יו"ר כנסת קבוע עד ליום רביעי הקרוב - לנוכח עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפיה ראוי להעלות את ההצעה בהקדם האפשרי - התעוררה סערה במערכת הפוליטית. שר המשפטים אמיר אוחנה צירף את החלטת בג"ץ לציוץ בעמוד הטוויטר שלו, וכתב: "לו אני יו"ר הכנסת, אני משיב - לא". בינתיים, לשכת היועץ המשפטי לכנסת הגישה לבג"ץ בקשה להארכה מ-17:00 ל-21:00. הבקשה התקבלה.

 

את הבקשה לדחיית התגובה נימקו בלשכת יו"ר הכנסת בכך ש"החלטת בית המשפט התקבלה אצל יו"ר הכנסת בשעות הצהריים, ובשעות אלה הוא טיפל בהיערכות הכנסת הנדרשת לפתיחת מליאת הכנסת ב-16:00 וכינוס הוועדה המסדרת, לכשתוקם, ומשעה זו אדלשטיין ינהל את המליאה במשך מספר שעות. יצוין, כי בהיעדר סגנים ליו"ר, ניהול ישיבת מליאת הכנסת הוא בסמכותו הבלעדית של יו"ר הכנסת והוא אינו יכול להעבירה לאחר".

 

בפתח ישיבת מליאת הכנסת אמר אדלשטיין: "בניגוד לשקרים שהופצו לאחרונה, הכנסת לא נסגרה לרגע. הכנסת עבדה בשבוע שעבר לפי כל לוחות הזמנים כמו בכל שבוע במשך עשרות השנים האחרונות. הכנסת נפתחה עכשיו על מנת שעוד היום נוכל להקים את הוועדות שהחוק קובע שאנחנו צריכים להקים, על מנת לעשות את תפקידנו ולפקח על הממשלה במצב הלא פשוט הזה".

 

 

 

קודם לכן תקף בחריפות שר התיירות יריב לוין את החלטת בג"ץ: "בית המשפט השתלט באופן רשמי על הכנסת, ומהיום הפך העליון את יו״ר הכנסת לחותמת גומי, כאשר את הכנסת והמליאה מנהלים שופטי העליון. אין דבר כזה באף דמוקרטיה. אני קורא ליו"ר הכנסת להודיע שרק הוא יקבע מתי המליאה תתכנס ומה יהיה על סדר יומה.

 

אמיר אוחנה (צילום: אבי מועלם )
אמיר אוחנה(צילום: אבי מועלם )

 

אמיר אוחנה שר המשפטים ציוץ טוויטר (מתוך עמוד הטוויטר)
(מתוך עמוד הטוויטר)

 

"אם הנשיאה חיות רוצה לשים עצמה מעל הכנסת, היא מוזמנת להגיע לבניין עם משמר בתי המשפט ולפתוח את ישיבת המליאה בעצמה. כך יהיה ברור שמדובר בהפיכה שלטונית של קומץ שופטים הבוחרים את עצמם בחדרי חדרים.

 

 

 

"אגב, אולי כדאי שנשיאת העליון תוותר לזמן מה על שאיפותיה לשלוט בכנסת, ותתפנה סוף סוף לכנס את בית המשפט לדון באינספור תיקים שממתינים חודשים ושנים לדיון ולהכרעה, ובכך תסתיים הפגיעה הקשה בזכויות המתדיינים המחכים לשווא להכרעה בעניינם".

 

L-R: Blue & White's Gabi Ashkenazi, Yair Lapid, Moshe Ya'alon and Benny Gantz after the exit polls were released on Election Day, march 2, 2020  (Photo: Reuters)
כחול לבן(Photo: Reuters)

 

 

 

בעקבות דבריו של לוין, בכחול לבן יצאו נגד השר: "השר לוין, מנחם בגין, הסנדק שלך, היה מתבייש במה שכתבת. דמוקרטיה היא דמוקרטיה ולא רק כשנוח לכם ולנתניהו. תכבדו את הכרעת הרוב ותפסיקו לפגוע במוסדות המדינה".

 

יריב לוין ראיון אולפן (צילום: אבי מועלם)
יריב לוין(צילום: אבי מועלם)

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ממפלגת ימינה תקף גם הוא את בג"ץ, וצייץ: "אני קורא ליו"ר הכנסת לא להיכנע להתערבות הבוטה של בג"ץ בעבודת הכנסת ולסרב לקבל את תכתיביו. החלטת בג"ץ, כמו עצם התערבותו של מנדנבליט בהליך, הם רמיסה של עקרון הפרדת הרשויות ואסור בשום אופן לקבל אותה. זה הרגע שהכנסת צריכה לעמוד על עצמאותה מול דורסנות הרשות השופטת".

 

ח"כ איילת שקד צייצה גם היא וכתבה: "הדמוקרטיה בישראל לא 'מתה'. יש כאלו שמנסים להרוג אותה וזה לא יו"ר הכנסת. אלו שפונים לברג"ץ בשבתו כגננת של הכנסת, הם אלו שממיתים את הדמוקרטיה. בדמוקרטיה בג"ץ לא קובע לכנסת כיצד להתנהל ולא שם עצמו מעל הכנסת. רק הכנסת סוברנית להחליט מתי תתכנס ומתי תצביע בהתאם לחוק ולתקנון .לא בג"ץ".

 

השקה קמפיין בחירות מפלגה ימינה  (צילום: AFP)
שקד וסמוטריץ'(צילום: AFP)

 

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) צייץ גם הוא: "החלטת בג"ץ עלולה להוביל אותנו להרס הדמוקרטיה. יו"ר הכנסת אינו חייב להענות לדרישתם משום שהיא אינה סבירה ומנוגדת לחלוטין מרצון העם שמצפה להקמת ממשלה ולא לבחירות רביעיות".

Public Security Minister Gilad Erdan  ()
גלעד ארדן

ארדן: "לכבד את החלטת ביהמ"ש"

מנגד, השר גלעד ארדן מהליכוד אמר בריאיון בערוץ כנסת: "אני מכבד את החלטת בית המשפט, אבל לא מוכן לקבל את הקריאות שלא לכבד את החלטת בית המשפט. צריך לכבד את הכרעת בית המשפט אחרת תהיה כאן אנרכיה".

 

גם ח"כ גדעון סער (הליכוד) אמר: "יושב ראש הכנסת רשאי ואף צריך לעמוד על עמדתו בהליך המתקיים עתה בבג״ץ. דבר אחד אינו בא בחשבון: קריאות לאי-כיבוד פסיקה שיפוטית עתידית, כזאת או אחרת". לדבריו של סער הצטרפה ח"כ מיכל שיר (הליכוד), שהזכירה ציוץ של נתניהו בטוויטר מיוני 2019 - ובו נכתב כי "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם".

 

יו”ר העבודה-מרצ, ח”כ עמיר פרץ, אמר :"לחברי הכנסת בליכוד ובגוש הימין, אני מציע להיזכר בדבריו של מנחם בגין שאמר כאן בכנסת, כשדיבר לגוש השמאל שהפסיד את הבחירות. ׳אתם הייתם משוכנעים שאתם תרכיבו את הממשלה.

 

 ישיבת סיעה העבודה גשר מרצ (צילום: אלכס קולומויסקי)
פרץ והורוביץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

"התרגלתם לשלוט. אתם לא העליתם על הדעת שהעם יערוך שינוי, ולכן אתם עדיין המומים. תתרגלו'. היום אנו פונים לגוש הימין שהפסיד את הבחירות, ואומרים להם: כבדו את כללי המשחק הדמוקרטי גם שהם לא נוחים לכם".

 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס גם הוא לדברים: "זה צעד נוסף בנסיון ההפיכה. קורא לכחול לבן להתנער מכניסה לממשלה תחת נתניהו. הסכנה שמייצגים לוין, שקד וסמוטריץ' שקוראים היום שלא לקיים את החלטת בג"ץ היא גדולה מסכנת הקורונה.

 

"תחילה הם סגרו את בתי המשפט עבור ראש הממשלה הנאשם, בניגוד להוראות משרד הבריאות, אחרי זה סגרו את הכנסת כי איבדו את הרוב ועכשיו הם קוראים להפר את פסיקת בג"ץ. מה שאנחנו רואים לנגד עינינו זו הפיכה שלטונית רוב הציבור הביע אי אמון בנתניהו שלוש פעמים ברצף.עם האנשים המסוכנים האלו אין ממשלה ואין אחדות. אני קורא לכחול לבן להתנער עוד היום מרעיון הכניסה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו".

 

 

 

מחאת הדגלים השחורים: "עד שאדלשטיין יודיע"

בינתיים, יצאה לדרך גם מחאת הדגלים השחורים. מארגני ההפגנה - שעלו בשנית עם מכוניותיהם לכנסת - הודיעו: "נשארים כאן עד שאדלשטיין יודיע". בהודעה מטעמם נמסר כי "בג"ץ קבע שעד 17:00 אדלשטיין יודיע אם הוא מתנגד לבחירת יו"ר ביום רביעי.  

מחאת הדגלים השחורים בכנסת :
מחאת הדגלים השחורים בכנסת: "מצילים את הדמוקרטיה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

מחאת הדגלים השחורים בכנסת :
(צילום: אלכס קולומויסקי)

מחאת הדגלים השחורים בכנסת :
(צילום: אלכס קולומויסקי)

מחאת הדגלים השחורים בכנסת :
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

"אם אדלשטיין מתנגד אז בג"ץ ייתן פסק דין. אם אדלשטיין יתחייב שיעלה להצבעה עד רביעי - אין צורך בפסק דין. מה זה אומר לנו? שנישאר כאן עוד מספר שעות. אנחנו משפיעים".


פורסם לראשונה 23/03/2020 15:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים